Waginoplastyka – plastyka pochwy


Waginoplastyka - Jak często warto chodzić do ginekologa?

Wizyty u ginekologa mogą być stresujące, ale nie warto ich unikać. Jeżeli nie będzie się odwiedzało gabinetu ginekologicznego regularnie, może mieć to fatalne i tragiczne skutki.
Ginekolog Warszawa, czy Łódź powinien być jak najbardziej często odwiedzany przez kobiety, które chcą zadbać o swoje zdrowie. Wśród tematów, na które warto porozmawiać na pewno są: plastyka poporodowa, nieinwazyjna waginoplastyka, pochwa, ciasnosc pochwy, węższa pochwa, plastyki krocza, rekonstrukcji krocza, czy szczątkowa pochwa.

Waginoplastyka - Zwężenie pochwy Wrocław, czy Warszawa

Jest wiele chorób układu rozrodczego, które nie dają objawów, a jednak występują. Nie leczone mogą doprowadzić do bezpłodności. Dzięki temu, że ginekolog Warszawa, Łódź, czy Wrocław prywatnie odpowiednio wcześnie je wykryje, można będzie podjąć skuteczne leczenie. Waginoplastyka to skorygowanie szerokości pochwy oraz korekcja defektów krocza, które może być właśnie takim zabiegiem. Na pewno przyczyni się to do osiągnięcia bardzo dobrych rezultatów.

Plastyka pochwy - przygotowanie do zabiegu, przebieg. Waginoplastyka Warszawa

Każda kobieta chce mieć dziecko i chce je samodzielnie urodzić. W niektórych przypadkach jednak ginekologia jest bezradna. Szczególnie wtedy, gdy kobieta po prostu nie dba o swoje zdrowie i nie udaje się regularnie na wizyty do ginekologa. Na pewno trzeba mieć świadomość tego, że wizyta u dobrego ginekologa w Warszawie, Wrocławiu, czy Łodzi nie jest niczym strasznym i nie należy się jej obawiać. Dzięki temu, że będzie się miało takie podejście, ze zdrowiem będzie wszystko w porządku.

Powiązane tematy: labioplastyka Warszawa, plastyka krocza, plastyka pochwy zdjęcia przed i po, pochwa szczątkowa, zwężenie pochwy, szczątkowa pochwa co to jest, operacja pochwy, plastyka pochwy zdjęcia, plastyka pochwy nfz, rekonstrukcja pochwy, zmniejszenie pochwy, plastyka pochwy i krocza, operacja plastyczna pochwy, waginoplastyka Warszawa.

Jaka jest cena zabiegu plastyki pochwy?

Zobacz Cennik

Waginoplastyka, czyli określenie potocznie utożsamiane z plastyką pochwy – to najczęściej wykonywana procedura chirurgiczna z zakresu ginekologii plastycznej

Zwykle jednak nie jest operacją izolowaną i oprócz plastyki pochwy wykonuje się jednoczasowo plastykę przedsionka pochwy i krocza, czyli waginoperineointroitoplastykę

 

Operacja jest wykonywana głównie u pacjentek po więcej niż jednym porodzie, które podczas nich doznały pęknięcia i/lub rozciągnięcia pochwy oraz okolic krocza. Zabieg wykonywany jest również u kobiet, które w wyniku napaści i gwałtu doznały uszkodzenia stref intymnych.

Aktualnie ok. 90% kobiet uskarża się na dyskomfort poporodowy a plastyka pochwy polegająca na wycięciu zwiotczałych lub uszkodzonych tkanek zapewnia znaczącą poprawę funkcjonalności narządów płciowych. Dodatkowo bardzo często po licznych i ciężkich porodach dochodzi do nieodwracalnego pęknięcia lub rozciągnięcia mięśni dna miednicy. Tych samych mięśni, które kobiety próbują stymulować podczas ćwiczeń Kegla. Niestety, przeważnie, aby przywrócić funkcję tej okolicy nie wystarczy biostymulacja czy ćwiczenia i trzeba dokonać chirurgicznej korekty łącząc ze sobą owe mięśnie.

 

Dlaczego warto skorzystać z zabiegu ?

Nasi specjaliści, dzięki najnowszym technikom potrafią zrekonstruować lub wytworzyć pochwę zapewniając jej funkcjonalność nawet w przypadku leczenia zespołu Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera, dla którego charakterystyczna jest szczątkowa pochwa lub jej całkowity brak.

Waginoplastyka nie jest jedyną i konieczną metodą u pacjentek u których rozluźnienie tkanek jest niewielkie. W Klinice wykonujemy liczne zabiegi z zakresu małoinwazyjnej ginekologii plastycznej, które pozwolą na poprawienie komfortu i jakości życia kobiety nie ingerując chirurgicznie w jej strefy intymne.

Jeżeli stopień relaksacji pochwy jest niewielki a mięśnie dna miednicy nie rozeszły się podczas porodu wówczas można zaproponować intymne ultradźwięki. HIFU, bo o nim mowa, działa najgłębiej spośród wszystkich urządzeń dostępnych na rynku, bo z poziomu 1,5mm, 3mm i 4,5mm (na tych głębokościach penetracji ultradźwięku znajduje się powięź i mięśnie). Dla przykładu zabiegi laserowe dosięgają około 1 mm w głąb tkanki. Nieinwazyjne techniki zmniejszają światło pochwy, stymulują fibroblasty do produkcji nowego kolagenu oraz pobudzają tkankę mięśniową do większej aktywności.

Więcej w zakładce ginekologia estetyczna – HIFU.

Kobiety wybierające zabieg waginoplastyki kieruje chęć poprawy jakości życia i funkcjonalności narządów płciowych co wpływa z kolei na jakość ich życia seksualnego.

 


Wskazania


Zabieg zaleca się kobietom, które przeszły co najmniej jeden poród naturalny i/lub zakończyły już prokreację, odczuwającym spadek satysfakcji seksualnej i „luzy” podczas penetracji. Kolejna grupa pacjentek to te, u których doszło do obniżenia (wysuwania się przed szparę sromową) ścian pochwy – zarówno przedniej jak i tylnej, są też pacjentki, które nigdy nie rodziły i zawsze czuły, że pochwa jest za luźna, i to zarówno w sytuacjach intymnych jak i podczas normalnego funkcjonowania (powietrze bądź woda dostająca się do pochwy mimowolnie a w konsekwencji dyskomfort z tym związany).

Nasze pacjentki to również Panie, które na skutek terapii onkologicznej i hormonalnej dotknięte zostały zmianami w obrębie pochwy.


Przeciwwskazania


 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Aktywna choroba nowotworowa
 • Aktywna infekcja okolic intymnych
 • Zły wynik cytologii
 • Dalsze plany prokreacyjne

Zalecenia przedoperacyne


Operację poprzedza wizyta konsultacyjna. Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania (badania można wykonać u nas w Klinice)

 • grupa krwi
 • morfologia
 • badanie ogólne moczu
 • koagulogram – APTT, INR, PT
 • EKG po 40 roku życia
 • antygen HBS
 • elektrolity
 • poziom cukru

Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym oraz zadbać o depilacje stref intymnych.


Przebieg operacji/zabiegu


Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu przewodowym, a na życzenie pacjentki może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub w tak zwanym krótkim dożylnym. Czas trwania zabiegu waha się pomiędzy 20 a 90 minut. W obszarze wejścia do pochwy, na jej tylnej ścianie, lekarz wykonuje nacięcie pozbywając się zbędnej tkanki, a następnie zaszywa ranę w taki sposób, aby wejście do pochwy uzyskało kształt zgodny z oczekiwaniami pacjentki. Operacja dotyczy zarówno śluzówki, jak i mięśniówki pochwy. Po dokonaniu plastyki ściany pochwy lekarz wykonuje kończącą cały zabieg plastykę krocza. W wyniku przeprowadzonej operacji uzyskuje się zwężenie pochwy, co zmniejsza ryzyko infekcji narządu rodnego i znacząco poprawia jakość współżycia.

Przy operacji używane są szwy rozpuszczalne.

Podczas jednej operacji można wykonać waginoplastykę połączoną z plastyką sromu czy kompleksu łechtaczkowego


Okres pooperacyjny/pozabiegowy


Po waginoplastyce pacjentka najczęściej zostaje na noc w Klinice, celem kontroli lekarsko-pielęgniarskiej. Po jednodniowej hospitalizacji zostaje wypisana do domu.
W ciągu pierwszych kilku dni zalecany jest odpoczynek ( tzw. „hotelowy tryb życia”), Standardowo po 7 dniach od zabiegu niezbędna jest pierwsza konsultacja.
Do aktywności fizycznej oraz seksualnej pacjentka może powrócić po 4-6 tygodniach, ale o tym ostatecznie decyduje lekarz na drugiej wizycie kontrolnej, która powinna się odbyć najwcześniej po 4 tygodniach.

Pacjentka może odczuwać utrzymujący się ból po zabiegu, który zwykle ulega złagodzeniu po lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty rzadko wymaga słabych leków opioidowych – dostępnych na receptę. Podwyższona temperatura (bez współistniejących innych dolegliwości) u pacjentki do 37,5 stopni zwykle nie jest niczym niepokojącym choć należy o tym poinformować personel medyczny.

Jeżeli pojawi się „cuchnąca” wydzielina w pochwie należy skontaktować się z pracownikami Kliniki .

Najczęściej infekcje pochwowe po zabiegach operacyjnych świetnie reagują na kilkudniową terapię dopochwową bez wpływu na efekt końcowy, wydłużając jedynie czas gojenia o kilka dni.
Higiena miejsca intymnego powinna polegać na codziennym delikatnym podmywaniu i osuszaniu szwów papierowym ręcznikiem poprzez dotyk, a nie pocieranie.

Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy operacji.


Najczęście zadawane pytania


Kto jest najlepszą kandydatką do zabiegu?
Kobiety powyżej 18. roku życia, które w wyniku ciężkich porodów doznały pęknięcia lub rozciągnięcia pochwy i krocza (dotyczy to ponad 90% kobiet rodzących siłami natury) oraz u pacjentek narażonych na inne czynniki, w wyniku których doznały rozciągnięcia oraz obniżenia pochwy. Waginoplastyka jest skierowana do kobiet po wielu porodach, chociaż zdarza się, że kobiety nawet po jednym porodzie odczuwają dyskomfort i decydują się na zabieg.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu waginoplastyki?
Tak. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu jest potwierdzona lub w najbliższym czasie planowana ciąża, nowotwór, zaburzenia krzepnięcia krwi, zły stan zdrowia i świadczące o tym wyniki badań.
Operacja natomiast nie jest przeciwwskazaniem do kolejnej ciąży!!

Czy mogę poddać się zabiegowi, jeśli jeszcze nie rodziłam?
Nie polecamy plastyki pochwy jeszcze przed porodem, bo jej wygląd i stan z całą pewnością ulegnie zmianie po porodzie drogami natury.

Czym się kierują pacjentki decydujące się na w/w zabieg?
Przede wszystkim chęcią poprawy funkcjonalności narządu płciowego i potrzebą podniesienia jakości życia seksualnego. Plastyka pochwy nazywana jest inaczej jej uelastycznieniem lub odmłodzeniem i polega na poprawieniu napięcia mięśni pochwy. Dzięki mocniejszym mięśniom możliwe jest kontrolowanie ich kurczenia, co pozwala kobiecie silniej odczuwać doznania seksualne – a to jest jednym z głównych powodów.

Czy każdy defekt można zoperować?
Tak. Praktycznie u każdej pacjentki można uzyskać zadowalający efekt. Oczywiście wiele zależy od oczekiwań a czynnik anatomiczny oraz osobnicze predyspozycje gojenia się ran mają tu ogromne znaczenie – czasem dopiero po okresie rekonwalescencji okazuje się, że konieczna będzie mała korekta w znieczuleniu miejscowym.

Kiedy będę mogła wrócić do pracy?
Zazwyczaj po około 5–7 dniach pacjentka czuje się na tyle dobrze, że może wrócić do pełnej aktywności zawodowej (z wyłączeniem zawodów ekstremalnych i tych wymagających większego niż zwykle wysiłku fizycznego).

Czy mój partner odczuje efekt zabiegu?
Doznania partnera w dużej mierze są uzależnione od tego, jak duży był problem, ale z całą pewnością efekt będzie znaczący.

Kiedy będę mogła podjąć współżycie?
Okres rekonwalescencji po tego typu zabiegach jest osobniczo różny – przyjmujemy, że po około 5-6 tygodniach można rozpocząć współżycie.

Kiedy najwcześniej po porodzie będę mogła wykonać zabieg?
Minimalny czas jaki musi upłynąć to 6 miesięcy jednak ostateczną decyzję o tym czy już można wykonać operację podejmuje lekarz w trakcie konsultacji.

Po porodzie niektóre kobiety proszą lekarza, by ciasno je zszył. Czy to pomaga?
Jeśli krocze pękło lub było nacinane, to zawsze trzeba trochę „głębiej zebrać” tkanki, by je zeszyć. Nikt jednak nie będzie wycinał ich specjalnie, by zwęzić pochwę lub wejście do niej. Zwłaszcza że nawet pozornie ciasno zszyta pochwa może mieć wiotkie ścianki i wtedy też będzie się wydawała luźna. Może też po prostu się rozciągnąć.

Czy do operacji używa się szwów wchłanianych?
Do zabiegu waginoplastyki stosujemy wyłącznie szwy wchłanialne.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

Sprawdź cennik

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk

Michał Barwijuk

więcej...
Andrzej Barwijuk

Andrzej Barwijuk

więcej...

Pozostali lekarze