Rekonstrukcyjno-naprawcze i estetyczne możliwości ginekologii plastycznej

Opublikowano: 20 lipca 2015, 07:46

fragmenty rozmowy z dr. n. med. Andrzejem Barwijukiem specjalistą ginekologiem-położnikiem, ginekologiem plastykiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP), członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Międzynarodowego Towarzystwa Kosmetoginekologii (ISCG), Amerykańskiego Kongresu Położnictwa i Ginekologii (ACOG) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologii Laparoskopowej (FAAGL) Klinika Medifem w Warszawie

DERMATOLOGIA ESTETYCZNA 2/2015

o (…) Co sądzi Pan o terminie „ginekologia estetyczna” – w jaki sposób odnosić go do ginekologii plastycznej? Traktować jako „poddyscyplinę”, uzupełnienie, synonim?

Generalnie nie zgadzam się z nim. (…) Jego funkcjonowanie można uważać za świadectwo słabej znajomości tematu. Zabiegi na obszarze intymnych części kobiecego ciała są zabiegami natury rekonstrukcyjno-naprawczej, plastycznymi. Zabiegi kosmetyczne, kosmetologiczne itp. nie poprawiają funkcji i nie mogą być postrzegane jako rekonstrukcyjne. W ginekologii plastycznej estetyka odgrywa pewną rolę, czasem nawet bardzo ważną, na przykład w przypadku warg sromowych, ale zwykle aspekt estetyczny nie jest istotny. Cóż estetycznego może być (…)w ostrzyknięciu punktu G?

o Wobec tego sugerowanie kosmetycznego, „lekkiego” charakteru zabiegów może stanowić pewne niebezpieczeństwo dla pacjentek?

Istotnie, uważam, że określenie „ginekologia estetyczna” jest używane także po to, żeby sankcjonować przeprowadzanie zabiegów na obszarach intymnych części ciała kobiety przez lekarzy innych specjalności, niebędących ginekologami, co w oczywisty sposób może powodować różnego rodzaju zagrożenia i komplikacje.

(…)

o Na początku tego roku przeprowadził Pan w swojej klinice głośną już operację dwóch młodych hinduskich dziewcząt, które zostały okaleczone na skutek zbiorowych gwałtów – jakie procedury Pan zastosował?

W obu przypadkach wykonałem rozszerzoną plastykę sklepień pochwy, przedsionka pochwy i krocza. U jednej z pacjentek z odtworzeniem pierścienia błony dziewiczej, u drugiej nie, ponieważ nie chciała tego.

o U kobiet, które zostały zgwałcone, takie właśnie zabiegi są typowe?

I często stosowane. Wybór procedur zależy również od tego, jak dawno nastąpił gwałt, oraz od rozmiarów uszkodzenia, jakie napotykamy. (…)

o Na ile jest możliwe uzyskanie stanu zbliżonego do pierwotnego, sprzed takiej brutalnej dewastacji?

To zależy od charakteru uszkodzeń. Czasem dochodzi do uszkodzenia oprócz pochwy również dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli odbytnicy, niekiedy z wytworzeniem tzw. kloaki – jednego wielkiego otworu, przez który wydostają się na zewnątrz i mocz, i kał. W takich przypadkach potrzebny jest zespół kilku specjalistów, który podejmie się próby naprawy tego stanu rzeczy. Mogą także powstać przetoki – na skutek czego z pochwy wydostają się gazy gromadzące się w dolnym odcinku przewodu pokarmowego i może również wydostawać się kał, co jest dla pacjentki przykre, krępujące i znacząco pogarsza jakość życia. Niełatwe są to operacje, wielogodzinne, mające za zadanie przywrócić integralność intymnych części ciała kobiety oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

(…)

o Dramatyczny jest fakt, że wciąż nie należy do rzadkości obwinianie kobiety zarówno o prowokowanie gwałciciela, jak i o skutki jego czynu – bo to ją, a nie przestępcę uznaje się w pewnych środowiskach za zhańbioną, a ona sama często odczuwa wstyd i dąży do ukrycia swojej traumy…

To podejście zdarza się wszędzie. I w krajach o kulturze – nazwijmy to – zachodniej, chrześcijańskiej, jak też – zwłaszcza – w krajach islamu. Powiedziałbym: tam, gdzie dominuje któraś z wielkich religii monoteistycznych, choć nie tylko – czego wyrazistym przykładem są choćby właśnie Indie. Religia często sprowadza kobietę do rangi człowieka drugiej, trzeciej kategorii. (…)

(…)

Przy okazji chciałbym poruszyć problem, który Polski jeszcze nie dotyczy, ale dotyczy już niektórych innych krajów Unii Europejskiej, mianowicie kwestię mutilacji. Innymi słowy – obrzezania kobiet. To kolejny przykład na barbarzyński wpływ religii na życie kobiet, i to nie tylko w tzw. trzecim świecie – tak silne są bowiem presja społeczna oraz naciski religijne w rodzinach, że muzułmanki mieszkające w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych wywożą dziewczynki kilku-kilkunastoletnie pod pretekstem wakacji do krajów swego pochodzenia i tam poddają je właśnie zabiegom mutilacji.

(…) To są zabiegi w sposób oczywisty okaleczające kobiety – od mniej rozległych okaleczeń polegających na wycięciu samej łechtaczki, poprzez usunięcie łechtaczki i warg sromowych mniejszych, po najbardziej drastyczne, barbarzyńskie wycięcia całego sromu: łechtaczki, warg sromowych mniejszych, większych i przedsionka pochwy; po to tylko, żeby kobieta nie mogła podjąć współżycia, zanim nie zostanie de facto sprzedana jakiemuś mężczyźnie, najczęściej wielokrotnie starszemu od niej.

o Jednak w ginekologii istnieje zabieg wycięcia tych warg, labiektomia?

Dokonywanie labiektomii jest karygodne, ponieważ w przypadku zbytnio powiększonych warg sromowych mniejszych można wykonać zabieg ich plastyki – labioplastykę. Wykonuje się go głównie w celu poprawy funkcji: chodzi o przebieg stosunku, o to, żeby można było bez bólu jeździć konno, na rowerze, uprawiać gimnastykę, pływać, nosić obcisłą bieliznę czy stroje kąpielowe, nie mieć częstych infekcji dróg moczowych i dróg rodnych, ponieważ utrzymanie higieny przy nadmiarze fałdów skórnych w tym rejonie jest utrudnione etc., etc.

Także estetyka przy plastyce warg sromowych mniejszych ma znaczenie (…)

o Scharakteryzujmy może konkretne procedury i narzędzia stosowane w ginekologii plastycznej?

Zaczynając od obszarów najbardziej zewnętrznych: na pograniczu ginekologii plastycznej i chirurgii plastycznej mamy redukcję poduszek tłuszczowych w okolicy wzgórka łonowego. (…) Następnie – redukcja napletka łechtaczki. (…) Wargi sromowe większe to jedyny narząd na tym obszarze, który można poddać zarówno powiększeniu, jak i pomniejszeniu. U kobiet młodych, które chcą, aby były bardziej wypukłe i lepiej zasłaniały wargi sromowe mniejsze, wykonujemy ostrzykiwanie autologicznym tłuszczem bądź kwasem hialuronowym. (…)

Plastyka krocza najczęściej jest wykonywana z powodu urazów powstałych podczas porodu drogami natury. W zasadzie każda kobieta, która urodziła dziecko w ten sposób, wcześniej czy później wymaga korekty statyki narządu rodnego. (…) Zabiegiem dość kontrowersyjnym, ale wykonywanym powszechnie na całym świecie jest tzw. G-shot, a więc powiększanie punktu G, co – znów – nie ma nic wspólnego z estetyką, ma natomiast za zadanie poprawę jakości współżycia. Chodzi o to, żeby obszar ostrzyknięty własnym tłuszczem albo kwasem hialuronowym mógł być łatwiej stymulowany.

(…)

o A co sądzi Pan o wykonywanych wewnątrz pochwy zabiegach laserowych stosowanych przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu?

Mam tu pewnego rodzaju rozdwojenie jaźni – rozum nakazuje mi odpowiedzieć, że taka procedura nie jest skuteczna; w jednym z ostatnich numerów „Journal of Urology” również nie potwierdzono efektywności tych zabiegów. Z drugiej strony obserwacje kolegów, którzy je wykonali, a także moje obserwacje wskazują, że część pacjentek deklaruje, iż po zabiegu nastąpiła poprawa. Może trzeba wziąć pod uwagę efekt placebo i działanie na podświadomość? W każdym razie te informacje należy traktować jako anegdotyczne, tzn. nie udało się ich jak dotąd potwierdzić za pomocą obiektywnych narzędzi.

rozmawiała: Grażyna Burzyńska

 

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji