Liposukcja ud - odsysanie tłuszczu z ud

Liposukcja ud jest procedurą, która potocznie określana jest jako odsysanie tłuszczu. Operacja ma na celu wyszczuplenie i wymodelowanie górnej partii nóg.

Tkanka tłuszczowa zlokalizowana na wewnętrznej i zewnętrznej partii ud często jest oporna na działanie ćwiczeń i zdrowej diety. W takich przypadkach rozwiązaniem problemu jest operacja usuwania zbędnej tkanki tłuszczowej zlokalizowanej na udach.

Usuwanie tłuszczu z ud

Liposukcja ud to usunięcie nagromadzonej w nadmiarze tkanki tłuszczowej metodą operacyjną, zwykle z wewnętrznej strony ud. Defekt ten powstaje często przy nagłym przyroście, a następnie spadku wagi w czasie ciąży i po porodzie. Skóra oraz tkanka tłuszczowa, na skutek nierównomiernej redukcji, migruje i kumuluje się w górnej części ud. Dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie uzyskać efekt odchudzonych i smukłych ud.

Należy podkreślić, że liposukcja ud jest inwazyjnym zabiegiem, polegającym na wymodelowaniu tych partii ciała poprzez odessanie tłuszczu. Zabieg jednak nie jest metodą odchudzania, lecz sposobem na pozbycie się depozytu tłuszczu z miejsc, które są oporne na odchudzanie i ćwiczenia.

W naszej Klinice w Warszawie łączymy operacje z zakresu liposukcji. Zabieg odsysania tłuszczu z ud często wykonywany jest wraz z przeszczepem tłuszczu do piersi lub liposukcją wzgórka łonowego.

Wskazania

Zabieg liposukcji ud polecany jest Paniom, których namiar tkanki tłuszczowej po wewnętrznej stronie ud, skutkuje odparzeniami i trudnościami w życiu codziennym. Bardzo często nadmiar komórek tłuszczowych, w tych okolicach, pojawia się po ciąży i utracie dodatkowych kilogramów lub po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej i nagłym wzroście wagi ciała.

Zabieg liposukcji ud jest często połączony z liposukcją okolic intymnych lub przeszczepem tłuszczu do piersi.

Przeciwwskazania

 • Problemy z układem krążenia
 • Nadciśnienie lub niedociśnienie
 • Zaburzenia krzepliwości
 • Ciąża i laktacja
 • Problemy skórne o podłożu bakteryjnym
 • Inne choroby autoimmunologiczne

Zalecenia przedoperacyne

Badania, które są niezbędne do zabiegu to:

 • grupa krwi
 • morfologia
 • badanie ogólne moczu
 • koagulogram – APTT, INR, PT
 • EKG po 40. roku życia
 • antygen HBS
 • elektrolity
 • poziom cukru

Każde z powyższych badań można wykonać u nas, w Klinice.

Zaleca się nie przyjmowanie aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych na dwa tygodnie przez planowaną operacją, gdyż przyjmowanie ww. leków może wpłynąć na przedłużenie krwawienia.

Dodatkowo pacjentom zaleca się ograniczenie palenia na trzy dni przed operacją (do 3-4 papierosów dziennie)

Podczas wypełniania ankiety dotyczącej stanu zdrowia pacjenta, przebytych chorób, zabiegów operacyjnych oraz przyjmowanych leków należy podać dokładne i prawdziwe informacje.

Aby, lekarz anestezjolog mógł bezpiecznie znieczulić pacjenta, pacjent powinien pojawić się w Klinice w dniu zabiegu na czczo (6 godzin bez jedzenia, 2 godziny bez picia).

Przebieg operacji/zabiegu

Istnieją różne metody przeprowadzania zabiegów liposukcji. W Klinice Kobiet Medifem wykonujemy je metodą klasyczną – mokrą. Zabieg jest podzielony na dwa etapy. Pierwszym etapem jest ostrzyknięcie miejsca operowanego specjalnym roztworem rozbijającym komórki tłuszczowe. Taka procedura umożliwia odessanie tkanki przy możliwie jak najmniejszym krwawieniu.

Przebieg liposukcji

Jak wygląda liposukcja ud? Przed zabiegiem lekarz operator wyznacza miejsca, które zostaną objęte operacją, zaznaczając markerem obszary na ciele pacjenta. W trakcie zabiegu lekarz nacina skórę w miejscu, które ma zostać poddane liposukcji, aby móc wprowadzić kaniulę, czyli sondę, za pomocą której odsysana jest tkanka tłuszczowa. Ilość odessanej tkanki tłuszczowej nie powinna przekraczać 4 litrów.

Zabieg liposukcji przeprowadzany jest zwykle w znieczuleniu ogólnym, jeśli jednak podczas wywiadu lekarz anestezjolog zdecyduje, że takie znieczulenie nie jest możliwe, zabieg można wykonać w znieczuleniu przewodowym.

Okres pooperacyjny/pozabiegowy

Aby proces rekonwalescencji po tego typu zabiegach przebiegał sprawniej, po operacji pacjentka ubierana jest w specjalne ubranie uciskowe. Noszenie stroju uciskowego przez 6-8 tygodni minimalizuje zasinienia i obrzęki oraz przyspiesza proces obkurczania skóry w miejscu poddanym liposukcji.

Po takich zabiegach pacjentka zazwyczaj zostaje w Klinice dobę, podczas tego pobytu monitorowany jest jej stan zdrowia. Po operacji podawane są odpowiednie środki nawadniające, przeciwbólowe oraz antybiotyki.

Po zabiegu wskazane są drenaże limfatyczne, odblokowujące zatory limfatyczne co prowadzi do zmniejszenia obrzęków i zasinień. Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja gwarantuje równe obkurczenie skóry oraz osiągnięcie najlepszych rezultatów. Nasze pacjentki mogą zasięgnąć porady wykwalifikowanego fizjoterapeuty podczas porannego obchodu lekarskiego lub podczas wizyty kontrolnej.

Po zabiegu pacjentka może odczuwać ból, często porównywany do mocnego stłuczenia. Do 7 dni po zabiegu z ran mogą się sączyć resztki roztworu, jakim zostało ostrzyknięte miejsce operowane i osocze. Zasinienia i obrzęki mogą się pojawić już w drugiej dobie po zabiegu, obrzęk może wystąpić poniżej lub powyżej miejsca operowanego. Zasinienia jak i obrzęki powinny zejść do trzech miesięcy od zabiegu, zalecane jest, aby poddać się przynajmniej 10 drenażom limfatycznym w odstępach co tygodniowych.

Efekt końcowy widoczny jest po ok. 3 miesiącach po zabiegu. Pełna rekonwalescencja trwa od 4 do 8 tygodni.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest cena liposukcji ud?

Koszt operacji odsysania tłuszczu z ud w naszej Klinice wynosi 8000 zł. Niektóre pacjentki decydują się również na jednoczasowe usunięcie tkanki tłuszczowej ze wzgórka łonowego, tego typu zabieg kosztuje około 4000 zł. Dodatkowo liposukcja nierzadko połączona jest z lipotransferem, czyli przeszczepem komórek tłuszczowych do piersi. Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem zamieszczonym na stronie medifem.pl. Jeśli pacjentka decyduje się na dodatkowe procedury zwykle naliczany jest rabat.

Czy konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych w przeciągu pierwszego tygodnia?

Jest to sprawa indywidualna, większość pacjentów przyjmuje środki przeciwbólowe: paracetamol lub ibuprofen maksymalnie do 3 dni po zabiegu. Nie należy jednak przyjmować ich dłużej niż 7 dni.

Jak wygląda higiena obszaru zabiegowego po liposukcji?

Rany należy przemywać do czasu zagojenia środkiem dezynfekującym (np. octenisept) i unikać moczenia. Na skórę można stosować oliwkę lub balsam nawilżający. Na blizny zalecamy używanie preparatów poprawiających gojenie i zmniejszających ich widoczność.

Jak długa jest hospitalizacja?

Pacjentki przyjmowane są w godzinach porannych 9:00-10:00, jeżeli po operacji nie wystąpią komplikacje, opuszczają Klinikę następnego dnia w godzinach porannych.

Czy trzeba się jakoś przygotować do zabiegu?

Sam zabieg nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Zalecamy jedynie wykonanie drenażu limfatycznego i zadbanie o odpowiednie nawilżenie skóry przed zabiegiem, by przyspieszyć proces rekonwalescencji.

Gdzie najlepiej wykonać zabieg odsysania tłuszczu z brzucha w Warszawie?

Warto wybrać renomowaną klinikę, w której zabieg liposukcji wykona lekarz z dużym doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu operacji. Oddanie się w ręce wykwalifikowanych chirurgów plastycznych gwarantuje bowiem osiągnięcie satysfakcjonujących efektów odsysania tłuszczu z ud.

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Anna Kasielska-Trojan Specjalista chirurgii plastycznej

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz