Liposukcja - odsysanie tłuszczu

Liposukcja jest procedurą potocznie nazywaną odsysaniem tłuszczu, mającą na celu wymodelowanie sylwetki. Należy jednak podkreślić, że liposukcja nie jest metodą odchudzania, dlatego nie jest wskazana dla osób z dużą otyłością oraz z nadmiernie wiotką skórą, która jest niewystarczająco elastyczna.

Odsysanie tłuszczu

Liposukcja to zabieg umożliwiający miejscowe usunięcie nadmiaru tłuszczu z najbardziej problematycznych partii ciała. Odbywa się on przy pomocy metalowej kaniuli, która umieszczana jest w niewielkich nacięciach skóry. Celem procedury chirurgicznej jest wymodelowanie sylwetki poprzez wyeliminowanie zbędnej tkanki tłuszczowej, na którą nie zadziałały ćwiczenia i inne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dzięki temu możliwe jest nadanie ciału właściwych proporcji, które odpowiadają oczekiwaniom pacjentki.

Liposukcja – zabieg usuwania tłuszczu

Liposukcja to zabieg pozwalający na trwałe usunięcie tkanki tłuszczowej i wymodelowanie wybranych partii ciała. Operacja polecana jest szczególnie osobom, które mimo prowadzenia aktywnego trybu życia i przestrzegania zasad zdrowej diety, mają problem z pozbyciem się nagromadzonego tłuszczu. Uzyskany efekt wyszczuplenia i wymodelowania jest trwały, co nie oznacza, że tłuszcz nie może ponownie nagromadzić się w innych miejscach w wyniku nieprawidłowych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej.

W naszej Klinice w Warszawie operacja liposukcji może być jednoczasowo wykonana z lipotransferem. Wówczas tłuszcz pobierany jest z problematycznych partii ciała i wykorzystywany do wymodelowania oraz podkreślenia innych części ciała – zazwyczaj piersi lub pośladków. Liposukcja może być również połączona z innymi zabiegami chirurgicznymi z zakresu operacji plastycznych, które mają na celu m.in. usunięcie nadmiaru skóry pozostałej po redukcji tkanki tłuszczowej.

Wskazania do liposukcji

Zabieg zalecany jest kobietom zmagającymi się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w problematycznych partiach ciała. Liposukcja najczęściej dotyczy:

 • górnych partii ramion
 • bioder
 • brzucha
 • ud
 • łydek i okolic kostek

Przeciwwskazania do liposukcji

 • Ciąża i laktacja
 • Infekcje ropne skóry
 • Cukrzyca
 • Nadczynność tarczycy
 • Problemy kardiologiczne
 • Nieuregulowane ciśnienie krwi
 • Zaburzenia krzepliwości krwi
 • Choroby autoimmunologiczne

Badania przed zabiegiem/operacją liposukcji

Badania niezbędne do zabiegu to:

 • grupa krwi
 • morfologia
 • badanie ogólne moczu
 • koagulogram – APTT, INR, PT
 • EKG po 40. roku życia
 • antygen HBS
 • elektrolity
 • poziom cukru
 • USG jamy brzusznej oraz powłok brzucha (w przypadku liposukcji tej okolicy)

Wszystkie badania, jakie należy wykonać przed zabiegiem, można wykonać w naszej Klinice.

Zalecenia przedoperacyjne

Jak się przygotować do liposukcji? Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem pacjentka nie może zażywać leków tj. aspiryna lub jej pochodnych, witaminy E oraz wszelkich leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych, gdyż mogą one wpływać na przedłużające się krwawienie podczas operacji. Wskazane jest również znaczne ograniczenie palenia.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

Przebieg i opis zabiegu/operacji liposukcji

Jakie znieczulenie jest stosowane do liposukcji? Operacja wykonywana jest w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym, czasem w niektóre okolice ciała możliwe jest przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu miejscowym.

Ile trwa zabieg liposukcji? Czas trwania zabiegu pozbywania się tłuszczu wynosi od 1 do 3 godzin, uzależniony jest od obszaru/partii ciała poddawanego liposukcji oraz od ilości odsysanego tłuszczu.

Jak wygląda zabieg liposukcji? W naszej Klinice każdy zabieg liposukcji wykonuje się klasyczną metodą „mokrą” polegającą na wstrzyknięciu (iniekcyjnym podaniu) pod skórę specjalnego płynu, który rozdziela tkankę tłuszczową, co umożliwia łatwiejsze usunięcie jej, unikając obfitego krwawienia. Podczas drugiej fazy zabiegu na skórze pacjentki zaznacza się obszary, które zostaną poddane odessaniu, następnie wykonuje się niewielkie nacięcia skóry skalpelem, które umożliwiają wprowadzenie kaniuli podłączonej do urządzenia ssącego. Urządzenie do liposukcji wytwarza ujemne podciśnienie, dzięki któremu lekarz może odessać rozbitą tkankę tłuszczową.

 

Zalecenia pooperacyjne/pozabiegowe i rekonwalescencja po liposukcji

Wizyta kontrolna powinna się odbyć w ciągu 10 dni od zabiegu.

Aby proces rekonwalescencji po tego typu zabiegach przebiegał sprawniej, po operacji pacjentka ubierana jest w specjalne ubranie uciskowe. Noszenie stroju uciskowego przez 6-8 tygodni minimalizuje zasinienia i obrzęki oraz przyspiesza proces obkurczania skóry w miejscu poddanym liposukcji.

Przez pierwsze dni po operacji zalecany jest oszczędzający tryb życia (zakaz dźwigania, uprawiania sportu), należy znacznie ograniczyć palenie papierosów.

Po zabiegu pacjentka może odczuwać ból, często porównywany do mocnego stłuczenia. Do 7 dni po zabiegu z ran mogą się sączyć osocze i resztki roztworu, jakim zostało ostrzyknięte miejsce operowane. Zasinienia i obrzęki mogą się pojawić już w drugiej dobie po zabiegu, obrzęk może wystąpić poniżej lub powyżej miejsca operowanego. Zasinienia jak i obrzęki powinny zejść po około 6 tygodniach od zabiegu, zalecane jest, aby poddać się przynajmniej 10 drenażom limfatycznym.

W okresie rekonwalescencji kluczową rolę odgrywają drenaże limfatyczne, które poprawiają wydolność limfatyczną organizmu, zmniejszają obrzęki i modelują ciało. Masaże całego ciała powodują rozbicie kuleczek tłuszczowych oraz ich naturalne spalanie przez organizm – JEDNYM Z WAŻNIEJSZYCH ZALECEŃ PO LIPOSUKCJI JEST WYKONYWANIE MASAŻY/ DRENAŻY LIMFATYCZNYCH.

Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja gwarantuje równe obkurczenie skóry oraz osiągnięcie najlepszych rezultatów. Nasze pacjentki mogą zasięgnąć porady fizjoterapeuty podczas porannego obchodu lekarskiego lub podczas wizyty kontrolnej.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest cena liposukcji iniekcyjnej?

Koszt liposukcji uzależniony jest obszaru ciała, z którego usuwany będzie tłuszcz. Liposukcja ud i brzucha wynosi 8000 zł, boczków – 6000 zł, zaś usuwanie nadmiaru tłuszczu z innych obszarów ciała od 4000 zł. Warto wskazać, że liposukcja może być przeprowadzana w połączeniu z zabiegiem lipotransferu. Ile kosztuje zabieg łączony? Operacja plastyczna modelowana sylwetki kosztuje około 10000-12000 zł.

Warto zapoznać się z cennikiem tutaj

Kto jest najlepszą kandydatką do zabiegu?

Najlepszymi kandydatkami do zabiegu usuwania tłuszczu są pacjentki z dobrymi wynikami badań i ze stosunkowo prawidłową wagą ciała, u których nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowany jest w niektórych partiach ciała.

Czy odsysanie tłuszczu boli?

Operacja usuwania tłuszczu przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego procedurze nie towarzyszą dolegliwości bólowe. Po zabiegu jednak w miejscach, z których usuwano tłuszcz, pojawia się obrzęk, opuchlizna i zasinienie. Kwestia odczuwania bólu po zabiegu jest indywidualna, pacjentki zazwyczaj przyjmują środki przeciwbólowe doraźnie nie dłużej niż 7 dni.

Czy odsysanie tłuszczu jest bezpieczne?

Operacja odsysania tłuszczu to bezpieczny zabieg, pod warunkiem, że będzie przeprowadzony przez doświadczonego chirurga plastycznego, a pacjentka będzie stosowała się do zaleceń pozabiegowych.

Ile zabiegów liposukcji potrzeba, by uzyskać zadowalające efekty?

Zazwyczaj jeden zabieg liposukcji wykonany na określoną partię ciała jest wystarczający, by usunąć nadmiar tłuszczu. Jednorazowo jednak można pozbyć się maksymalnie 4 litrów tłuszczu, dlatego w przypadku chęci usunięcia większej ilości, konieczne jest powtórne wykonanie zabiegu.

Jak często należy wykonywać zabieg liposukcji?

O tym, kiedy można wykonać powtórną operację usuwania tłuszczu, decyduje lekarz.

Ile tłuszczu można odessać podczas liposukcji?

Jednorazowo zwykle usuwane jest około 1-1,5 litra tłuszczu, podczas jednego zabiegu maksymalnie można odessać 4 litry tłuszczu.

Czy po liposukcji tłuszcz wraca?

Liposukcja nie jest metodą odchudzania a modelowania sylwetki. Nawet jeśli w miejscach operowanych usuwamy komórki tłuszczowe permanentnie, istnieje ryzyko, że tkanka tłuszczowa zgromadzi się w innych miejscach. Tak więc zaleca się przestrzeganie zdrowego trybu życia i optymalnej diety.

Gdzie najlepiej wykonać zabieg odsysania tłuszczu w Warszawie?

Warto wybrać renomowaną klinikę, w której zabieg liposukcji wykona dobry lekarz z dużym doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu operacji. Oddanie się w ręce wykwalifikowanych chirurgów plastycznych gwarantuje bowiem osiągnięcie satysfakcjonujących efektów odsysania tłuszczu.

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Anna Kasielska-Trojan Specjalista chirurgii plastycznej

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz