Wazektomia – męska antykoncepcja

Wazektomia jest stosunkowo prostym zabiegiem chirurgicznym, nie wymaga specjalnego przygotowania i może być wykonana w gabinecie zabiegowym w znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg trwa ok 20 minut i jest praktycznie bezbolesny. Zabieg polega na przecięciu skóry moszny w jednym lub dwóch miejscach i uwolnieniu nasieniowodów, które są następnie przecinane i podwiązywane lub koagulowane (prąd medyczny służący do zabliźnienia tkanek). Następnie nasieniowody są wsuwane do moszny a na skórę zakładane są szwy, które z czasem się rozpuszczają (kilka tygodni) .

Odmianą tej metody jest technika NO SCALPEL czyli wazektomia bez skalpela. Przy tym zabiegu nie ma konieczności nacinania skóry, która jest jedynie rozsuwana specjalnym narzędziem. Dzięki temu pacjenci mają jeszcze wyższy poziom komfortu związany z przebyta wazektomią. Większość pacjentów wraca do swoich codziennych czynności już w kilka dni po zabiegu – z reguły decydują się na 2-3 odpoczynku od pracy. Jest to czas kiedy pacjenci odczuwają coś, co zwykle nazywają dyskomfortem.
Decyzja o poddaniu się wazektomii jest bardzo indywidualna. Powinna być dobrze przemyślana i omówiona z urologiem a przede wszystkim z partnerką.
Zabieg wazektomii jest tańszy niż przez wiele lat stosowana inna metoda antykoncepcji jak chociażby leki hormonalne dla kobiet.
Wazektomia nie daję 100% pewności antykoncepcji – jest jednak najbardziej skuteczną metodą zapobiegania ciąży – uważa się że jedynie 1-2 kobiety na 1000 zajdzie w ciążę w ciągu pierwszego roku od wykonania wazektomii u ich partnerów. Poddając się wazektomii należy pamiętać, że decydujemy się na metodę antykoncepcji TRWAŁEJ I NIEODWRACALNEJ. Można rozważyć oddanie nasienia do banku i jego zamrożenie (tzw. krioprezerwacja nasienia) przed wykonaniem zabiegu, jednak na wazektomię powinni decydować się tylko mężczyźni którzy nie planują już dzieci.

W Stanach Zjednoczonych każdego roku ok 5% wazektomii jest odwracanych. Jest to zabieg technicznie możliwy i wykonalny. Jest to jednak bardzo trudna, długa i kosztowna operacja. W doświadczonych zespołach chirurgicznych przywrócenie drożności nasieniowodów sięga blisko 100%. Pamiętać należy jednak, że samo przywrócenie plemników w nasieniu nie oznacza jeszcze ciąży i posiadania dzieci.

Mity na temat wazektomii

Czasami można trafić na rozmaite informacje dotyczące wazektomii zwłaszcza w internecie. Cześć z nich jest absolutnie nieprawdziwa i niepotwierdzona. Nigdy nie udowodniono żeby wazektomia podnosiła ryzyko zawału serca czy udaru i nie też ma związku z rozwojem miażdżycy.
Nigdy nie udowodniono również wpływu wazektomii na ryzyko rozwoju raka prostaty. Doniesienia na ten temat są oparte, na słabej jakości badaniach. Żadne wytyczne naukowe towarzystw urologicznych czy andrologicznych nie wiążą wazektomii z ryzykiem tej choroby. W internecie można znaleźć również informacje wiążące wazektomie nawet z demencją. Te również są błędnie wyciągane z badań naukowych o wątpliwej jakości a co za tym idzie nie żadnych dowodów naukowych potwierdzających taka teorię. Co więcej aby otrzymać dobrej jakości wiedzę medyczną na powyższe tematy potrzeba min 10-20lat badań i obserwacji pacjentów poddanych wazektomii a jak do tej pory nie ma żadnych przesłanek na ten temat.

Fakty

• Bezpieczny i prosty zabieg
• Okres powrotu do codziennych czynności jest bardzo krótki
• Bardzo skuteczna metoda antykoncepcji
• Nie wpływa na jakość współżycia
• Nie wpływa na poziom hormonów
• Zmniejsza objętość wytrysku jedynie o ok <5%
Jest bardzo wygodną metodą antykoncepcji – nie trzeba o niej pamiętać ani codziennie, jak przy tabletkach hormonalnych ani przy okazji każdego współżycia, jak w przypadku prezerwatyw.

Zalecenia przedoperacyne

Metoda ta jest przeznaczona dla mężczyzn, którzy są pewni, że nie chcą mieć więcej dzieci. Z opisanych wyżej powodów należy dobrze przemyśleć wykonanie wazektomii.

 1. Na trzy dni przed zabiegiem należy ogolić mosznę i jej najbliższą okolicę. W dniu zabiegu należy dokładnie umyć okolice intymne.
 2. Na 4 godziny przed zabiegiem proszę nie jeść i nie pić. Wcześniej można spożyć lekki posiłek i powinno się normalnie zaspokajać pragnienie.
 3. Nie trzeba odstawiać przed zabiegiem kwasu acetylosalicylowego (np. Acard, Polocard, Aspirin Cardio) w dawce 75 mg. Jeżeli Pacjent przyjmuje taki lek w dawce wyższej, niż 75 mg należy skontaktować się z lekarzem, który przypisał ten lek. Lekarz wyda zalecenia co do możliwości zmiany dawki na mniejszą.
 4. W przypadku przyjmowania innych leków zmniejszających krzepliwość krwi, należy skontaktować się z lekarzem, który przypisał taki lek. Lekarz zwykle zmieni przyjmowany lek na taki, który nie zwiększa ryzyka krwawienia.
 5. Podczas wizyty kwalifikującej do ewentualnego zabiegu konsultujący Pana specjalista zapyta m.in. o:

– towarzyszące choroby. Prosimy o przyniesienie całej posiadanej dokumentacji medycznej, nie tylko dotyczącej chorób leczonych obecnie, ale także dotyczącej rozpoznania i leczenia chorób przebytych w przeszłości.
– przyjmowane leki. Prosimy o zabranie ze sobą spisu leków wraz ze stosowanymi dawkami lub opakowań tychże leków.
– w przypadku, gdy znane jest Panu uczulenie na lek, konieczne jest, by znać/mieć zapisaną jego nazwę.

Na kilka dni przed zabiegiem należy wykonać i przynieść do Kliniki następujące badania:

– morfologia krwi
– koagulogram (APTT, PT, INR)
– HBsAg

Na 1-3 miesiące przed zabiegiem należy wykonać i przynieść do Kliniki badanie ogólne nasienia.

Przebieg operacji/zabiegu

Wazektomię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wymaga niewielkiego przecięcia lub rozwarstwienia skóry moszny. Następnie przecina się nasieniowód, koaguluje jego końce i zakłada na nie szwy i klipsy. Po wykonaniu zabiegu zwykle nie trzeba zakładać szwów na skórę lub zakłada się tylko pojedynczy szew. Na skórę zakłada się niewielki opatrunek. Procedurę wykonuje się po obu stronach.

Okres pooperacyjny/pozabiegowy

 1. Zwykle po 8 tygodniach od wazektomii w nasieniu nie znajduje się plemników. U niektórych mężczyzn pojedyncze plemniki można znaleźć nawet do 6 miesięcy od zabiegu. Spowodowane jest to faktem przechowywania plemników w pęcherzykach nasiennych, które muszą „opróżnić się” z przechowywanych plemników. Proszę pamiętać, że z dotychczas stosowanej antykoncepcji można zrezygnować dopiero po kontrolnym badaniu nasienia, w którym nie stwierdzi się już plemników! Pierwsze takie badanie można wykonać najwcześniej po 8 tygodniach. Jeżeli znajdą się w nim plemniki, kolejne badanie nasienia zaleca się wykonać po 12 tygodniach od zabiegu. Zlecając wykonanie badania kontrolnego dobrze jest poprosić  w laboratorium o uproszczone badanie z zaznaczeniem, że miało się wykonaną wazektomię.
 2. Po zabiegu zwykle można samemu wrócić do domu samochodem (nie jest wskazany długi spacer).
 3. Wskazane jest noszenie wygodnej bielizny i spodni tak, aby unikać dyskomfortu spowodowanego uciskiem i podrażnieniem.
 4. Czasami po zabiegu konieczne jest przyjmowanie antybiotyku przypisanego przez urologa.
 5. Kolejnego dnia po zabiegu można zdjąć opatrunki i wziąć prysznic. Zwykle nie ma konieczności zakładania nowych opatrunków. Jeżeli utrzymuje się plamienie z rany, można założyć niewielkie plasterki z opatrunkiem.
 6. Kilka dni po zabiegu wskazana jest wizyta kontrolna u operującego lekarza.
 7. Przez ok. tydzień należy unikać intensywnego wysiłku, forsownego marszu, uprawiania sportu. Dobrze jest powstrzymać się od stosunków seksualnych w tym samym czasie. Oczywiście każdą z wymienionych form aktywności należy dostosować do indywidualnego odczuwania bólu i dyskomfortu.
 8. Niewielki ból po zabiegu jest rzeczą normalną. Można z tego powodu przyjmować popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeżeli ból jest silny i nie ustępuje po przyjęciu takich leków, należy skontaktować się z Kliniką.
 9. W operowanym miejscu może powstać zasinienie (podbiegnięcie krwawe). Jest to normalne zjawisko, które ustępuje samoistnie po kilku dniach. Bardzo rzadko może w mosznie powstać duży krwiak (np. wielkości jajka) – w takim przypadku należy skontaktować się z Kliniką.
 10. W razie wystąpienia gorączki, zaczerwienienia i obrzęku moszny, któremu towarzyszy wyraźny ból, należy skontaktować się z Kliniką.

Najczęście zadawane pytania

 1. Jak wygląda ból po zabiegu? Ból po zabiegu jest niewielki, wcześnie można podjąć zwykłą aktywność i pracę.
 2. Czy po zabiegu mogę być trwale niepłodny? Tak. Należy podkreślić, że konsekwencją zabiegu może być trwała niepłodność. W razie zmiany nastawienia Pacjenta wobec własnej płodności i mimo wykonania zabiegu „odwrócenia” wazektomii (tzw. rewazektomii), odzyskanie płodności może być niemożliwe. Dlatego kolejny raz powinno się podkreślić, że decyzję o wazektomii należy dobrze przemyśleć oraz – najlepiej – omówić ją z Partnerką.
 3. Czy  zdarzają się niepowodzenia wazektomii? Tak. W bardzo rzadkich (od 0,1 do 0,6%) przypadkach wazektomia nie powiedzie się. Dzieje się tak, gdyż u niektórych mężczyzn nasieniowody mają niezwykłą zdolność do regeneracji i odtworzenia swojej ciągłości. W takich przypadkach możliwe jest ponowne przeprowadzenie wazektomii. Z tego powodu należy pamiętać, że stosunki bez stosowania innych metod antykoncepcji można odbywać dopiero po potwierdzeniu w badaniu nasienia braku plemników.

Najlepsi specjaliści

Piotr Dobroński Urolog, androlog

Łukasz Kupis Urolog, androlog

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz