Operacja plastyczna wodniaka jądra

Wodniak jądra jest najczęstszą przyczyną bezbolesnego wzrostu objętości jądra. Choroba polega na nadmiernym gromadzeniu się płynu między osłonkami jądra. Występuje u około 1% mężczyzn (w tym 7-10% obustronnie)

Wodniaki podzielić można na pierwotne – o nieustalonej przyczynie oraz wtórne – jako objaw towarzyszący guzowi jądra a także jako powikłanie po przebytym skręcie jądra, urazie, infekcji czy operacji żylaków powrózka nasiennego. Wodniak jądra zdecydowanie częściej występuję u mężczyzn z problemem niepłodności (3-16%). Może być on przyczyną gorszego krążenia krwi w jądrze poprzez ucisk na powrózek nasienny, zwiększać temperaturę wokół jądra a tym samym obniżać jakość produkowanych przez jądro plemników.
Rozpoznanie wodniaka jądra stawiane jest na podstawie badania lekarskiego i wykonanego USG moszny. W USG widoczny jest jako bezechowa przestrzeń wokół jądra.
Poza pogorszeniem funkcji jądra wodniak jest zaburzeniem estetycznym. Oba te problemy są wskazaniem do leczenia wodniaka. Najlepszym sposobem leczenia wodniaka jest leczenie zabiegowe. Polega ono na opróżnieniu worka wodniaka z płynu i usunięciu worka na drodze chirurgicznej. Skuteczność leczenia zabiegowego jest bliska 100%, nawroty zdarzają się bardzo rzadko a odsetek zadowolonych z efektu operacji pacjentów jest bardzo wysoki.

Alternatywą dla leczenia operacyjnego jest punkcja wodniaka – technika ta jednak ze względu na znacznie wyższy odsetek nawrotów jest zarezerwowana dla pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą być operowani.

Operacji trwa około 30-60 minut i może wymagać pozostawienia drenu (łuski) w mosznie na 1-2 dni po operacji. Powrót do pełnej sprawności fizycznej trwa z reguły nie więcej niż 2 tygodnie.

Najlepsi specjaliści

Piotr Dobroński Urolog, androlog

Łukasz Kupis Urolog, androlog

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz