Labioplastyka to zabieg korekty warg sromowych – zarówno mniejszych (labiominoroplastyka), jak i większych (labiomajoroplastyka). Operacja obejmuje plastykę warg sromowych z modyfikacją kształtu oraz korektą tkanki (zmniejszenie za dużych i skrócenie zbyt długich warg sromowych).
Celem zabiegu jest zapewnienie symetryzacji obu warg sromowych, przy zachowaniu warunków funkcjonalnych, umożliwiających aktywność seksualną i komfort codziennego życia. To również zabiegi ujędrniające wargi sromowe większe albo poprzez redukcję nadmiaru wiotkiej tkanki lub wypełnienie własną tkanką tłuszczową bądź wypełniaczem.
Zmniejszenie warg sromowych
Labioplastyka to głównie korekta warg sromowych usuwająca przerost warg sromowych mniejszych, ale czasem i większych. Labioplastykę wykonujemy różnymi technikami, prowadząc linie cięcia w taki sposób, by możliwie jak najlepiej ukryć blizny, a efekt po spełniał oczekiwania pacjentki.
Zmniejszenie warg sromowych mniejszych
Labiominoroplastyka polega na plastyce (zmianie kształtu) warg sromowych mniejszych. Zabieg ten wskazany jest u kobiet, które posiadają zbyt duże, zdeformowane lub asymetryczne wargi sromowe, w przypadku dużej asymetrii nierzadko wykonuje się labioplastykę jednostronną.
Przerost lub asymetria warg sromowych wpływa nie tylko na gorsze samopoczucie pacjentki, lecz także skutkuje bolesnymi podrażnieniami np. podczas uprawiania sportów (jazda konna, jazda na rowerze). Bywa, że problemy związane z budową warg sromowych negatywnie wpływają na doznania seksualne pacjentki, a same wargi zawijają się podczas penetracji, sprawiając ból i utrudniając tym samym osiągnięcie orgazmu.
Zabieg ma charakter chirurgiczny – likwiduje przerost i asymetrię warg sromowych mniejszych. Celem procedury chirurgicznej jest redukcja lub zmiana kształtu. Zabieg w naszej Klinice wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu przewodowym („od pasa w dół”), czasem w znieczuleniu miejscowym. Natomiast w przypadku przeciwwskazań do wymienionych rodzajów znieczuleń istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu w sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Czas zabiegu waha się między 30 a 60 minut.
Istnieje ponad 10 technik wykonania plastyki warg sromowych mniejszych, a decyzja o wyborze konkretnej z nich uzależniona jest od rodzaju przerostu, wieku i oczekiwań pacjentki. Rodzaj narzędzia tnącego dobierany jest także pod względem techniki prowadzenia cięcia i predyspozycji operatora w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu estetycznego i funkcjonalnego. Podczas jednego zabiegu można wykonać labioplastykę połączoną z waginoplastyką (plastyką pochwy) lub hoodoplastyką (plastyką napletka łechtaczki).
Labiominoroplastykę można wykonać przy użyciu lasera, skalpela lub radiofrekwencji – w każdym z wymienionych zabiegów stosowane są szwy rozpuszczalne. Plastyka warg sromowych wykonywana jest w ramach chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjentka opuszcza Klinikę zwykle wieczorem w dniu zabiegu, czasami następnego dnia rano.
Zmniejszenie warg sromowych większych
Labiomajoroplastyka to zabieg polegający głównie na zmianie kształtu i redukcji (skracaniu) przerośniętych warg sromowych większych. Operacja plastyczna pomniejszania sromu dedykowana jest dla tych kobiet, dla których wygląd warg sromowych większych jest niesatysfakcjonujący ze względu na ich asymetrię, a także u których doszło do deformacji na skutek procesu starzenia, zmian hormonalnych lub zwiotczenia. Należy podkreślić, że asymetria mogą mieć negatywny wpływ na doznania seksualne.
Jeżeli zwiotczenie jest większe i nie dotyczy wyłącznie braku uwodnienia tej okolicy, ale jest dodatkowo wynikiem nadmiernego rozciągnięcia skóry, wówczas można pokusić się o próbę nieinwazyjnego obkurczenia skóry warg sromowych większych za pomocą HIFU (skuteczność do 50% – zależna jest od ilości nadmiaru skóry). Zabieg pozwala osiągnąć efekt liftingu warg sromowych. Natomiast dla pozostałej grupy pacjentek mamy możliwość chirurgicznej korekty warg sromowych. Kosmetyka sromu w tym przypadku polega na wycinaniu i usuwaniu nadmiaru skóry, uzupełnieniu ubytków w powięzi tej okolicy i zeszyciu z ukryciem blizny w fałdzie między wargą sromową większą a mniejszą. Chirurgiczna korekta powinna być wykonana w znieczuleniu przewodowym. Szwy z tej okolicy utrzymywane są co najmniej dwa tygodnie.
Powiększenie warg sromowych
Ginekologia estetyczna umożliwia nie tylko redukcję za dużych warg sromowych, ale także ich powiększenie lub odbudowę w przypadku zaniku (atrofii) sromu, co może negatywnie wpływać na doznania seksualne. Augmentacja, czyli powiększenie i/lub wypełnienie warg sromowych można wykonać przy użyciu własnego tłuszczu lub wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, przewodowym, a czasem ogólnym i zazwyczaj trwa między 15 a 20 minut.
Korekta warg sromowych
Labioplastyka (labiaplasty) to zabieg, który obejmuje chirurgiczną korektę wielkości warg sromowych:
- zwykle – redukcję warg sromowych mniejszych
- rzadziej – redukcję warg sromowych większych,
- czasem – rekonstrukcję po urazie w czasie porodu,
- niekiedy – powiększenie warg sromowych większych poprzez wstrzyknięcie podskórnie wypełniacza (najczęściej kwasu hialuronowego bądź autologicznej tkanki tłuszczowej).
Labioplastykę, w zależności od rodzaju i indywidualnych wskazań, przeprowadzamy z wykorzystaniem skalpela, wiązki lasera lub radiofrekwencji (elektrody z igłą elektrochirurgiczną o częstotliwości radiowej (RF)). Niezależnie jednak od wybranej techniki, prowadzimy linię cięcia w taki sposób, by możliwie jak najlepiej ukryć blizny, a efekt przed i po spełniał oczekiwania pacjentki.
Labioplastyka laserowa
Labioplastykę w naszej Klinice wykonujemy nie tylko metodą chirurgiczną, ale także laserową. Laser uważany jest za nowszą technikę, co nie jest równoznaczne z osiągnięciem lepszego efektu. Laserem najczęściej usuwa się duży nadmiar warg sromowych, który potencjalnie może powodować duże krwawienie.
Należy jednak podkreślić, że finalnie wybór metody przeprowadzenia korekty wyglądu warg sromowych nie wpływa na efekt estetyczny. Z tego powodu, wszelkie wady i zalety metod wykonywania labioplastyki warto przedyskutować z lekarzem, który będzie operował. Priorytetem jest dobór odpowiedniej metody do skali problemu i oczekiwanych efektów, aniżeli wybór nowszej techniki.