Hydrolaparoskopia THL

Hydrolaparoskopia (THL) jest mikroinwazyjną, niemal atraumatyczną techniką endoskopową, stosowaną w diagnostyce i leczeniu niepłodności, która może być wykonana w ambulatoryjnych warunkach w systemie jednodniowym. W połączeniu z histeroskopią, pozwala dokładnie ocenić anatomiczny stan narządu rodnego kobiety. THL jest bardziej akceptowalna przez pacjentki od histerosalpingografii (HSG) – jest mniej inwazyjna, znieczulenie ogólne pacjentki nie jest konieczne, a ryzyko uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych oraz jelit jest znacząco mniejsze.

Operację poprzedza wizyta konsultacyjna. Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania (badania można wykonać u nas w Klinice)

  • grupa krwi
  • morfologia
  • badanie ogólne moczu
  • koagulogram – APTT, INR, PT
  • EKG po 40 roku życia
  • antygen HBS
  • elektrolity
  • poziom cukru

Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard, Aspiryna, Calcipiryna, Polocard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

Zabieg polega na wprowadzeniu przez tylne sklepienie pochwy do jamy otrzewnowej kilkumilimetrowej średnicy narzędzia endoskopowego, uzbrojonego w cyfrową kamerę oraz źródło światła. Pacjentka w trakcie zabiegu leży na plecach w pozycji ginekologicznej, a substancją wypełniającą jamę brzuszną nie jest dwutlenek węgla (jak w przypadku typowej laparoskopii), lecz podawana drogą infuzji sól fizjologiczna lub płyn Ringera.

Po zabiegu i kilkugodzinnej hospitalizacji, pacjentka zostaje wypisana do domu. Wizyta kontrolna w Klinice powinna mieć miejsce po ok. 7 dniach. Pacjentka może odczuwać utrzymujący się ból po zabiegu, który ulega złagodzeniu zarówno po lekach przeciwbólowych, dostępnych bez recepty, jak i ketonalu.
Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy operacji.