Rehabilitacja pozabiegowa

Podczas liposukcji usuwana jest tkanka tłuszczowa znajdująca się między mięśniami, a skórą w wybranym obszarze zabiegowym. W efekcie skóra i tkanka podskórna zostają odseparowane, co odczuwane jest przez pacjentów jako odrętwienie, a czasem również wrażenie „obcej skóry”. Po upływie około 3-6 tygodni następuje autoregeneracja i wraca wrażliwość na dotyk. W okresie rekonwalescencji kluczową rolę odgrywają drenaże limfatyczne, które poprawiają wydolność limfatyczną organizmu, zmniejszają obrzęki i modelują ciało. Masaże całego ciała powodują rozbicie kuleczek tłuszczowych oraz ich naturalne spalanie przez organizm. Jeżeli liposukcji został poddany duży obszar ciała, masaże zagwarantują równe przyleganie skóry, bez zgrubień i nierówności. Z uwagi na wiotkość skóry po liposukcji stosowanie mechanicznych drenaży może przynieść odwrotny skutek i zamiast pobudzić układ limfatyczny dodatkowo rozciągnąć i zdeformować skórę.

Pierwszy manualny drenaż limfatyczny można wykonać już 3 dni po zabiegu liposukcji i 5 dni po zabiegu abdominoplastyki (plastyki brzucha). Masaż nie wymaga wcześniejszego przygotowania i nie jest bolesny. Zalecana jest seria 10 drenaży wykonywanych 1-2 razy w tygodniu.

Najczęściej zadawane pytania

Czy drenaż jest bolesny?

Drenaż nie jest bolesny, jest to masaż uciskowy, który w niektórych partiach ciała może być odczuwany jako dyskomfort, ale zazwyczaj przynosi pacjentom ulgę, szczególnie po zabiegach liposukcji i abdominoplastyki, niwelując uczucie ciągnięcia.

Czy drenaż może zaszkodzić?

Drenaż limfatyczny poprawia ukrwienie skóry i udrażnia przepływ limfy przez kanały limfatyczne, niwelując obrzęki, zasinienia, oczyszczając organizm. Profesjonalnie wykonany drenaż manualny nie może zaszkodzić. W przypadku drenaży mechanicznych należy wcześniej skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej i poinformować o wykonanych wcześniej operacjach i zabiegach w tym obszarze.

Najlepsi specjaliści

Monika Jusińska Fizjoterapeutka

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz