Rewazektomia – odwrócenie wazektomii

Rewazektomia (ang. vasovasostomy) to termin, który przyjął się jako określenie zabiegu, stanowiącego przywrócenie drożności nasieniowodów po uprzednio wykonanej wazektomii. Zabieg rewazektomii jest znacznie bardziej skomplikowany, aniżeli sama wazektomia. Z tego powodu przeprowadzanie procedury wymaga obecności anestezjologa oraz odpowiednio wyposażonego bloku operacyjnego. Zabieg rewazektomi wykonywany w Klinice Medifem w Warszawie to doskonałe rozwiązanie dla mężczyzn, którzy z różnych powodów chcą przywrócić płodność. Okazuje się zatem, że wazektomia jest odwracalna, ale na czym polega zabieg? Ile kosztuje rewazektomia?

Na czym polega i jak wygląda rewazektomia?

Mówiąc o rewazektomii warto wcześniej wyjaśnić, na czym polega wazektomia? Wazektomia to mikrochirurgiczna procedura mająca na celu doprowadzenie do niepłodności mężczyzn. Rewazektomia w tym znaczeniu jest zabiegiem odwrócenia skutków wazektomii. To skomplikowana procedura, podczas której dąży się do przywrócenia drożności nasieniowodów.

Rewazektomia to procedura dużo bardziej wymagająca od wazektomii – wymaga większej precyzji i obarczona jest większym odsetkiem niepowodzeń. Zabieg wykonywany jest w warunkach sali operacyjnej, a zalecaną i najskuteczniejszą metodą operacyjną zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Urologicznego jest zespolenie mikrochirurgiczne z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego. Należy wskazać, że zespolenie nasieniowodów wykonywane jest dwustopniowo z użyciem monofilamentowych szwów 9-0 i 10-0. Operacja ta trwa średnio około 4 godzin i obejmuje:

  • obustronne wykonanie niewielkich nacięć na mosznie;
  • wydobycie zmienionych bliznowato końców nasieniowodów;
  • usunięcie bliznowato zmienionych części nasieniowodów;
  • przeprowadzenie testu na obecność żywych plemników ( jeśli jest to konieczne)
  • dwuwarstwowe zespolenie końcówek nasieniowodów w celu przywrócenia przepływu plemników do cewki moczowej podczas ejakulacji.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu rewazektomii

Wielu pacjentów zastanawia się, czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu odwrócenia wazektomii. Bezwględnych przeciwwskazań do tego typu operacji nie ma. Strategię przywracania płodności i tym samym rozrodu u każdego mężczyzny planuje się indywidualnie.

Jaka jest cena rewazektomii?

Rewazektomia to skomplikowany zabieg, który można wykonać w Polsce. Niemniej jednak zabieg odwrócenia wazektomii powinien być wykonany przez doświadczonych lekarzy urologów. W Klinice Medifem w Warszawie procedurę chirurgiczną wykonują najlepsi lekarze z ogromnym doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu zabiegów. Koszt rewazektomii w naszej klinice w Warszawie wynosi 25000,00 zł.

Najczęściej zadawane pytania

Jak się przygotować do rewazektomii?

Należy podkreślić, że decyzja o operacji zawsze podejmowana jest indywidualnie z każdym pacjentem. Na tej podstawie ustalany jest zakres wymaganych do kwalifikacji badań.

Przygotowanie do zabiegu nie odbiega od tego, jakie jest wymagane przed każdą procedurą chirurgiczną. Składa się ono głównie z badań krwi, a także antygenu HBs, próby wątrobowej i układu krzepnięcia, które wykonywane są na około 2 tygodnie przed operacją. Wyniki badań w każdym przypadku weryfikowane są przez chirurga wykonującego zabieg, a także przez anestezjologa, który jest odpowiedzialny za przebieg znieczulenia.

Odwrócenie wazektomii nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Niemniej jednak w dniu zabiegu należy ogolić mosznę i jej najbliższą okolicę, a także dokładnie umyć okolice intymne. Ostatni posiłek należy spożyć na 4 godziny przez zabiegiem.

Czy rewazektomia boli?

Zabieg rewazektomii wykonywany jest w znieczuleniu, pod nadzorem lekarza – specjalisty anestezjologa. Anestezjolog przez cały czas czuwa nad pacjentem, a nowoczesna aparatura pozwala na monitorowanie wszystkich niezbędnych parametrów życiowych. Dlatego też procedurze odwrócenia wazektomii nie towarzyszą dolegliwości bólowe. Po zabiegu jednak może pojawić się niewielki ból, który zwykle zwalczany jest doraźnie przyjmowanymi lekami przeciwbólowymi.

Jakie są zalecenia po zabiegu rewazektomii?

Po operacji wskazane jest stosowanie suspensorium przez minimum 6 tygodni, współżycie można podjąć po ok 4 tygodniach od operacji. Do 3 tygodni po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku i ciężkiej pracy fizycznej.

Jaka jest skuteczność rewazektomii?

Zalecaną – w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego – metodą przywrócenia drożności nasieniowodów po wazektomii (ich przecięciu i podwiązaniu czy zaklipsowaniu) jest mikrochirurgiczne odwrócenie wazektomii. Zostało wprowadzone w połowie lat 70-tych w San Francisco przez Silbera, który stosując bardzo cienkie szwy odtwarzał ciągłość nasieniowodów zeszywając je na nowo koniec do końca w 2 warstwach, z użyciem mikroskopu. Ponieważ już w pierwszej grupie 41 operowanych pacjentów uzyskał 71% ciąż, metoda zyskała dużą popularność.

Warto pamiętać, że odwracalność wazektomii zależy m. in. od czasu, który upłynął od wazektomii, poniżej przedstawiono wyniki uzyskane dla grupy 1469 pacjentów. (Chan, P.T., et al. BJU Int, 2005. 96: 598):

CZAS OD WAZEKTOMII (LATA)DROŻNOŚĆCIĄŻE
DO 397%76%
3-888%53%
9-1479%44%
> 1571%30%

 

Mniejszy odsetek ciąż niż drożności nasieniowodów jest spowodowany mi.in. obecnością w nasieniu mężczyzn po wazektomii przeciwciał przeciwplemnikowych, które upośledzają ruchliwość plemników. W przypadkach mężczyzn, których partnerki mają >40 lat często rozważane są techniki rozrodu wspomaganego.

Jakie mogą pojawić się powikłania po zabiegu rewazektomii?

Rewazektomia, czyli zabieg odwrócenia wazektomii, wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań. Wśród niepożądanych skutków ubocznych wymienia się wystąpienie krwiaka w okolicy operowanej (<5%), infekcję rany operacyjnej (<1%) bądź zapalenia jąder lub najądrzy. Ponadto procedura może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, czyli uzyskania drożności nasieniowodów. Dodatkowo może dojść do wtórnego zwężenia i zrośnięcia nasieniowodów w miejscu zespolenia. Warto jednak wskazać, że do powikłań dochodzi niezwykle rzadko, niemniej jednak nie można ich wykluczyć.

Najlepsi specjaliści

Dr hab. n. med. Piotr Dobroński Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Łukasz Kupis Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz