Labioplastyka

- Plastyka warg sromowych

Labioplastyka to zabieg korekty warg sromowych, zarówno mniejszych labiominoroplastyka, jak i większych labiomajoroplastyka. Zabieg obejmuje w sobie plastykę z modyfikacją kształtu oraz korektą tkanki.

Celem zabiegu jest zapewnienie symetryzacji obu warg przy zachowaniu warunków funkcjonalnych umożliwiających aktywność seksualną i komfort życia codziennego. Labioplastykę wykonujemy różnymi technikami, prowadząc linie cięcia w taki sposób by możliwie jak najlepiej ukryć blizny, a efekt przed i po spełniał oczekiwania Pacjentki. Zabieg labioplastyki przeprowadzamy z wykorzystaniem skalpela, wiązki lasera lub radiofrekwencji, w zależności od rodzaju zabiegu i indywidualnych wskazań. Labioplastyka to głównie korekta warg sromowych usuwająca przerost warg sromowych mniejszych, ale czasem i większych. To również zabiegi ujędrniające wargi sromowe większe poprzez redukcję nadmiaru wiotkiej tkanki i wypełnienie własną tkanką tłuszczową lub wypełniaczem.

Plastyka warg sromowych, czyli co to jest Labioplastyka ?

Labioplastyka – Zobacz film lub przeczytaj cenne informacje!

Labioplastyka, czyli inaczej plastyka warg sromowych to chirurgiczna zmiana ich wielkości, czasem również rekonstruuje się je po urazach w czasie porodu.

Zabieg ma na celu poprawienie wyglądu warg sromowych. Labioplastyka jest zabiegiem który można wykonać na różne sposoby i różnymi metodami. Lekarz ginekolog plastyk ma do wyboru skalpel, laser czy radio frekwencję.

 

 • Przerost warg sromowych
 • Asymetria warg sromowych
 • Zawijanie się warg sromowych podczas penetracji
 • Częste podrażnienia i stany zapalne warg sromowych
 • Defekty poporodowe
 • Inne anomalie w tym obszarze
 • Brak satysfakcji pacjentki z aspektów estetycznych warg sromowych
 • Okres ciąży i karmienia
 • Niepełnoletność – zabieg może być wykonany tylko w obecności matki niepełnoletniej córki, za zgodą ich obu
 • Złe wyniki badań laboratoryjnych krwi
 • Aktywna infekcja intymna

Operację poprzedza wizyta konsultacyjna. Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania (badania można wykonać u nas w Klinice)

 • grupa krwi
 • morfologia
 • badanie ogólne moczu
 • koagulogram – APTT, INR, PT
 • EKG po 40 roku życia
 • antygen HBS
 • elektrolity
 • poziom cukru

Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym oraz zadbać o depilacje stref intymnych.

Zabieg wykonywany jest w warunkach gabinetu zabiegowego lub sali operacyjnej, szczególnie gdy zakres operacyjny jest rozszerzony jeszcze o inne zabiegi. Anestezjolog znieczula pacjentkę do zabiegu. Przy znieczuleniu miejscowym znieczulenie iniekcyjnie podaje ginekolog plastyk w taki sposób by maksymalnie zniwelować odczucia bólowe. W zależności od wybranej techniki zabiegowej lekarz przeprowadza cięcie i zszywa ranę.  Do zabiegu korekty warg sromowych  wykorzystywane są nici rozpuszczalne, a sam szew jest zakładany w taki sposób by ukryć blizny w faldach skórnych.

Po założeniu opatrunku pacjentka przechodzi na salę pooperacyjną. Pod opieką położnej odpoczywa. Standardowo w godzinach popołudniowych opuszcza klinikę. W zależności od zakresu zabiegu otrzymuje zalecenia do stosowania w domu, w tym receptę na leki przeciwbólowe. Po korekcie warg sromowych zaleca się kilkudniowy odpoczynek, higienę oraz luźną odzież. Do aktywności fizycznej i seksualnej pacjentka może wrócić po 6 tygodniach.

Standardowo po 7 dniach od zabiegu niezbędna jest konsultacja oraz zdjęcie szwów. Mimo iż zakładane są szwy wchłanialne, z uwagi na wrażliwość okolic zabiegowych, część szwów wymaga zdjęcia, z uwagi na uczucie ciągnienia, pieczenia i podrażnienia.

W sytuacjach wystąpienia intensywnego krwawienia lub wzmożonej bolesności należy skontaktować się z kliniką. Podobnie w przypadku rozejścia się lub zainfekowania rany.

Pacjentka może odczuwać utrzymujący się ból po zabiegu, który ulega złagodzeniu zarówno po lekach przeciwbólowych, dostępnych bez recepty, jak i słabych opioidach – dostępnych na receptę. Podwyższona temperatura u pacjentki do 37,5 stopni nie jest niczym niepokojącym.

Higiena miejsca intymnego powinna polegać na codziennym delikatnym podmywaniu bieżącą wodą, płynem do higieny intymnej lub preparatem Tantum Rosa ( do kupienia w aptece ) i osuszaniu szwów papierowym ręcznikiem poprzez dotyk, a nie pocieranie. Lepiej nie stosować mydła w kostce, gąbek i myjek, bo mogą rozwijać się w nich bakterie. Można smarować gojącą się ranę maścią przepisaną przez lekarza prowadzącego, służącą do szybszego wygojenia i łagodniejszego zabliźnienia miejsc operowanych. Z uwagi na opuchliznę nie należy w pierwszym okresie porównywać wyglądu sprzed i po zabiegu. Po zabiegu efekt będzie widoczny po około 2 tygodniach, jak zejdzie obrzęk.

Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy operacji.

Jaka jest cena labioplastyki?
Koszt procedury jest każdorazowo ustalany z pacjentką podczas konsultacji kwalifikacyjnej i zależy od indywidualnej budowy i zakresu zabiegu. Orientacyjnie koszt procedury to około 7000zł.

Czy wykonujecie laserową labioplastykę?
Nie istnieje coś takiego jak laserowa labioplastyka w rozumieniu nieinwazyjności. Laser w labioplastyce pełni rolę noża tnącego z jednoczesną koagulacją tkanek. Może być równie dobrze wykonana z wykorzystaniem radiofrekwencji lub skalpela, które często są poręczniejsze dla operatora. Wybór techniki nie ma wpływu na cenę. Laserowa labioplastyka kosztuje tyle samo.

Czy są dostępne zdjęcia przed i po labioplastyce?
Zgodnie z polityką kliniki nie zamieszczamy na stronie zdjęć przed i po zabiegu labioplastyki. Podczas konsultacji istnieje możliwość zobaczenia takich zdjęć.

Czy labioplastyka jest dostępna na nfz?
Niektóre ośrodki mają podpisane kontrakty z nfz i wykonują labioplastykę. U nas labioplastyka jest wykonywana tylko komercyjnie.

Czy rany po labioplastyce trudno się goją?
Labioplastyka to zabieg w obszarze mocno ukrwionym i dodatkowo narażonym na podrażnienia. Często rany w tym obszarze goją się dłużej, ale wszystko zależy od właściwej pielęgnacji, zastosowania się do zaleceń pozabiegowych i osobniczych cech gojenia się ran.

 

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

Sprawdź cennik

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk

Michał Barwijuk

więcej...
Andrzej Barwijuk

Andrzej Barwijuk

więcej...
Piotr Kolczewski

Piotr Kolczewski

więcej...

Pozostali lekarze