Plastyka warg sromowych większych


Labiomajoroplastyka - operacja warg sromowych większych

Kim jest lekarz od kobiecych spraw? Jest to oczywiście znany lekarz ginekolog Warszawa, Łódź, którego głównym zadaniem jest zatroszczenie się o to, aby ewentualne schorzenia u kobiety zostały wcześnie wykryte. Dzięki temu, że kobieta będzie badała się regularnie i będzie chodziła do ginekologa przynajmniej raz na pół roku, będzie w stanie zatroszczyć się o zdrowie swoich okolic intymnych.

Labiomajoroplastyka - Ginekologia Plastyczna - Wybrane usługi - Piaseczno

Z pewnością znany lekarz ginekolog wykryje ewentualne schorzenia oraz wszelkie dolegliwości, jakie znajdują się w tych miejscach. Można będzie cieszyć się z uzyskania bardzo dobrych rezultatów.
W końcu nikt nie lubi chorować. A dzięki temu, że będzie się regularnie chodziło do ginekologa, kobieta będzie mogła uniknąć wielu schorzeń. Z pewnością każdemu taka sytuacja przypadnie do gustu i odpowiednio się spodoba. Warto więc stawiać na taką współprace, dzięki której lekarz będzie mógł troszczyć się o pacjentkę, a ona będzie wykonywała jego zalecenia. Wtedy na pewno jej zdrowie będzie znajdowało się w odpowiedniej formie pod każdym względem. Nie ma takiej opcji, aby mogło być inaczej. Warto też zapoznać się z zabiegiem labioplastyka.

Jaka jest cena zabiegu labiomajoroplastyka?

Zobacz Cennik

Labiomajoroplastyka to zabieg polegający głównie na zmianie kształtu warg sromowych większych dedykowany jest dla tych kobiet których wygląd ich warg sromowych większych jest niesatysfakcjonujący ze względu na ich asymetrię czy też na skutek procesu starzenia, zmian hormonalnych uległy zwiotczeniu lub zanikowi (atrofii).

Atrofia czy asymetria mogą mieć negatywny wpływ na doznania seksualne.

Augmentacja, czyli powiększenie i/lub wypełnienie warg sromowych można wykonać przy użyciu własnego tłuszczu lub wypełniaczy takich jak kwas hialuronowy, procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, przewodowym czasem ogólnym i zazwyczaj trwa między 15 a 20 minut.

Jeżeli zwiotczenie jest większe i nie dotyczy wyłącznie braku uwodnienia tej okolicy, ale jest dodatkowo wynikiem nadmiernego rozciągnięcia skóry wówczas można pokusić się o próbę nieinwazyjnego obkurczenia skóry warg sromowych większych za pomocą HIFU (skuteczność do 50% i zależna od ilości nadmiaru skóry) natomiast dla pozostałej grupy pacjentek mamy możliwość chirurgicznej korekty warg sromowych. Polega ona na wycięciu nadmiaru skóry, uzupełnieniu ubytków w powięzi tej okolicy i zeszyciu z ukryciem blizny w fałdzie między wargą sromową większą a mniejszą. Chirurgiczna korekta powinna być wykonana w znieczuleniu przewodowym. Szwy z tej okolicy utrzymywane są co najmniej dwa tygodnie.

 


Wskazania


 • Przerost warg sromowych większych
 • Zanik warg sromowych większych
 • Wiotkość warg sromowych większych
 • Brak satysfakcji z wyglądu tej okolicy intymnej

Przeciwwskazania


 • Ciąża i okres karmienia
 • Aktywna infekcja intymna
 • Obecność zmian onkologicznych

Zalecenia przedoperacyne


Operację poprzedza wizyta konsultacyjna. Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania (badania można wykonać u nas w Klinice)

 • grupa krwi
 • morfologia
 • badanie ogólne moczu
 • koagulogram – APTT, INR, PT
 • EKG po 40 roku życia
 • antygen HBS
 • elektrolity
 • poziom cukru

Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym oraz zadbać o depilacje stref intymnych.


Przebieg operacji/zabiegu


W przypadku wolumetryzacji (powiększenia) warg sromowych większych lekarz pobiera drogą liposukcji tkankę tłuszczową z okolic pępka, wzgórka łonowego lub innego wskazanego przez pacjentkę. Następnie pozyskaną tkankę tłuszczową podaje iniekcyjnie w wargi sromowe, wypełniając je i modelując jednoczasowo. W przypadku użycia wypełniaczy takich jak kwas hialuronowy, procedura wygląda analogicznie z pominięciem etapu pozyskania materiału do wypełnienia.

Przy chirurgicznej korekcie warg sromowych większych przeprowadzane jest cięcie eliptyczne pionowe schowane w fałdzie między wargą sromową większą a mniejszą. Na ranę zakładane są najczęściej szwy wchłanialne.


Okres pooperacyjny/pozabiegowy


Po wypełnieniu/ powiększeniu warg sromowych większych pacjentka wychodzi do domu po kilku godzinach ponieważ zabieg ten nie wymaga pozostania na noc, jednak na życzenie pacjentki jest to możliwe. Po chirurgicznym zmniejszeniu warg pacjentka najczęściej pozostaje w Klinice do następnego dnia abyśmy mogli w pełni kontrolować przebieg pooperacyjny. Wizyta kontrolna w Klinice powinna mieć miejsce po ok. 7 dniach. Do całkowitej aktywności ruchowej pacjentka powraca po kilku dniach, okres gojenia się rany wynosi około 4 tyg. natomiast obrzęk mija wciągu 90 dni. Do całkowitej aktywności seksualnej pacjentka po powiększaniu warg sromowych większych dochodzi już po 3-4 tygodniach.

Pacjentka może odczuwać utrzymujący się ból po zabiegu, który zwykle ulega złagodzeniu po lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty rzadko wymaga słabych leków opioidowych – dostępnych na receptę. Podwyższona temperatura (bez współistniejących innych dolegliwości) u pacjentki do 37,5 stopni zwykle nie jest niczym niepokojącym choć należy o tym poinformować personel medyczny.

Higiena miejsca intymnego powinna polegać na codziennym delikatnym podmywaniu bieżącą wodą, płynem do higieny intymnej lub preparatami takimi jak Azucalen lub Tantum Rosa (do kupienia w aptece) i osuszaniu szwów papierowym ręcznikiem poprzez dotyk, a nie pocieranie. Lepiej nie stosować mydła w kostce, gąbek i myjek ponieważ w nich i na nich mogą się rozwijać bakterie a dodatkowo mogą przypadkiem pociągnąć i zerwać szew. Można smarować gojącą się ranę maścią przepisaną przez lekarza prowadzącego, służącą do szybszego wygojenia i łagodniejszego zabliźnienia miejsc operowanych. Zalecanymi preparatami są Hexatiab – do stosowania od razu po zabiegu oraz Scar Repair – po 4 tygodniach.

Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy operacji.


Najczęście zadawane pytania


Czy kobiety przychodzą do kliniki ze zdjęciami tak jak np. przy operacji nosa?
Czasem przynoszą zdjęcia wycięte z czasopism i proszą o konkretny kształt ale tak naprawdę wystarczy obejrzeć atlas anatomiczny z rysunkami przedstawiającymi najczęstszy wygląd narządów płciowych u kobiet, by wyrobić sobie zdanie. Natomiast jeżeli jest widoczny przerost i/lub asymetria warg sromowych a kobiecie nie przeszkadza ich wygląd ani nie utrudnia to normalnego funkcjonowania to odradzamy operowania tej okolicy ciała. Wskazaniem przy każdej operacji powinien być problem funkcjonalny, estetyczny lub psychiczny. Zawsze podkreślmy, że operacja nie powinna być wykonywana dla kogoś czy po namowach osób trzecich jedyna dopuszczalna sytuacja to tylko dla siebie.

Czy każdy defekt można zoperować?
Tak. Praktycznie u każdej pacjentki można uzyskać zadowalający efekt. Oczywiście wiele zależy od oczekiwań a czynnik anatomiczny oraz osobnicze predyspozycje gojenia się ran mają tu ogromne znaczenie – czasem dopiero po okresie rekonwalescencji okazuje się, że konieczna będzie mała korekta w znieczuleniu miejscowym.

Kiedy będę mogła wrócić do pracy?
Zazwyczaj po około 5 – 7 dniach pacjentka czuje się na tyle dobrze, że może wrócić do pełnej aktywności zawodowej (z wyłączeniem zawodów ekstremalnych i tych wymagających większego niż zwykle wysiłku fizycznego)

Czy mogę poddać się zabiegowi, jeśli jeszcze nie rodziłam?
Jak najbardziej. Poród nie ma wpływu na wielkość warg sromowych. Nie polecamy natomiast plastyki pochwy, bo jej wygląd i stan z całą pewnością ulegnie zmianie po porodzie drogami natury.

Czy lepiej poddać się zabiegowi w młodym wieku, czy lepiej poczekać?
Labioplastyka może być wykonana już u kobiet, które ukończyły 18 lat. I nie ma powodu, aby zwlekać z operacją, która znacząco może wpłynąć na poprawę jakości życia.

Czy mój partner odczuje efekt zabiegu?
Doznania partnera w dużej mierze są uzależnione od tego, jak duży był problem. Innymi słowy, jeśli wargi były na tyle duże, że przeszkadzały podczas stosunku (zasłaniały wejście do pochwy), partner zdecydowanie zauważy różnicę.

Czy efekt ujędrnienia jest trwały?
Efekt ujędrnienia warg sromowych większych własną tkanką tłuszczową utrzymuje się zdecydowanie dłużej niż kwasem hialuronowym ( w tym przypadku od około 6m-cy do półtora roku czasem przy powtarzaniu zabiegu efekt utrzymuje się dłużej), jednak tkanka w tym jak i innym obszarze również ulega procesom starzenia i redukcji.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

Sprawdź cennik

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk

Michał Barwijuk

więcej...
Andrzej Barwijuk

Andrzej Barwijuk

więcej...

Pozostali lekarze