Hymenoplastyka, odtworzenie, rekonstrukcja błony dziewiczej | Medifem

Hymenoplastyka

Hymenoplastyka to rekonstrukcja (odtworzenie) błony dziewiczej. Choć jest to zabieg wykonywany głównie ze względów religijnych i społeczno-kulturowych, zdarzają się okoliczności, w których odzyskanie utraconego dziewictwa ma na celu sprawienie radości partnerowi. Medycyna odnotowała również przypadki dziewcząt urodzonych bez błony dziewiczej lub z jej deformacją, a chcących ów atrybut kobiecości posiadać. Jeszcze innymi przyczynami, dla których pacjentki poddają się hymenoplastyce, są czynniki medyczno-psychologiczne. Dotyczy to zwłaszcza nigdy wcześniej nie współżyjących ofiar gwałtów, kobiet pragnących zerwania z dotychczasowym „złym życiem”, wreszcie par małżeńskich z długim stażem, pragnących powtórzyć ceremonię zaślubin włącznie z nocą poślubną (scenariusz dość popularny w USA).

Zabieg poprzedza wizyta konsultacyjna, a także następujące badania (dostępne również w naszej Klinice):

  • grupa krwi
  • morfologia
  • badanie ogólne moczu
  • koagulogram – APTT, INR, PT
  • EKG po 40 roku życia
  • antygen HBS
  • elektrolity
  • poziom cukru

Na 2 tyg. przed planowanym terminem operacji nie wolno zażywać aspiryny ani jej pochodnych ( np. Acard ), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Leki te wpływają niekorzystnie na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tyg. przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a ewentualne powikłania są właściwie niemożliwe. Czas trwania zabiegu waha się pomiędzy 10 a 20 minutami. Lekarz nacina i odrywa strzępki znajdujące się na ścianach pochwy, a następnie zszywa je wchłanialną nicią.

Po kilkugodzinnej hospitalizacji pacjentka zostaje wypisana do domu. Wizyta kontrolna w Klinice powinna mieć miejsce po ok. 7 dniach. Do całkowitej aktywności ruchowej pacjentka powraca po kilku dniach, a skonsumować dziewictwo można już po upływie ok. 2 tygodni. Efekt jest dokładnie taki sam jak w przypadku „pierwszego razu”, czyli może pojawić się lekkie krwawienie, a w niektórych przypadkach ból.

Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy zabiegu.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

Sprawdź cennik

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk

Michał Barwijuk

więcej...
Andrzej Barwijuk

Andrzej Barwijuk

więcej...
Piotr Kolczewski

Piotr Kolczewski

więcej...

Pozostali lekarze