Wazektomia – męska antykoncepcja

Wazektomia to procedura chirurgiczna polegająca na przecięciu moczowodów. Ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której mężczyzna prowadzi normalne życie płciowe (ma prawidłowe wzwody, orgazmy, wytryski), a jednocześnie jego partnerka nie zachodzi w ciążę.

W krajach zachodnich wazektomia jest bardzo popularną metodą męskiej antykoncepcji z uwagi na niezwykle wysoką skuteczność przekraczającą 99,8%, prostotę wykonania i relatywnie niskie koszty. Inną zaletą jest brak dyskomfortu związanego z użyciem prezerwatyw. W przypadku, gdy partnerka stosowała dotychczas antykoncepcję hormonalną lub wkładkę domaciczną, po wazektomii nie trzeba tych metod kontynuować.

Istnieje możliwość „odwrócenia” zabiegu wazektomii, tj. połączenia końców przeciętych nasieniowodów na drodze chirurgicznej (tzw. rewazektomia). Trzeba jednak pamiętać, że taki zabieg nie zawsze kończy się powodzeniem. Obecność plemników w nasieniu po tym zabiegu stwierdza się u ok. 80% poddanych rewazektomii, ale do zajścia w ciążę przez partnerkę dochodzi w 30-65% przypadków. Zabieg ten jest znacznie bardziej skomplikowany niż wazektomia i wymaga znieczulenia z udziałem anestezjologa. Wykonuje go niewiele klinik w Polsce, a najlepsze efekty osiągają kliniki zagraniczne. Rewazektomia  jest też znacznie droższą operacją. Dla niektórych mężczyzn rozwiązaniem poprzedzającym wazektomię może być zamrożenie nasienia, z myślą o ewentualnym wykorzystaniu go w przyszłości.

Zalecenia przedoperacyne

Metoda ta jest przeznaczona dla mężczyzn, którzy są pewni, że nie chcą mieć więcej dzieci. Z opisanych wyżej powodów należy dobrze przemyśleć wykonanie wazektomii.

 1. Na trzy dni przed zabiegiem należy ogolić mosznę i jej najbliższą okolicę. W dniu zabiegu należy dokładnie umyć okolice intymne.
 2. Na 4 godziny przed zabiegiem proszę nie jeść i nie pić. Wcześniej można spożyć lekki posiłek i powinno się normalnie zaspokajać pragnienie.
 3. Nie trzeba odstawiać przed zabiegiem kwasu acetylosalicylowego (np. Acard, Polocard, Aspirin Cardio) w dawce 75 mg. Jeżeli Pacjent przyjmuje taki lek w dawce wyższej, niż 75 mg należy skontaktować się z lekarzem, który przypisał ten lek. Lekarz wyda zalecenia co do możliwości zmiany dawki na mniejszą.
 4. W przypadku przyjmowania innych leków zmniejszających krzepliwość krwi, należy skontaktować się z lekarzem, który przypisał taki lek. Lekarz zwykle zmieni przyjmowany lek na taki, który nie zwiększa ryzyka krwawienia.
 5. Podczas wizyty kwalifikującej do ewentualnego zabiegu konsultujący Pana specjalista zapyta m.in. o:

– towarzyszące choroby. Prosimy o przyniesienie całej posiadanej dokumentacji medycznej, nie tylko dotyczącej chorób leczonych obecnie, ale także dotyczącej rozpoznania i leczenia chorób przebytych w przeszłości.
– przyjmowane leki. Prosimy o zabranie ze sobą spisu leków wraz ze stosowanymi dawkami lub opakowań tychże leków.
– w przypadku, gdy znane jest Panu uczulenie na lek, konieczne jest, by znać/mieć zapisaną jego nazwę.

Na kilka dni przed zabiegiem należy wykonać i przynieść do Kliniki następujące badania:

– morfologia krwi
– koagulogram (APTT, PT, INR)
– HBsAg

Na 1-3 miesiące przed zabiegiem należy wykonać i przynieść do Kliniki badanie ogólne nasienia.

Przebieg operacji/zabiegu

Wazektomię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wymaga niewielkiego przecięcia lub rozwarstwienia skóry moszny. Następnie przecina się nasieniowód, koaguluje jego końce i zakłada na nie szwy i klipsy. Po wykonaniu zabiegu zwykle nie trzeba zakładać szwów na skórę lub zakłada się tylko pojedynczy szew. Na skórę zakłada się niewielki opatrunek. Procedurę wykonuje się po obu stronach.

Okres pooperacyjny/pozabiegowy

 1. Zwykle po 8 tygodniach od wazektomii w nasieniu nie znajduje się plemników. U niektórych mężczyzn pojedyncze plemniki można znaleźć nawet do 6 miesięcy od zabiegu. Spowodowane jest to faktem przechowywania plemników w pęcherzykach nasiennych, które muszą „opróżnić się” z przechowywanych plemników. Proszę pamiętać, że z dotychczas stosowanej antykoncepcji można zrezygnować dopiero po kontrolnym badaniu nasienia, w którym nie stwierdzi się już plemników! Pierwsze takie badanie można wykonać najwcześniej po 8 tygodniach. Jeżeli znajdą się w nim plemniki, kolejne badanie nasienia zaleca się wykonać po 12 tygodniach od zabiegu. Zlecając wykonanie badania kontrolnego dobrze jest poprosić  w laboratorium o uproszczone badanie z zaznaczeniem, że miało się wykonaną wazektomię.
 2. Po zabiegu zwykle można samemu wrócić do domu samochodem (nie jest wskazany długi spacer).
 3. Wskazane jest noszenie wygodnej bielizny i spodni tak, aby unikać dyskomfortu spowodowanego uciskiem i podrażnieniem.
 4. Czasami po zabiegu konieczne jest przyjmowanie antybiotyku przypisanego przez urologa.
 5. Kolejnego dnia po zabiegu można zdjąć opatrunki i wziąć prysznic. Zwykle nie ma konieczności zakładania nowych opatrunków. Jeżeli utrzymuje się plamienie z rany, można założyć niewielkie plasterki z opatrunkiem.
 6. Kilka dni po zabiegu wskazana jest wizyta kontrolna u operującego lekarza.
 7. Przez ok. tydzień należy unikać intensywnego wysiłku, forsownego marszu, uprawiania sportu. Dobrze jest powstrzymać się od stosunków seksualnych w tym samym czasie. Oczywiście każdą z wymienionych form aktywności należy dostosować do indywidualnego odczuwania bólu i dyskomfortu.
 8. Niewielki ból po zabiegu jest rzeczą normalną. Można z tego powodu przyjmować popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeżeli ból jest silny i nie ustępuje po przyjęciu takich leków, należy skontaktować się z Kliniką.
 9. W operowanym miejscu może powstać zasinienie (podbiegnięcie krwawe). Jest to normalne zjawisko, które ustępuje samoistnie po kilku dniach. Bardzo rzadko może w mosznie powstać duży krwiak (np. wielkości jajka) – w takim przypadku należy skontaktować się z Kliniką.
 10. W razie wystąpienia gorączki, zaczerwienienia i obrzęku moszny, któremu towarzyszy wyraźny ból, należy skontaktować się z Kliniką.

Najczęście zadawane pytania

 1. Jak wygląda ból po zabiegu? Ból po zabiegu jest niewielki, wcześnie można podjąć zwykłą aktywność i pracę.
 2. Czy po zabiegu mogę być trwale niepłodny? Tak. Należy podkreślić, że konsekwencją zabiegu może być trwała niepłodność. W razie zmiany nastawienia Pacjenta wobec własnej płodności i mimo wykonania zabiegu „odwrócenia” wazektomii (tzw. rewazektomii), odzyskanie płodności może być niemożliwe. Dlatego kolejny raz powinno się podkreślić, że decyzję o wazektomii należy dobrze przemyśleć oraz – najlepiej – omówić ją z Partnerką.
 3. Czy  zdarzają się niepowodzenia wazektomii? Tak. W bardzo rzadkich (od 0,1 do 0,6%) przypadkach wazektomia nie powiedzie się. Dzieje się tak, gdyż u niektórych mężczyzn nasieniowody mają niezwykłą zdolność do regeneracji i odtworzenia swojej ciągłości. W takich przypadkach możliwe jest ponowne przeprowadzenie wazektomii. Z tego powodu należy pamiętać, że stosunki bez stosowania innych metod antykoncepcji można odbywać dopiero po potwierdzeniu w badaniu nasienia braku plemników.

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk Ginekolog plastyczny

Andrzej Barwijuk Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii

Tadeusz Issat Specjalista położnictwa i ginekologii

Marta Andziak Specjalista położnictwa i ginekologii

Ewa Juchnicka Specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynolog

Anna Kasielska-Trojan Specjalista chirurgii plastycznej

Tomasz Zawadzki Specjalista chirurgii plastycznej

Antonina Lisowska Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Maciej Łapoć Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

Monika Jusińska Fizjoterapeutka

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji
--> --> --> --> -->