Waginoplastyka, czyli określenie potocznie utożsamiane z plastyką pochwy – to najczęściej wykonywana procedura chirurgiczna z zakresu ginekologii plastycznej. Zwykle jednak nie jest operacją izolowaną i oprócz plastyki pochwy wykonuje się jednoczasowo plastykę przedsionka pochwy i krocza, czyli waginoperineointroitoplastykę.

 

 

Operacja plastyczna pochwy zalecana jest kobietom, u których stwierdzono rozciągnięcie mięśni okrężnych pochwy oraz uszkodzenie mięśni dna miednicy. Dolegliwości te skutkują obniżeniem się krocza, powiększeniem przedsionka oraz rozluźnieniem wejścia do pochwy. Do obniżenia narządów rodnych dochodzi zazwyczaj w wyniku rozciągnięcia mięśni podtrzymujących pochwę, odbytnicę oraz pęcherz moczowy. Wypadanie macicy, czyli jej przemieszczenie do przedsionka pochwy, spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wysunięcia się ścian pochwy na zewnątrz. Rozwiązaniem wówczas jest plastyka wypadającej pochwy.

Zwężenie pochwy

Zabieg zwężenia pochwy jest wykonywany głównie u pacjentek po więcej niż jednym porodzie, które podczas nich doznały pęknięcia i/lub rozciągnięcia pochwy oraz okolic krocza. Operacja plastyczna pochwy wykonywana jest również u kobiet, które w wyniku napaści i gwałtu doznały uszkodzenia stref intymnych.

Aktualnie ok. 90% kobiet uskarża się na dyskomfort poporodowy a plastyka pochwy polegająca na wycięciu zwiotczałych lub uszkodzonych tkanek zapewnia znaczącą poprawę funkcjonalności narządów płciowych. Dodatkowo bardzo często po licznych i ciężkich porodach dochodzi do nieodwracalnego pęknięcia lub rozciągnięcia mięśni dna miednicy. Tych samych mięśni, które kobiety próbują stymulować podczas ćwiczeń Kegla. Niestety, przeważnie, aby przywrócić funkcję tej okolicy, nie wystarczy biostymulacja czy ćwiczenia – trzeba dokonać chirurgicznej korekty, łącząc ze sobą owe mięśnie.

Plastyka przedniej ściany pochwy

Plastyka przednia, znana również pod nazwą colporaphia przednia, jest zabiegiem, którego celem jest naprawa i wzmocnienie warstwy powięziowej pomiędzy pęcherzem a pochwą. Plastyka ginekologiczna przedniej ściany pochwy obejmuje również zlikwidowanie tzw. uchyłka (obniżenia) pęcherza moczowego (cystocoele). Korekta przedniej ściany waginy może być połączona z innymi zabiegami, takimi jak usunięcie przezpochwowe macicy, plastyka tylnej ściany pochwy lub operacja nietrzymania moczu.

Plastyka przednia umożliwia wyeliminowanie problemu ginekologicznego, jakim jest wypadanie przedniej ściany pochwy. Celem zabiegu jest również zmniejszenie nieprzyjemnych objawów uczucia wypełnienia pochwy i/lub jej ciągnięcia, a także poprawa funkcji pęcherza bez osłabienia funkcji seksualnych.

Plastyka tylnej ściany pochwy

Plastyka tylna pochwy przeprowadzana jest zazwyczaj w znieczuleniu przewodowym lub miejscowym. W trakcie operacji lekarz dokonuje nacięcia tylnej ściany pochwy, co umożliwia usunięcie części tkanek. Plastyka tylnej ściany pochwy obligatoryjnie powinna obejmować zbliżenie do siebie mięśni dna miednicy nierzadko obejmuje również zlikwidowanie tzw. uchyłka odbytniczo-pochwowego (rectocele, fossa navicularis), a także plastykę krocza z odtworzeniem środka ścięgnistego. Powstała rana jest następnie zeszywana w taki sposób, by uzyskać odpowiedni kształt wejścia do pochwy.

Dlaczego warto skorzystać z zabiegu plastyki ścian pochwy i krocza?

Nasi specjaliści, dzięki najnowszym technikom potrafią zrekonstruować lub wytworzyć pochwę. Zapewnienie funkcjonalności pochwy jest możliwe nawet w przypadku leczenia zespołu Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera, dla którego charakterystyczna jest szczątkowa pochwa lub jej całkowity brak.

Kobiety wybierające zabieg waginoplastyki kieruje chęć poprawy jakości życia i funkcjonalności narządów płciowych, co wpływa z kolei na jakość ich życia seksualnego. Poddanie się plastyce pochwy bowiem to nierzadko jedyny sposób, umożliwiający poprawę codziennego funkcjonowania i doznań w trakcie seksu.

W ramach waginoplastyki może zostać wykonana tylko część etapów operacji plastycznej bądź też wszystkie etapy łącznie – plastyka przedniej i tylnej ściany pochwy oraz krocza. Uzależnione jest to od rozległości zmian w narządzie rodnym kobiety.

Warto wskazać, że waginoplastyka nie jest jedyną i konieczną metodą u pacjentek, u których rozluźnienie tkanek jest niewielkie. W Klinice wykonujemy liczne zabiegi z zakresu małoinwazyjnej ginekologii plastycznej, które pozwolą na poprawienie komfortu i jakości życia kobiety nie ingerując chirurgicznie w jej strefy intymne.

Jeżeli stopień relaksacji śluzówki pochwy jest niewielki, a mięśnie dna miednicy nie rozeszły się podczas porodu, wówczas można zaproponować intymne ultradźwięki. HIFU, bo o nim mowa, działa najgłębiej spośród wszystkich urządzeń dostępnych na rynku, bo z poziomu 1,5 mm, 3 mm i 4,5 mm (na tych głębokościach penetracji ultradźwięku znajduje się powięź i mięśnie). Dla przykładu zabiegi laserowe dosięgają około 1 mm w głąb tkanki. Nieinwazyjne techniki zmniejszają światło pochwy, stymulują fibroblasty do produkcji nowego kolagenu oraz pobudzają tkankę mięśniową do większej aktywności.

Zabieg laserowej terapii pochwy rekomendowany jest kobietom z nawracającymi infekcjami pochwowymi oraz Paniom w okresie okołomenopauzalnym, u których pochwa zmieniła swoją strukturę na skutek naturalnego procesu starzenia się – spadku poziomu estrogenów i uwodnienia.

Efektem zabiegu jest przywrócenie naturalnego pH okolic intymnych, usunięcie suchości i podatności na infekcje intymne. W połączeniu z HIFU – łagodzi, a niekiedy redukuje wczesne stadium wysiłkowego nietrzymania moczu. Rewitalizacja pochwy rekomendowana jest wszystkim Paniom jako profilaktyka przeciwstarzeniowa, odczuwającym dyskomfort podczas współżycia lub cierpiącym na brak satysfakcji podczas zbliżenia.

Wskazania

Zabieg zaleca się kobietom, które przeszły co najmniej jeden poród naturalny i/lub zakończyły już prokreację, odczuwającym spadek satysfakcji seksualnej i „luzy” podczas penetracji, co uniemożliwia osiąganie orgazmu. Kolejna grupa pacjentek posiadających wskazania do zabiegu zmniejszenia pochwy to te, u których doszło do obniżenia (wysuwania się przed szparę sromową) ścian pochwy – zarówno przedniej, jak i tylnej. Plastyka wejścia do pochwy (zmniejszenie i zwężenie jej ujścia) jest wskazana również kobietom, które nigdy nie rodziły i zawsze czuły, że pochwa jest za luźna – zarówno w sytuacjach intymnych, jak i podczas normalnego funkcjonowania (powietrze bądź woda dostająca się do pochwy mimowolnie, a w konsekwencji powodująca dyskomfort z tym związany).

Kiedy jeszcze warto wykonać plastykę waginy? Nasze pacjentki to również Panie, które na skutek terapii onkologicznej i hormonalnej dotknięte zostały zmianami w obrębie pochwy.

Przeciwwskazania

  • Ciąża i okres karmienia piersią
  • Aktywna choroba nowotworowa
  • Aktywna infekcja okolic intymnych
  • Zły wynik cytologii
  • Dalsze plany prokreacyjne

Zalecenia przedoperacyne

Operację poprzedza wizyta konsultacyjna, na której omawiane są wszystkie zalecenia przedoperacyjne. Jak przygotować się do plastyki pochwy? Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem/operacją nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), witaminy E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Przygotowanie do operacji obejmuje również ograniczenie palenia do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora/ginekologa o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym oraz zadbać o depilację stref intymnych.

Przebieg operacji/zabiegu

Jakie znieczulenie jest stosowane w czasie waginoplastyki? Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu przewodowym, a na życzenie pacjentki może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub w tak zwanym krótkim dożylnym.

Ile trwa plastyka waginy? Czas trwania zabiegu/operacji waha się pomiędzy 20 a 90 minut.

Jak wygląda zabieg/operacja waginoplastyki? W obszarze wejścia do pochwy, na jej tylnej i/lub przedniej ścianie, lekarz wykonuje nacięcie, pozbywając się zbędnej tkanki, a następnie zaszywa ranę w taki sposób, aby wejście do pochwy uzyskało kształt zgodny z oczekiwaniami pacjentki. Operacja ginekologiczna dotyczy zarówno śluzówki, jak i mięśniówki pochwy. Po dokonaniu plastyki ściany pochwy lekarz wykonuje kończącą cały zabieg plastykę krocza. W wyniku przeprowadzonej operacji uzyskuje się zwężenie pochwy, co zmniejsza ryzyko infekcji narządów rodnych i znacząco poprawia jakość współżycia.

Przy operacji używane są szwy rozpuszczalne.

Podczas jednej operacji można wykonać waginoplastykę połączoną z labioplastyką (plastyką sromu) czy kompleksu łechtaczkowego.

Okres pooperacyjny/pozabiegowy

Jak długo pozostaje się w szpitalu po plastyce pochwy? Po waginoplastyce pacjentka najczęściej zostaje na noc w Klinice, celem kontroli lekarsko-pielęgniarskiej.

Ile dni trwa hospitalizacja? Po jednodniowej hospitalizacji pacjentka zostaje wypisana do domu.

Jak o siebie dbać po plastyce pochwy? W ciągu pierwszych kilku dni zalecany jest odpoczynek (tzw. „hotelowy tryb życia”), stosowanie zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety i unikanie wysiłku. Standardowo po 7 dniach od zabiegu niezbędna jest pierwsza konsultacja.

Do umiarkowanej aktywności fizycznej oraz seksualnej pacjentka może powrócić po 4-6 tygodniach, ale o tym ostatecznie decyduje lekarz na drugiej wizycie kontrolnej, która powinna się odbyć najwcześniej po 4 tygodniach.

Jeżeli pojawi się „cuchnąca” wydzielina w pochwie, należy skontaktować się z personelem Kliniki.

Najczęściej infekcje pochwowe po zabiegach operacyjnych świetnie reagują na kilkudniową terapię dopochwową bez wpływu na efekt, wydłużając jedynie czas gojenia o kilka dni.

Higiena miejsca intymnego powinna polegać na codziennym delikatnym podmywaniu i osuszaniu szwów papierowym ręcznikiem poprzez dotyk, a nie pocieranie.

Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe dla szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy operacji.

Najczęście zadawane pytania

Jaka jest cena waginoplastyki?

Koszt plastyki pochwy jest każdorazowo ustalany z pacjentką podczas konsultacji kwalifikacyjnej i zależy od indywidualnej budowy oraz zakresu zabiegu. Orientacyjny koszt waginoperineointroitoplastyki (plastyki tylnej ściany pochwy (rectocoele), przedsionka pochwy i krocza) to od 6000 do 7500 zł., natomiast waginoperineointroitoplastyka wraz z plastyką przedniej ściany pochwy (cystocele) to 9000-11000 zł. Korekcja pochwy nie jest zabiegiem tanim, ale pozwala na osiągnięcie zadowalających rezultatów, dlatego stosunkowo wysoki koszt rekompensowany jest poprzez znaczną poprawę jakości codziennego funkcjonowania i pożycia seksualnego. Co ważne, istnieje możliwość opłacenia kosztów zabiegu korekty warg sromowych w systemie ratalnym. Dzięki rozłożeniu płatności na raty łatwiej jest zoptymalizować plan leczenia.

Kto jest najlepszą kandydatką do zabiegu?

Kobiety powyżej 18. roku życia, które w wyniku ciężkich porodów doznały pęknięcia lub rozciągnięcia pochwy i obniżenia krocza (dotyczy to ponad 90% kobiet rodzących siłami natury) oraz pacjentki narażone na inne czynniki, w wyniku których doznały urazu pochwy. Waginoplastyka jest skierowana do kobiet po wielu porodach, chociaż zdarza się, że kobiety nawet po jednym porodzie odczuwają dyskomfort i decydują się na zabieg.

Czym się kierują pacjentki decydujące się na ww. zabieg?

Przede wszystkim chęcią poprawy funkcjonalności narządu płciowego i potrzebą podniesienia jakości życia seksualnego. Plastyka pochwy utożsamiana jest z jej uelastycznieniem lub odmłodzeniem i polega na poprawieniu napięcia ścian pochwy i mięśni dna miednicy. Dzięki mocniejszym mięśniom możliwe jest kontrolowanie ich kurczenia, co pozwala kobiecie silniej odczuwać doznania seksualne – a to jest jednym z głównych powodów.

Czy każdy defekt można zoperować?

Tak. Praktycznie u każdej pacjentki można uzyskać zadowalający efekt. Oczywiście wiele zależy od oczekiwań a czynnik anatomiczny oraz osobnicze predyspozycje gojenia się ran mają tu ogromne znaczenie – czasem dopiero po okresie rekonwalescencji okazuje się, że konieczna będzie mała korekta w znieczuleniu miejscowym.

Czy mogę poddać się zabiegowi, jeśli jeszcze nie rodziłam?

Nie polecamy plastyki pochwy jeszcze przed porodem. Spowodowane jest to faktem, że jej wygląd i stan z całą pewnością ulegną zmianie po porodzie drogami natury.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu waginoplastyki?

Tak. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu jest potwierdzona lub w najbliższym czasie planowana ciąża, nowotwór, zaburzenia krzepnięcia krwi, zły stan zdrowia i świadczące o tym wyniki badań.

Operacja natomiast nie jest przeciwwskazaniem do kolejnej ciąży!

Kiedy najwcześniej po porodzie będę mogła wykonać zabieg?

Niestety zaraz po porodzie nie ma możliwości wykonania operacji plastycznej pochwy. Ile zatem czasu po porodzie można wykonać waginoplastykę? Minimalny czas, jaki musi upłynąć to 3 miesiące a optymalny to minimum 6 miesięcy, jednak ostateczną decyzję o tym, czy już można wykonać operację, podejmuje lekarz w trakcie konsultacji.

Po porodzie niektóre kobiety proszą lekarza, by ciasno je zszył. Czy to pomaga?

Jeśli krocze pękło lub było nacinane, to zawsze trzeba trochę „głębiej zebrać” tkanki, by je zeszyć. Nikt jednak nie będzie wycinał ich specjalnie, by zwęzić pochwę lub wejście do niej. Zwłaszcza, że nawet pozornie ciasno zszyta pochwa, może mieć wiotkie ścianki i wtedy również będzie wydawała się luźna. Może też po prostu się rozciągnąć.

Ile trwa rekonwalescencja po plastyce pochwy?

Rekonwalescencja po zabiegu z kategorii chirurgii estetycznej uzależniona jest od osobniczych predyspozycji i trwa zazwyczaj 4-6 tygodni. Co ważne, przez 6 tygodni należy unikać kąpieli w wannie i basenie.

Czy plastyka pochwy boli?

Pacjentka po operacji plastycznej miejsc intymnych może odczuwać utrzymujący się ból, który zwykle ulega złagodzeniu po lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty, rzadko wymaga słabych leków opioidowych – dostępnych na receptę. Podwyższona temperatura (bez współistniejących innych dolegliwości) u pacjentki do 37,5 stopni zwykle nie jest niczym niepokojącym, choć należy o tym poinformować personel medyczny.

Kiedy będę mogła zacząć uprawiać seks po waginoplastyce?

Okres rekonwalescencji po tego typu zabiegach kosmetycznych pochwy jest osobniczo różny – przyjmujemy, że po około 5-6 tygodniach można rozpocząć współżycie.

Czy mój partner odczuje efekt zabiegu?

Doznania partnera w dużej mierze są uzależnione od tego, jak duży był problem. Z całą pewnością jednak efekt zwężenia pochwy będzie znaczący.

Ile można być na zwolnieniu lekarskim po plastyce pochwy?

Maksymalne zwolnienie L4 przy prawidłowo gojącej się pochwie wynosi 30 dni, przeważnie 7-14 dni. Przy powikłanych gojeniach można przedłużyć zwolnienie na kolejne 2 tygodnie.

Kiedy będę mogła wrócić do pracy?

Zazwyczaj po około 5-7 dniach pacjentka czuje się na tyle dobrze, że może wrócić do aktywności zawodowej (z wyłączeniem zawodów ekstremalnych i tych wymagających większego niż zwykle wysiłku fizycznego). Niemniej jednak, w niektórych przypadkach, powrót do pracy może być możliwy po dłuższym czasie rekonwalescencji. Uzależnione jest to od osobniczych uwarunkowań i procesu gojenia się ran pacjentki, a także rodzaju wykonywanej pracy (przeciwwskazaniem do szybkiego powrotu do obowiązków zawodowych jest praca fizyczna).

Czy plastyka pochwy jest skuteczna?

Plastyka pochwy – zarówno przednia, jak i tylna – pozwala na osiągnięcie zadowalających rezultatów, a efekt waginoplastyki jest trwały.

Jak długo goi się rana po operacji plastycznej ścian pochwy?

Gojenie się ran po korekcji pochwy uzależnione jest od osobniczych predyspozycji, zazwyczaj proces gojenia trwa do 4-6 tygodni.

Jak długo krwawi się po plastyce pochwy?

Po operacji waginoplastyki występuje standardowe krwawienie z pochwy, nie większe niż obfita miesiączka (zazwyczaj jednak o charakterze plamienia, a nie krwawienia), które trwa około tygodnia. Choć niekiedy skąpe plamienia czy brudzenia mogą utrzymywać się do miesiąca

Czy do operacji używa się szwów wchłanianych?

Do zabiegu waginoplastyki stosujemy wyłącznie szwy wchłanialne.

Jak długo rozpuszczają się szwy po plastyce krocza?

Szwy po plastyce pochwy rozpuszczają się od 4 do 6 tygodni.

Jak wygląda rehabilitacja po plastyce pochwy?

Po waginoplastyce nie jest wymagana rehabilitacja pochwy ani mięśni dna miednicy. Proces gojenia i rekonwalescencji przebiega niezależnie.

Czy można ćwiczyć po plastyce pochwy?

Aktywność fizyczna po plastyce pochwy możliwa jest zazwyczaj po kilku tygodniach lub miesiącach – w zależności od intensywności ćwiczeń. Przyjmujemy jednak, że do pełnej aktywności fizycznej można wrócić po trzech miesiącach od zabiegu waginoplastyki. Powrót do sportu powinien następować stopniowo – oznacza to, że ćwiczenia związane z dużym wysiłkiem fizycznym (bieganie, dźwiganie ciężarów) należy wdrażać stosunkowo później niż te, związane z mniejszym wysiłkiem. Dodatkowo pacjentki powinny uważać podczas jazdy na rowerze ze względu na możliwą zwiększoną wrażliwość i tkliwość pochwy podczas rekonwalescencji.

Gdzie najlepiej zrobić waginoplastykę w Warszawie?

Warto wybrać renomowaną klinikę, w której zabieg wykona specjalista z dużym doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu operacji. Oddanie się w ręce wykwalifikowanych ginekologów gwarantuje bowiem osiągnięcie satysfakcjonujących efektów waginoplastyki.

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz