Biopsja mappingowa jąder FNA (fine needle aspiration) testicular mapping

Biopsja mappingowa jąder (FNA Mapping) to zabieg wykorzystywany w diagnostyce mę-skiej niepłodności. Charakteryzuje się on bardzo małą inwazyjnością. Na czym polega zabieg? Jaki jest koszt biopsji mappingowej?

Na czym polega biopsja mappingowa jąder? – opis zabiegu

Znalezienie i pobranie plemników w trakcie biopsji u pacjentów z azoospermią (całkowity brak plemników) jest często bardzo trudne, głównie ze względu na fakt, iż w tych przy-padkach spermatogeneza odbywa się tylko w niektórych lokalizacjach w jądrze. FNA jest techniką powalającą poprawić skuteczność biopsji jądra. Zabieg polega na pobraniu z od 4 do 18 miejsc (punktów) tkanki jądra i tym samym stworzenie rodzaju mapy ułatwiającej lokalizację ognisk spermatogenezy. Sam zabieg charakteryzuje się bardzo niskim odset-kiem powikłań (<0,1%). Skuteczność tej techniki wynosi ok 60% (przy 18 punkcjach na każde jądro), co stanowi dwukrotnie wyższą wartość od biopsji klasycznej. FNA mapping głównie przeprowadzane było w USA, ale od niedawna wykorzystywane jest także w Pol-sce. Znajduje ostatnio coraz szersze zastosowanie m. in u pacjentów po (sterylizującej) chemioterapii czy po przeszczepieniu szpiku kostnego. Znacząco zwiększa skuteczność MTESE (mikrochirurgiczna biopsja jądra). Pozwala na precyzyjne poszukiwanie ognisk spermatogenezy i jest dzięki temu zabiegiem mniej inwazyjnym. FNA pozwala poszerzyć diagnostykę niepłodności, ocenić szanse na powodzenie technik rozrodu wspomagane-go (in vitro metodą ICSI), ale przede wszystkim dobrać optymalną technikę uzyskiwania nasienia do rozrodu wspomaganego.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia biopsji jąder?

Wielu pacjentów zastanawia się, kiedy wykonać biopsję jąder? Wskazaniem do wykona-nia biopsji jąder jest niepłodność z towarzyszącą azoospermią (tj. całkowity brak plemni-ków w nasieniu). Biopsję mapującą wykonuje się również u mężczyzn z podejrzeniem zatrzymania spermatogenezy lub zespołu samych komórek Sertolego (SCO – Sertoli Cell Only).

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia biopsji jąder?

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu biopsji mappingowej jest widoczny guz jadra, a także zmiany ropne na skórze moszny. Przeprowadzenie biopsji w przypadku zmian ropnych bowiem może doprowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji również we wnętrzu jądra.

Ile kosztuje biopsja jąder?

Przeprowadzanie biopsji mappingowej jądra w Klinice Medifem w Warszawie to koszt 7000,00 zł. Chcąc poznać ceny poszczególnych zabiegów, warto zapoznać się z cenni-kiem dostępnym na stronie Kliniki Medifem.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda przygotowanie do biopsji jąder?

Biopsja jąder (FNA) nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta. Niemniej jednak należy podkreślić, że decyzja o operacji zawsze podejmowana jest indywidualnie z każ-dym pacjentem. Na tej podstawie ustalany jest zakres wymaganych do kwalifikacji badań.
Przygotowanie do zabiegu nie odbiega od tego, jakie jest wymagane przed każdą proce-durą chirurgiczną. Składa się ono głównie z badań krwi, które wykonywane są na około 2 tygodnie przed operacją. Wyniki badań w każdym przypadku weryfikowane są przez chi-rurga wykonującego zabieg, a także przez anestezjologa, który jest odpowiedzialny za przebieg znieczulenia.

Czy biopsja jąder boli?

Zabieg ten może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym oraz w pełnym znie-czuleniu w warunkach bloku operacyjnego. Dlatego też biopsja stanowi całkowicie bez-bolesny zabieg.

Kiedy otrzymuje się wyniki biopsji jąder?

Wynik biopsji dostępny jest po około 2 tygodniach od zabiegu.

Jakie powikłania mogą pojawić się po biopsji mappingowej jąder?

Zabieg biopsji mappingowej jąder charakteryzuje się niskim odsetkiem powikłań (<0,1%). Niemniej jednak nie można ich wykluczyć. Po zabiegu biopsji mappingowej wystąpić mo-że zapalenie jądra lub krwiak gonady i osłonek.

Kiedy można zacząć uprawiać sex po biopsji jąder?

Zalecany jest okres 2-tygodniowej wstrzemięźliwości seksualnej. Po tym czasie można wrócić do normalnej aktywności seksu

Najlepsi specjaliści

Dr hab. n. med. Piotr Dobroński Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Łukasz Kupis Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz