Chirurgia plastyczna miejsc intymnych. Konieczność czy fanaberie?

Opublikowany: 18 października 2014, 21:14

Materiał pochodzi z numeru MAJ/2009 Wysokich Obcasów.
Oryginalna treść dostępna jest TUTAJ

Moda na chirurgię plastyczną wkroczyła w rejony kobiecej intymności. Dla części kobiet to medyczny ratunek, inne wydają tysiące z powodów czysto estetycznych – z dr. Andrzejem Barwijukiem rozmawia Maria Bielicka

Ma pan w ofercie lifting łechtaczki. Jak to się robi i po co?

Clitoroplastyka to obnażenie i uwypuklenie ukrytej pod fałdami skóry części łechtaczki. Chodzi o to, by poprawić kobiecie jakość doznań seksualnych.

Podobnie jak G-shot?

G-shot również wykonuje się po to, aby zwiększyć efekt doznań seksualnych. Tym razem poprzez uwypuklenie punktu G. Można to zrobić za pomocą kolagenu albo tłuszczu pacjentki. Ten drugi sposób jest zdecydowanie tańszy i trwały, bo kolagen po kilku miesiącach znika.

Jak lokalizuje się punkt G?

Mieści się on od 1,5 do 2 cm od wejścia do pochwy, w fałdzie śluzówki na przedniej ścianie. Trzeba go chwilę poszukać i tyle.

Ilu w Polsce jest kosmetoginekologów?

O ile wiem, z Polski tylko ja jestem członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Kosmetoginekologicznego. Doktorów Marco Pellosi II i III (ojca i syna), jego założycieli, poznałem na zjeździe ginekologów laparoskopowych w Las Vegas w 2003 roku. Zaprosili mnie do swojej kliniki w New Jersey, gdzie uczyłem się technik operacyjnych w kosmetoginekologii.

CHIRURGIA PLASTYCZNA MIEJSC INTYMNYCH: KOSMETOGINEKOLOGIA

To nowa dziedzina medycyny.

Ma dopiero kilka lat. W styczniu 2009 roku w Phoenix w USA odbył się drugi kongres kosmetoginekologiczny. Zajmujemy się modelowaniem (odsysaniem i wypełnianiem) brzucha, nóg, piersi i bioder kobiet i mężczyzn, ze szczególnym uwzględnieniem wzgórka łonowego i narządów intymnych kobiety.

Czym to się różni od chirurgii plastycznej?

Te dziedziny w większości obszarów się pokrywają, ale chirurg plastyczny może mieć problemy z naprawianiem zniekształconych i niesprawnych w skutek przebytych porodów narządów rodnych. Najczęściej potrzebna jest wówczas plastyka pochwy lub krocza albo jednego i drugiego.

Skąd te problemy po porodzie?

Śluzówka, mięśniówka i tkanka łączna pochwy, mimo że są elastyczne, nie zawsze wytrzymują aż takie rozciąganie, bo przecież głowa dziecka ma wielkość melona. Czasem pochwa nie wraca do swojego pierwotnego stanu. Bywa też, że kobieta jest źle zszyta po porodzie albo niezszyta wcale. Wówczas rana zarasta tkanką łączną, a to sprawia, że pochwa jest za szeroka i jej ścianki nie są wystarczająco elastyczne i nie stykają się ze sobą.

Jakie są tego skutki?

Śluzówka wysycha i pochwa robi się podatna na infekcje. Przede wszystkim jednak ma to wpływ na obniżenie komfortu współżycia: suchość czyni współżycie bolesnym. Nadmiar luzu powoduje też często wypadanie członka podczas stosunku, a to z kolei wprawia w zakłopotanie mężczyzn. Częstym i bardzo dokuczliwym skutkiem porodu jest też wysiłkowe nietrzymanie moczu.

CHIRURGIA PLASTYCZNA MIEJSC INTYMNYCH: NA PROBLEMY PO PORODACH

Dużo kobiet ma takie problemy?

Większość fizjologicznych porodów daje takie skutki uboczne.

To czemu się o tym nie mówi?

Wiele kobiet myśli, że to oczywista konsekwencja rodzenia dzieci, i nawet nie szuka pomocy. Jeśli już szukają, to nie znajdują rozwiązania, bo ginekolodzy na ogół rozkładają ręce. Albo wolą udawać, że problemu nie widzą, najczęściej jednak po prostu nie wiedzą, gdzie pacjentki odesłać. A przecież wystarczy fragmenty rozluźnionych mięśni, śluzówki i tkanki łącznej pochwy zbliżyć do siebie, by przywrócić kobiecie całkowitą sprawność i radość z uprawiania seksu.

To trudne zabiegi?

Technicznie nie. Operacja nie wymaga nawet ogólnego znieczulenia, wystarczy znieczulenie miejscowe.

Kobiety poprawiają też wygląd narządów płciowych?

Tak. Niektóre kobiety mają np. za duże wargi sromowe mniejsze. I te – jak ja to nazywam – skrzydła motyla przeszkadzają im, a nawet utrudniają życie.

CHIRURGIA PLASTYCZNA MIEJSC INTYMNYCH:: GDY WARGI SROMOWE SĄ ZA DUŻE

Za duże? Według jakiego wzorca?

Wzorca oczywiście nie ma. Michał Anioł warg sromowych nie namalował i faktycznie nie ma się do czego odwołać. Ale wargi sromowe mniejsze, jak nazwa wskazuje, powinny być mniejsze od warg sromowych większych albo tak samo duże. I mogą trochę wystawać. Ale jeśli są zdecydowanie większe, sprawiają kłopoty.

Jakie?

Podwijają się podczas stosunku, bolą podczas jazdy na koniu czy na rowerze. Niektórym kobietom przeszkadza też asymetria, choć tak naprawdę wszystkie parzyste organy człowieka są asymetryczne.

I te skrzydła motyla można zwyczajnie obciąć?

Odciąć i zeszyć skórę. Dobry chirurg zrobi to tak, że nie będzie blizny. Choć nie jest to łatwe, bo labioplastyka jest jednym z trudniejszych zabiegów.

A jak powinny wyglądać wargi sromowe większe?

Jak bułeczki: powinny być napięte, zakrywać wejście do pochwy i maskować wargi mniejsze.

Jak ustala się kształty?

Pokazuję zdjęcia i rysuję. Nieraz trzeba srom pogrubić albo odchudzić. Odsysa się z niego tłuszcz lub podaje w to miejsce tłuszcz odessany skądinąd. Każda kobieta, nawet szczupła, ma go pod dostatkiem.

CHIRURGIA PLASTYCZNA MIEJSC INTYMNYCH: NIE MÓWMY O UROJONYCH ROBLEMACH

Zdarza się, że pacjentki mają urojone problemy?

Tak. Zwłaszcza te, które przychodzą na G-shot. Staram się nie polemizować, ale jeśli uważam, że ewidentnie pacjentka szuka problemu tam, gdzie go nie ma, proszę o konsultację seksuologa.

Więcej kobiet przychodzi ze wskazaniem medycznym czy z fanaberią?

Unikałbym słowa 'fanaberia', bo jeśli ktoś widzi problem i się z nim męczy, trzeba mu pomóc. Bywa też na odwrót, że to, co 'na oko' mogłoby sprawiać problem, kobiecie nie przeszkadza. Wówczas nie należy jej niczego sugerować – to kwestia indywidualnego odczucia, tego samego, które nakłania kobiety do poddania się korekcji piersi czy nosa. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że prawie wszystkim kobietom, które rodziły, znacząco pogarsza się jakość współżycia. Tyle że jednym to bardziej przeszkadza, a innym mniej.

Z jakim problemem kobiety powinny się zgłaszać?

Na przykład G-shot albo clitoroplastyka są dla kobiet, które nie mają żadnych doznań seksualnych albo mają bardzo słabe. Tym pacjentkom zabiegi prawie zawsze poprawiają jakość współżycia. Ale są też sytuacje, że kobiety walczą nie tylko o jakość współżycia, ale wręcz o normalne funkcjonowanie. Jedna z moich pacjentek miała wskutek operacji przeprowadzonej przez niedoświadczonego chirurga za bardzo obnażoną łechtaczkę. Łechtaczka była ciągle w stanie wzwodu. Innej pacjentce chirurg wyciął prawie całe wargi sromowe mniejsze.

Ile kosztuje plastyka pochwy, łechtaczki albo punktu G?

W mojej klinice 3-4 tys. zł.

Dziewictwo też pan przywraca?

Rzadko, ale tak.

Dużo jest chętnych?

Jedna pacjentka na pół roku.

Dlaczego to robią?

Te kobiety są zdesperowane. Myślę, że albo skłamały partnerom, że są dziewicami, i nie chcą, by prawda wyszła na jaw, albo problemem dla nich jest, że wciąż są dziewicami. Ale ja o powody nie pytam.

CHIRURGIA PLASTYCZNA MIEJSC INTYMNYCH: PRZYWRACANIE DZIEWICTWA

Na czym polega przywracanie dziewictwa?

Na zszyciu fałdów stanowiących resztki błony dziewiczej. To z medycznego punktu widzenia zabieg prosty, szybki i bezpieczny.

I to też kosztuje 3 tys.?

Też.

Drogo, jak na 10 minut pracy…

Tu płaci się, podobnie jak w chirurgii plastycznej, głównie za efekt, to jest ich widzimisię.

Czyli jednak fanaberia.

Przebicie błony dziewiczej może być wskazaniem medycznym, jeśli jest ona tak gruba i twarda, że partner nie daje sobie z nią rady.

Kim są pana klientki?

Żonami dyplomatów, właścicielkami hurtowni.

Przychodzą same czy z partnerami?

Różnie, ale zawsze jest to problem pary, i to taki, który nierzadko jest przyczyną poważnego małżeńskiego kryzysu. Bo jak kobieta unika seksu, to mężczyzna szuka wyjścia albo alternatyw. Ten problem ma wymiar społeczny, a u nas jest zamiatany pod dywan.

Polki zwracają uwagę na ten aspekt swojej sprawności i estetyki?

W Polsce, podobnie jak w całej Europie, nie przywiązuje się do tego dużej wagi. Zwłaszcza w porównaniu z Ameryką.

A co jest teraz modne w Ameryce?

Laserowe odmładzanie pochwy. Jest nawet Instytut Odmładzania Pochwy. To peeling, który przywraca pochwie jędrność i wilgotność.

Pan też to umie?

Umiem, ale takich zabiegów jeszcze w klinice nie robiłem.

A co modne jest u nas?

Piercing. Są kobiety, które zapinają sobie wargi sromowe na kółko od łańcucha albo każą wbić ćwiek w łechtaczkę.

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji