Powiększanie piersi, implanty piersi - lipotransfer - modelowanie sylwetki własnym tłuszczem

Zazwyczaj chcemy mieć wszystko mniejsze – uda, pośladki, ręce, brzuchy – serwujemy sobie restrykcyjne diety, ćwiczymy i ogólnie dążymy do zmniejszania się. Tymczasem jednocześnie większość kobiet chciałaby sobie powiększyć biust. W latach międzywojennych próbowano powiększyć piersi z użyciem różnych materiałów: wosku pszczelego, kości słoniowej, szkła, chrząstki wołowej, a nawet teflonu. Jak łatwo możemy się dziś domyślić – żadna z tych metod się nie sprawdziła. Dopiero w latach sześćdziesiątych do powiększenia piersi użyto po raz pierwszy implantów silikonowych. Dr Thomas Cronin w 1962 r. wszczepił implanty Timmy Jean Lindsay, trzydziestoletniej matce szóstki dzieci.

Operacja plastyczna powiększania biustu

W naszej Klinice w Warszawie pacjentki mogą skorzystać z dwóch metod powiększania i modelowania piersi. Metody rozdzielamy na naturalne, czyli zwiększanie objętości piersi własnym tłuszczem pobranym od pacjentki podczas liposukcji oraz powiększenie piersi implantami – anatomicznymi lub okrągłymi.

Do zabiegu pacjentka jest kwalifikowana podczas interdyscyplinarnej konsultacji.

Nasz radiolog dr Antonina Lisowska doradza w wyborze metody (implanty czy przeszczep autologiczny tkanki tłuszczowej) pod względem budowy oraz ewentualnych zmian w samym gruczole sutkowym wykrytych podczas badania ultrasonograficznego. Natomiast chirurg wykonujący operację w przypadku implantów dobiera odpowiedni kształt, rozmiar i rodzaj wkładek w zależności od pożądanego efektu i budowy ciała pacjentki a przed lipotransferem między innymi ocenia miejsca, z których tkanka tłuszczowa może być pobrana.

Implanty piersi

Najpopularniejszą metodą powiększania piersi jest metoda z wykorzystaniem implantu. Podczas operacji w znieczuleniu ogólnym chirurg umieszcza implanty pod mięśniem lub pod gruczołem piersi uzyskując w ten sposób trwały efekt powiększenia i podniesienia biustu. W naszej Klinice do zabiegów wykorzystujemy implanty Mentor z wypełnieniem silikonowym. Pacjentki mogą wybierać pomiędzy dwoma rodzajami implantów: okrągłymi lub anatomicznymi. Dostępne są one w kilku typach – o różnych rozmiarach, profilach i kształtach.

Implanty okrągłe umożliwiają osiągnięcie efektu pełnych, podniesionych piersi. Ich profil przypomina większą lub mniejszą półkulę. Implanty posiadają kilka wysokości projekcji: standardową, średnią, wysoką i ultrawysoką. Implanty anatomiczne z kolei są wyprofilowane w taki sposób, by jak najbardziej przypominać wygląd naturalnych piersi (mają łezkowaty kształt).

Powiększanie biustu własnym tłuszczem

Alternatywną metodą powiększania biustu bez implantów jest przeszczep autologicznej tkanki tłuszczowej.

Przeszczep tkanki tłuszczowej to sprawdzona metoda powiększania piersi, dająca naturalny efekt wypełnienia biustu bez użycia silikonu. Tkankę tłuszczową pobiera się z wybranej partii ciała i podaje do piersi, modelując ich kształt i ujędrniając. Zabieg dzięki możliwości retranspozycji tkanki tłuszczowej daje szerokie możliwości modelowania sylwetki.

Wskazania do powiększania piersi

Zabieg powiększania biustu własną tkanką tłuszczową polecany jest pacjentkom, które:

 • chcą rozszerzyć zabiegi modelowania sylwetki takie jak abdominoplastyka czy liposukcja w celu osiągnięcia jeszcze lepszego efektu
 • powiększyć piersi w sposób jak najbardziej naturalny
 • zmagają się z problemem niewielkiego stopnia opadania piersi

Operacja powiększania biustu implantami piersiowymi zalecana jest kobietom, które:

 • chcą posiadać większe piersi
 • mają opadające piersi (często jest to konsekwencja samego okresu ciąży, kiedy piersi znacznie się powiększają, a po jej zakończeniu, nawet gdy kobieta nie karmiła piersią, tracą one swój pierwotny wygląd i jędrność, inne przyczyny: karmienie piersią czy procesy starzenia się skóry oraz inwolucji tkanki gruczołowej, duża utrata masy ciała)
 • asymetria piersi (możliwe jest powiększenie jednej piersi celem wyrównania asymetrii)
 • wymiana implantów na większe lub o innym kształcie

Przeciwwskazania do operacji powiększania piersi

 • Nieuregulowane ciśnienie
 • Problemy z krzepliwością krwi
 • Problemy skórne
 • Ciąża i karmienie piersią
 • Zmiany w obrębie piersi
 • Infekcje

Problemy zdrowotne dyskwalifikują pacjentki do operacji powiększania biustu.

Badania przed operacją powiększania piersi

Wymagane badania do zabiegu powiększania piersi to:

 • grupa krwi
 • morfologia
 • badanie ogólne moczu
 • koagulogram – APTT, INR, PT
 • EKG po 40. roku życia
 • antygen HBS
 • elektrolity
 • poziom cukru – USG piersi (badanie ważne miesiąc przed operacją)

Wszystkie badania, jakie należy wykonać przed zabiegiem, można wykonać w naszej Klinice w Warszawie.

Zalecenia przedoperacyjne

Jak się przygotować do operacji powiększania biustu? Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem pacjentka nie może zażywać leków tj. aspiryna lub jej pochodnych, witaminy E oraz wszelkich leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych, gdyż mogą one wpływać na przedłużające się krwawienie podczas operacji. Wskazane jest również znaczne ograniczenie palenia.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

Przebieg i opis operacji powiększania piersi

Jak wygląda operacja powiększania biustu implantami silikonowymi? W fałdach podpierssiowych wykonywane są nacięcia, którymi umieszczane są implanty silikonowe. W przypadku małych rozmiarów implantów można je umieścić z cięcia wokół otoczki brodawki. Implant silikonowy może być umieszczony pod mięśniem piersiowym lub gruczołem piersiowym. To, w jaki sposób będzie umieszczony, uzależnione jest od warunków anatomicznych pacjentki. Zabieg powiększania piersi zostaje zakończony założeniem szwów, opatrunku oraz specjalnego biustonosza formującego, którego zadaniem jest ostateczne ukształtowanie wyglądu piersi. Blizny pozostające po operacji powiększania biustu są niemal niewidoczne.

Jakie znieczulenie jest stosowane podczas operacji powiększania biustu? Powiększanie piersi implantami odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Z kolei zabieg liposukcji wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu przewodowym, jednak ze względu na dodatkowe czynności w okolicy piersi konieczne jest dodatkowe znieczulenie dożylne. Czasami całość wykonywana jest od początku w znieczuleniu ogólnym.

Ile trwa operacja powiększania piersi? Zabieg powiększania piersi trwa około 1,5-3 godzin w zależności od metody, na którą zdecyduje się pacjentka.

Zalecenia pooperacyjne i rekonwalescencja po operacji powiększenia piersi

Pacjentka po zabiegu zostaje w Klinice jedną dobę, w zależności od zaleceń ma założone opatrunki oraz dobierany jest odpowiedni biustonosz pooperacyjny.

Zawsze trzeba mieć świadomość, że każdy taki zabieg niesie za sobą ryzyko powikłań i należy bezwzględnie stosować się do zaleceń pooperacyjnych, które pacjentka otrzymuje w Klinice wraz z kartą informacyjną.

Okres rekonwalescencji po operacji powiększania biustu trwa około 4-6 tygodni, w tym czasie należy szczególnie dbać o pielęgnację piersi.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest cena operacji powiększania biustu?

Koszt operacji powiększania biustu jest każdorazowo ustalany z pacjentką podczas konsultacji kwalifikacyjnej. Orientacyjny koszt powiększania biustu implantami piersiowymi wynosi około 16000-18000 zł. Z kolei cena zabiegu powiększania piersi autologiczną tkanką tłuszczową to koszt rzędu 10000-12000 zł. Dodatkową zaletą powiększania biustu własną tkanką tłuszczową jest liposukcja problematycznej partii ciała, dzięki czemu u pacjentek możliwy jest do uzyskania efekt wymodelowania sylwetki.

Czy operacja powiększania piersi implantami ma wpływ na możliwość karmienia piersią?

Kobiety, które chcą powiększyć piersi implantami silikonowymi i jednocześnie myślą o karmieniu dziecka piersią w przyszłości powinny zdecydować się na umieszczenie implantu pod mięśniem piersiowym z linią cięcia w fałdzie podpiersiowym a nie wokół brodawki. Takie zlokalizowanie implantu nie ma wpływu na możliwość karmienia piersią.

U kogo i w jakim wieku można powiększyć piersi?

Powiększanie piersi to operacja, na którą mogą zdecydować się wszystkie kobiety po 18. roku życia, u których nie występują żadne przeciwwskazania i które są niezadowolone z wyglądu swojego biustu.

Czy operacja powiększania biustu boli?

Operacja powiększania piersi przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego procedurze zabiegowej nie towarzyszą dolegliwości bólowe. Pacjentka może natomiast odczuwać ból po operacji powiększania biustu. Niemniej jednak kwestia jego odczuwania jest indywidualna. Pacjentki zazwyczaj przyjmują środki przeciwbólowe doraźnie, nie dłużej niż 7 dni.

Czy powiększanie biustu implantami silikonowymi jest bezpieczne?

Współczesna chirurgia plastyczna oferuje bezpieczne zabiegi umożliwiające powiększenie piersi. Wszczepianie implantów silikonowych jest bezpieczną metodą powiększania biustu. Silikonowe implanty są zaprojektowane w taki sposób, by niezależnie od zdarzeń gwarantować wysokie bezpieczeństwo ich użytkowania. Niemniej jednak operacja powieszania piersi zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpieniem powikłań, czego trzeba mieć świadomość.

Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?

Nie ma potrzeby wymiany obecnie stosowanych implantów, są one bezpieczne i mogą pozostać w ciele pacjentki przez całe życie. Niemniej jednak ciąża, karmienie piersią czy inne czynniki mogą wywołać potrzebę wymiany implantów.

Co ile lat można wymieniać implanty biustu?

Zazwyczaj na wymianę implantów kobiety decydują się po około 10-15 latach. Czasem jednak decydują się na wymianę implantów na większe i w tych przypadkach odbywa się to najczęściej w ciągu 5-7 latach od pierwszej augmentacji.

Jaki stanik nosić po operacji powiększania biustu?

Po operacji powiększania biustu przez minimum 6-8 tygodni należy nosić specjalny biustonosz uciskowy.

Czy powiększanie biustu własnym tłuszczem daje trwałe efekty?

Zabieg powiększania piersi autologiczną tkanką tłuszczową jest w pełni bezpieczny, gdyż nie wiąże się z zagrożeniem odrzucenia obcej tkanki przez organizm. Niestety rezultaty powiększania biustu tą metodą zależne są od tego czy dana pacjentka ma tendencje do tycia lub chudnięcia w pierwszej kolejności z tej okolicy ciała. Jeżeli tak, to chudnąc może utracić część poduszek tłuszczowych z tej okolicy. Jeżeli utrzymywana jest stała waga ciała to efekt  utrzyma się trwale.

Gdzie najlepiej wykonać operację powiększania biustu w Warszawie?

Niezależnie od metody powiększania biustu – implantami czy własnym tłuszczem, warto wybrać najlepszą, renomowaną klinikę, w której zabieg wykona lekarz z dużym doświadczeniem w przeprowadzaniu operacji plastycznych biustu. Oddanie się w ręce wykwalifikowanych chirurgów gwarantuje bowiem osiągnięcie satysfakcjonujących efektów powiększania piersi.

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Anna Kasielska-Trojan Specjalista chirurgii plastycznej

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz