Plastyka brzucha - abdominoplastyka

Plastyka powłok brzusznych – abdominoplastyka to zabieg polegający na wycięciu nadmiaru skóry z okolic brzucha. Rozróżniamy pełną abdominoplastykę, a więc plastykę całej powierzchni brzucha, z przeszczepieniem pępka oraz mini abdominoplastykę polegającą na plastyce jedynie dolnej części brzucha, poniżej pępka. O zakresie operacji decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem podczas pierwszej konsultacji. W klinice Medifem dbamy, by efekt operacji był trwały i zadowalający dla pacjenta, dlatego proponujemy rozszerzenie operacji o liposukcję korygowanego obszaru. Połączenie liposukcji z plastyką pozwala uniknąć gromadzenia się tkanki tłuszczowej powyżej linii cięcia lub w górnej części brzucha, ponadto ogranicza krwawienie podczas trwania zabiegu do minimum i pozwala na wymodelowanie sylwetki .  Zabieg abdominoplastyki pozostawia po sobie bliznę usytuowaną pomiędzy kolcami biodrowymi, mieszczącą się pod bielizną.

Zabieg plastyki brzucha jest rekomendowany paniom, które zakończyły już prokreację i nie planują potomstwa. Abdominoplastyki nie można wykonać w przypadku dużej otyłości brzusznej. W pierwszej kolejności należy osiągnąć prawidłową wagę. Plastyka powłok brzusznych nie jest sposobem odchudzania, a modelowania sylwetki.

Wskazania

Zabiegi abdominoplastyki skierowane są do osób zarówno kobiet, jak i mężczyzn, u których na skutek utraty wagi lub ciąży brzuch stracił pierwotną elastyczność, pozostawiając tzw. fartuch – fałd skórny poniżej pępka. W ostatnim czasie zabieg plastyki powłok brzusznych jest drugim po liposukcji najczęściej wykonywanym zabiegiem u kobiet, które zakończyły prokreację i chcą odzyskać figurę sprzed ciąży. Jest to jednocześnie najbardziej inwazyjny zabieg wśród operacji plastycznych. Część z pań łączy zabieg liposukcji i plastyki brzucha oraz lipotransferem, przeszczepem pozyskanych komórek tłuszczowych do biustu. O możliwości takiego połączenia zabiegów decyduje lekarz operujący w porozumieniu anestezjologiem.

Zabieg plastyki brzucha jest często wykonywany u pań po cięciu cesarskim, u których sama plastyka blizny jest niewystarczająca. W tym przypadku cięcie wykonuje się w miejscu poprzedniej blizny wycinając ją. Najczęściej niezbędna jest również liposukcja wzgórka łonowego oraz brzucha.

Przeciwwskazania

  • Problemy kardiologiczne
  • Nieuregulowane ciśnienie
  • Cukrzyca
  • Zaburzenia krzepliwości
  • Ciąża i laktacja
  • Infekcje ropne skóry
  • Nieustabilizowane choroby przewlekłe
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Nadmierna otyłość

Zalecenia przedoperacyne

Operację poprzedza wizyta konsultacyjna.
Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania: (możliwe jest to również w naszej Klinice)

– grupa krwi
– morfologia
– badanie ogólne moczu
– koagulogram – APTT, INR, PT
– EKG po 40 roku życia
– antygen HBS
– elektrolity
– poziom cukru

Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych ( np. Acard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

Przebieg operacji/zabiegu

W przypadku abdominoplastyki połączonej z liposukcją, zabieg rozpoczyna się od wykonania liposukcji, podania podskórnie preparatu redukującego krwawienie i rozbijającego tkankę tłuszczową. Po odessaniu komórek tłuszczowych wykonywane jest nacięcie pomiędzy kolcami biodrowymi, w kształcie litery U. W przypadku mini-abdominoplastyki cięcie może być mniejsze, a obszar zabiegu dotyczy jedynie części poniżej pępka. Szerokość wycinanego płatu skóry zależy od indywidualnych potrzeb, w efekcie na przestrzeni pomiędzy pępkiem, a linią cięcia skóra musi być delikatnie napięta. Przy pełnej abdominoplastyce w pierwszym etapie po liposukcji wycina się pępek, który po odseparowaniu i odpowiednim naciągnięciu skóry, umieszcza się w pierwotnym położeniu. W niektórych przypadkach przy przepuklinach i nadmiernym rozluźnieniu mięśnia prostego brzucha dodatkowo zacieśniana jest powięź mięśni prostych, dzięki temu przywracana jest talia oraz ujędrniana przednia ściana brzucha. Kluczowym elementem w plastyce jest właściwa ocena jędrności skóry i dostosowanie jej odpowiedniego napięcia oraz linii cięcia. Od samej linii cięcia i metody szycia zależy, czy blizna będzie gładka i pozbawiona defektu „psich uszu”, a więc podniesionych końcy.

Istnieją dwie możliwości znieczulenia: miejscowe lub przewodowe. W przypadku znieczulenia przewodowego pacjent jest świadomy chyba, że zadecyduje inaczej. O wyborze metody znieczulenia decyduje lekarz anestezjolog w porozumieniu z pacjentem na podstawie wyników badań i wywiadu.

Okres pooperacyjny/pozabiegowy

Bezpośrednio po operacji pacjent ubierany jest w specjalny gorset uciskowy, redukujący zasinienia i obrzęki oraz regulujący właściwy stopień obkurczania się skóry. Gorset należy nosić minimum 6-8 tygodni. Po plastyce brzucha, a szczególnie tej poszerzonej o liposukcję brzucha lub wzgórka łonowego mogą wystąpić duże zasinienia w kolorze, żółtym lub prawie czarnym, jest to normalny objaw. Zasinienia powinny zniknąć w przeciągu 10 dni. Zalecamy włączenie w proces rehabilitacji serii masaży, drenaży limfatycznych, które znacznie przyspieszą proces gojenia oraz zagwarantują właściwe wymodelowanie sylwetki. Podczas sesji drenaży udrażniany jest system limfatyczny, odpowiedzialny za oczyszczanie organizmu z toksyn oraz nadmiaru wody, zebranej w tkance podskórnej. Ponadto rozbijane podczas masażu kuleczki tłuszczowe, zmieniają swoją konsystencję, dzięki czemu są w pierwszej kolejności spalane przez nasz organizm. W pierwszym etapie rekonwalescencji brzuch jest obrzmiały i opuchnięty powyżej linii cięcia. Szczupłym pacjentom u których wykonana była jedynie mini-abdominoplastyka może się wydawać, że zmiana nie jest wystarczająca. Jednak na pierwsze wiarygodne efekty trzeba poczekać 6 tygodni. Pełny efekt osiągany jest po 3 miesiącach.

Przez pierwsze 3 tygodnie należy prowadzić oszczędny sanatoryjny tryb życia oraz wyeliminować lub ograniczyć palenie do maksymalnie 4 papierosów dziennie. Nikotyna wpływa niekorzystnie na proces gojenia, blizny mogą zacząć ropieć lub goić się nieregularnie. Przez okres pierwszych dwóch miesięcy należy unikać dźwigania, sportu i wysiłku fizycznego, szczególnie jeśli zakres zabiegu poszerzony był o zacieśnianie powięzi mięśni prostych brzucha.

Po zdjęciu szwów w 7 dobie zalecamy smarowanie blizny preparatami przyspieszającymi gojenie oraz nawilżanie powierzchni brzucha oliwką lub balsamem. W okresie letnim, do pół roku od zabiegu, należy osłaniać bliznę przed promieniami słonecznymi lub smarować kremem z wysokim filtrem.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę korzystać z sauny po zabiegu?

Przez pierwsze pół roku nie zalecana jest kąpiel w saunie.

Czy wymagana jest depilacja intymna do zabiegu?

Przy plastyce brzucha wymagana jest depilacja intymna w okolicach linii cięcia.

Czy pobyt w klinice 24h to nie za krótko?

Większość pacjentów po abdominoplastyce opuszcza klinikę następnego dnia w godzinach przedpołudniowych, jeżeli występują komplikacje w postaci nasilonego krwawienia lub złego samopoczucia pacjenta proponujemy pozostanie w klinice kolejną dobę.

Czy mogę wrócić samochodem po abdominoplastyce?

Nie zalecamy prowadzenia samochodu po plastyce powłok brzusznych, z uwagi na sytuacje na drodze, których następstwa mogą być nasilone lub nawet niebezpieczne. Ponadto istotna jest forma znieczulenia zastosowana podczas zabiegu, próg bólowy pacjenta oraz ogólne samopoczucie.

Jakie są odczucia bólowe po zabiegu?

Odczucia bólowe sprawą indywidualną, zależą od progu bólowego pacjenta, wieku oraz samego nastawienia. W pierwszej dobie podczas pobytu w klinice podawane są środki przeciwbólowe. Następnie przepisywane są na okres kolejnych 5 dni tabletki przeciwbólowe, jednak większość pacjentów ich nie stosuje. Brzuch może ciągnąć do czasu zdjęcia szwów, co wymusza u pacjentów nieco zgarbioną pozycję. W miarę możliwości należy się jednak prostować, by rehabilitacja przebiegła prawidłowo. Ból jak oceniają pacjentki jest zdecydowanie mniejszy niż przy cięciu cesarskim.

Czy rozstępy znikają przy plastyce brzucha?

Te rozstępy, które znajdują się w dolnej części brzucha, objęte wycięciem, oczywiście znikną, natomiast te, które są wyżej na pozostawionym obszarze, będą napięte, a w konsekwencji mniej widoczne. Na rozstępy zalecamy stosowanie karboksyterapii, dostępnej również u nas w klinice. Jest to terapia CO2, który podawany podskórnie wpływa na procesy regeneracji skóry oraz wypłyca rozstępy.

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Anna Kasielska-Trojan Specjalista chirurgii plastycznej

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz