Hymenoplastyka

Hymenoplastyka to rekonstrukcja (odtworzenie) błony dziewiczej. Choć jest to zabieg wykonywany głównie ze względów religijnych i społeczno-kulturowych, zdarzają się okoliczności, w których odzyskanie utraconego dziewictwa ma na celu sprawienie radości partnerowi. Medycyna odnotowała również przypadki dziewcząt urodzonych bez błony dziewiczej lub z jej deformacją, a chcących ów atrybut kobiecości posiadać. Jeszcze innymi przyczynami, dla których pacjentki poddają się hymenoplastyce, są czynniki medyczno-psychologiczne. Dotyczy to zwłaszcza nigdy wcześniej nie współżyjących ofiar gwałtów, kobiet pragnących zerwania z dotychczasowym „złym życiem”, wreszcie par małżeńskich z długim stażem, pragnących powtórzyć ceremonię zaślubin włącznie z nocą poślubną (scenariusz dość popularny w USA).

Zabieg poprzedza wizyta konsultacyjna, a także następujące badania (dostępne również w naszej Klinice):

  • grupa krwi
  • morfologia
  • badanie ogólne moczu
  • koagulogram – APTT, INR, PT
  • EKG po 40 roku życia
  • antygen HBS
  • elektrolity
  • poziom cukru

Na 2 tyg. przed planowanym terminem operacji nie wolno zażywać aspiryny ani jej pochodnych ( np. Acard ), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Leki te wpływają niekorzystnie na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tyg. przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a ewentualne powikłania są właściwie niemożliwe. Czas trwania zabiegu waha się pomiędzy 10 a 20 minutami. Lekarz nacina i odrywa strzępki znajdujące się na ścianach pochwy, a następnie zszywa je wchłanialną nicią.

Po kilkugodzinnej hospitalizacji pacjentka zostaje wypisana do domu. Wizyta kontrolna w Klinice powinna mieć miejsce po ok. 7 dniach. Do całkowitej aktywności ruchowej pacjentka powraca po kilku dniach, a skonsumować dziewictwo można już po upływie ok. 2 tygodni. Efekt jest dokładnie taki sam jak w przypadku „pierwszego razu”, czyli może pojawić się lekkie krwawienie, a w niektórych przypadkach ból.

Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy zabiegu.

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk

Michał Barwijuk

więcej...
Andrzej Barwijuk

Andrzej Barwijuk

więcej...
Piotr Kolczewski

Piotr Kolczewski

więcej...

Pozostali lekarze