Odwrócenie wazektomii

Zalecaną w wytycznych Europejskiego towarzystwa Urologicznego metodą przywrócenia drożności nasieniowodów po wazektomii ( ich przecięcie i podwiązanie czy zaklipsowanie) jest mikrochirurgiczne odwrócenie wazektomii. Zostało wprowadzone w połowie lat 70 tych w San Francisco przez Silbera , który stosując bardzo cienkie szwy odtwarzał ciągłość nasieniowodów zeszywając je na nowo koniec do końca w 2 warstwach , z użyciem mikroskopu. Ponieważ już w pierwszej grupie 41 operowanych pacjentów uzyskał 71% ciąż metoda zyskała wielką popularność.
Operacja ta trwa średnio około 4 godzin.
Warto pamiętać, że wynik ej operacji zależy m in od czasu który upłynął od wazektomii , poniżej przedstawiono wyniki uzyskane dla grupy 1469 pacjentów. (Chan, P.T., et al. BJU Int, 2005. 96: 598):

CZAS OD WAZEKTOMII (LATA)DROŻNOŚĆCIĄŻE
DO 397%76%
3-888%53%
9-1479%44%
> 1571%30%

Mniejszy odsetek ciąż niż drożności nasieniowodów jest spowodowany mi.in. obecnością w nasieniu mężczyzn po wazektomii przeciwciał przeciwplemnikowych, które upośledzają ruchliwość plemników.
W przypadkach mężczyzn, których partnerki mają >40 lat bardziej wskazane są techniki rozrodu wspomaganego
Po operacji wskazane jest stosowanie suspensorium przez min 6 tygodni , współżycie można podjąć po ok 4 tygodniach od operacji

Najlepsi specjaliści

Piotr Dobroński Urolog, androlog

Łukasz Kupis Urolog, androlog

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz