Jak po długim i ciężkim porodzie poprawić swoje życie intymne

Opublikowano: 20 listopada 2015, 08:50

Na pytania o skutki porodu, zarówno naturalnego, jak i poprzez cięcie cesarskie odpowiada dr Michał Barwijuk, nasz ginekolog plastyk i ginegolog-położnik, współpracujący również z Elite Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki.

Poród siłami natury czy cięcie cesarskie – któraż z kobiet nie zadawała sobie tego pytania przed porodem. Konsekwencji jednego i drugiego wyboru jest wiele, lekarze również są podzieleni, często decyzję pozostawiając przyszłej matce. O możliwych następstwach zdrowotnych długiego i ciężkiego porodu oraz o sposobach na ich zaradzenie, którymi dysponuje ginekologia estetyczna, rozmawiam z doktorem Michałem Barwijukiem, ginekologiem, przeprowadzającym zabiegi w Elite Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki.

Kto zgłasza się na zabieg laserem Mona Lisa Touch? Kobiety w jakim wieku i z jakimi dolegliwościami?

Bardzo różnie. Zgłaszają się zarówno młode kobiety po 30. roku życia, a nawet po 25., po jednym lub wielu porodach, z problemem szerokiej pochwy, przerostem warg sromowych jak i kobiety po 40. i 50. roku życia, najczęściej z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu., ale też te, które utraciły jędrność i nawilżenie w okolicach pochwy wpływające często na brak satysfakcji z życia seksualnego.

Każdy poród siłami natury stwarza możliwość powikłań, początkowo objawiających się relaksacją pochwy, a więc nadmiernym rozluźnieniem tkanek (tj. szeroką i niekiedy gładką pochwą – tzw. wide, smooth vagina), później wysiłkowym nietrzymaniem moczu, a finalnie zaburzeniem statyki narządu rodnego, czyli wypadaniem narządu rodnego, wynikającym z obniżenia ścian pochwy, szyjki macicy i samej macicy.

I to wszystko może być spowodowane porodem naturalnym?

Tak. 90% moich pacjentek to kobiety, które przynajmniej raz rodziły. Najczęściej są to wieloródki, które przebyły poród powikłany przy użyciu kleszczy, vacuum lub też pacjentki które urodziły naprawdę duże dzieci. To wszystko skutkuje rozciągnięciem pochwy na tyle, że nie doświadczają przyjemności podczas współżycia.

Wówczas sięgamy po laser?

Tak, dokładnie. Korzyści i bezpieczeństwo zabiegów laserowych sprawiają, że stają się one coraz bardziej popularne. Zabieg z wykorzystaniem lasera MonaLisa Touch TM pomaga odzyskać elastyczność pochwy, zmniejszyć jej rozmiar oraz poprawić nawilżenie.  Energia lasera ogrzewa błonę śluzową pochwy i zawarty w jej tkankach kolagen, pod wpływem wysokiej temperatury włókna kolagenowe kurczą się i pojawiają się nowe, co pobudza pochwę do samoregeneracji. Pochwa staje się ciaśniejsza i bardziej elastyczna.

To wszystko może być skutkiem wielu porodów naturalnych?

Tak. U jednych pacjentek problem z nietrzymaniem moczu zaczyna się dość wcześnie, u niektórych może wystąpić później. Oczywiście są pacjentki, którym nie proponujemy cięć cesarskich, ponieważ przysłowiowo „urodziły się, by rodzić”, mają szeroką miednicę, a akcja porodowa przebiega szybko, nawet przy czterokilogramowych dzieciach, ale są też takie pacjentki, które choć próbują urodzić drogami natury, to kończy się to cięciem cesarskim. Wiem, czym grożą porody drogami natury, ponieważ od lat naprawiamy ich skutki. Niedawno mieliśmy pacjentkę, przed 30 rokiem życia, która urodziła dwójkę ponad czterokilogramowych dzieci i od razu została zakwalifikowana do operacji podwieszania cewki moczowej.

Jaka jest rekomendowana liczba zabiegów laserowych, czy należy je powtarzać?

W zależności od problemu z jakim zgłasza się dana pacjentka , czasem wystarczy jedna procedura dla osiągnięcia satysfakcjonującego efektu. Są przypadki, w których zabieg należy powtórzyć od 2 do 4 razy w odstępach do 4 tygodni.

Działając laserem na błonę śluzową pochwy i jej głębsze warstwy pobudzamy fibroblasty do produkcji kolagenu. Nie wiemy, ile dana pacjentka ma kolagenu, by to stwierdzić musielibyśmy pobrać wycinek z pochwy, ale tego oczywiście się nie robi. W związku z tym, jest to kwestia indywidualna, tak samo jak z ilością kolagenu na twarzy, czy w innych częściach ciała. Wszystko zależy od tego, jaka jest budowa histologiczna w tym właśnie obszarze błony śluzowej pochwy.

Tak, tylko tutaj chodzi o poprawienie nie tylko współżycia, ale także komfortu życia np. w przypadku podjęcia próby walki z wysiłkowym nietrzymaniem moczu trzeba zabieg powtarzać np. co rok?

Prawdopodobnie tak, tak samo jak, przy zabiegach wypełniania ust lub zmniejszania bruzd nosowo-wargowych, które trzeba powtarzać cyklicznie. Tego nie wiemy. Wyrzuciłabym w ogóle to pytanie.

Jaki jest koszt takiego zabiegu?

Około 2 000 zł.

Czy labioplastyka zaczyna być popularna w Polsce?

Tak, bardzo. Z całego wachlarza zabiegów ginekologii plastycznej, na pierwszym miejscu jest labiominoroplastyka, czyli zmniejszenie, bądź korekta warg sromowych mniejszych. Teraz także popularna stała się laseroterapia, dzięki której w przypadku korekty zbyt dużych lub niesymetrycznych warg, można ją wykonać bez użycia skalpela. Laser stymuluje bowiem koagulację tkanki,  w trakcie trwania zabiegu nie występuje krwawienie, zmniejsza to ryzyko powstawania blizn pooperacyjnych, redukuje obrzmienie obszaru zabiegowego oraz samego dyskomfortu po zabiegu. Wykonujemy go zarówno u kobiet bardzo młodych jak i dojrzałych.  Na drugim miejscu jest waginoplastyka i perineointroitoplastyka, czyli plastyka pochwy, przedsionka pochwy i plastyka krocza. We wszystkich tych zabiegach chodzi przede wszystkim o zmianę funkcji narządu, żeby pochwa była ciaśniejsza i dawała większą przyjemność podczas stosunku płciowego.

 

W większości motywacja kobiet jest estetyczno-doznaniowa czy na tle chorobowym?

Pacjentki zgłaszające się do zabiegu korekcji przerośniętych warg sromowych mniejszych, skarżą się na ból podczas uprawiania sportu np. jazdy na rowerze lub jazdy konnej. Chcą pozbyć się bólu, a przy okazji uzyskać efekt estetyczny. Nadmiernie przerośnięte wargi mogą podczas stosunku płciowego dostać się do środka pochwy i sprawiać ból. U kobiet po menopaucie spada poziom estrogenu, nawet 50% z nich skarży się na typowe objawy atrofii narządów płciowych takich jak: suchość pochwy, ból podczas stosunku płciowego, czy zespół rozluźnienia pochwy, etc.

Czyli oprócz lasera w przypadku relaksacji pochwy mamy jedynie operację?

Niestety tak. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety zgłaszały się do swoich lekarzy w miarę możliwości systematycznie, tak, aby móc jak najszybciej zapobiec skutkom upływającego czasu, zmianom po porodowym, etc.

W przypadku kobiet 40 plus i po wielu porodach, czy można się spodziewać, że laser zadziała?

Jest to kwestia tego, ile razy i jak duże dzieci pacjentka rodziła, jak przebiegały porody i ile ma kolagenu, fibroblastów, glikogenu oraz jak wyglądają stosunki anatomiczne mięśni dna miednicy.

A czy poddawanie się zabiegowi laserowemu raz na rok lub raz na dwa lata przez okres np. 15 lat może być szkodliwy dla zdrowia tej kobiety?

Myślę, że jest to niemożliwe, aby tyle zabiegów trzeba było wykonać do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Laser zrewolucjonizował wiele dziedzin medycyny – okulistykę, chirurgię endoskopową, dermatologię, kosmetologię. Dzięki niemu my jako lekarze mamy do dyspozycji nowoczesną technikę, bezinwazyjną, bezbolesną, wykonywaną w warunkach ambulatoryjnych, która przynosi bardzo dobre efekty.

 

Materiał pochodzi z portalu onet.pl
Przeczytaj oryginalny materiał i komentarze więcej…

 

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji