Labioplastyka to zabieg korekty warg sromowych – zarówno mniejszych (labiominoroplastyka), jak i większych (labiomajoroplastyka). Operacja obejmuje plastykę warg sromowych z modyfikacją kształtu oraz korektą tkanki (zmniejszenie za dużych i skrócenie zbyt długich warg sromowych).

Celem zabiegu jest zapewnienie symetryzacji obu warg sromowych, przy zachowaniu warunków funkcjonalnych, umożliwiających aktywność seksualną i komfort codziennego życia. To również zabiegi ujędrniające wargi sromowe większe albo poprzez redukcję nadmiaru wiotkiej tkanki lub wypełnienie własną tkanką tłuszczową bądź wypełniaczem.

Zmniejszenie warg sromowych

Labioplastyka to głównie korekta warg sromowych usuwająca przerost warg sromowych mniejszych, ale czasem i większych. Labioplastykę wykonujemy różnymi technikami, prowadząc linie cięcia w taki sposób, by możliwie jak najlepiej ukryć blizny, a efekt po spełniał oczekiwania pacjentki.

Zmniejszenie warg sromowych mniejszych

Labiominoroplastyka polega na plastyce (zmianie kształtu) warg sromowych mniejszych. Zabieg ten wskazany jest u kobiet, które posiadają zbyt duże, zdeformowane lub asymetryczne wargi sromowe, w przypadku dużej asymetrii nierzadko wykonuje się labioplastykę jednostronną.

Przerost lub asymetria warg sromowych wpływa nie tylko na gorsze samopoczucie pacjentki, lecz także skutkuje bolesnymi podrażnieniami np. podczas uprawiania sportów (jazda konna, jazda na rowerze). Bywa, że problemy związane z budową warg sromowych negatywnie wpływają na doznania seksualne pacjentki, a same wargi zawijają się podczas penetracji, sprawiając ból i utrudniając tym samym osiągnięcie orgazmu.

Zabieg ma charakter chirurgiczny – likwiduje przerost i asymetrię warg sromowych mniejszych. Celem procedury chirurgicznej jest redukcja lub zmiana kształtu. Zabieg w naszej Klinice wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu przewodowym („od pasa w dół”), czasem w znieczuleniu miejscowym. Natomiast w przypadku przeciwwskazań do wymienionych rodzajów znieczuleń istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu w sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Czas zabiegu waha się między 30 a 60 minut.

Istnieje ponad 10 technik wykonania plastyki warg sromowych mniejszych, a decyzja o wyborze konkretnej z nich uzależniona jest od rodzaju przerostu, wieku i oczekiwań pacjentki. Rodzaj narzędzia tnącego dobierany jest także pod względem techniki prowadzenia cięcia i predyspozycji operatora w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu estetycznego i funkcjonalnego. Podczas jednego zabiegu można wykonać labioplastykę połączoną z waginoplastyką (plastyką pochwy) lub hoodoplastyką (plastyką napletka łechtaczki).

Labiominoroplastykę można wykonać przy użyciu lasera, skalpela lub radiofrekwencji – w każdym z wymienionych zabiegów stosowane są szwy rozpuszczalne. Plastyka warg sromowych wykonywana jest w ramach chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjentka opuszcza Klinikę zwykle wieczorem w dniu zabiegu, czasami następnego dnia rano.

Zmniejszenie warg sromowych większych

Labiomajoroplastyka to zabieg polegający głównie na zmianie kształtu i redukcji (skracaniu) przerośniętych warg sromowych większych. Operacja plastyczna pomniejszania sromu dedykowana jest dla tych kobiet, dla których wygląd warg sromowych większych jest niesatysfakcjonujący ze względu na ich asymetrię, a także u których doszło do deformacji na skutek procesu starzenia, zmian hormonalnych lub zwiotczenia. Należy podkreślić, że asymetria mogą mieć negatywny wpływ na doznania seksualne.

Jeżeli zwiotczenie jest większe i nie dotyczy wyłącznie braku uwodnienia tej okolicy, ale jest dodatkowo wynikiem nadmiernego rozciągnięcia skóry, wówczas można pokusić się o próbę nieinwazyjnego obkurczenia skóry warg sromowych większych za pomocą HIFU (skuteczność do 50% – zależna jest od ilości nadmiaru skóry). Zabieg pozwala osiągnąć efekt liftingu warg sromowych. Natomiast dla pozostałej grupy pacjentek mamy możliwość chirurgicznej korekty warg sromowych. Kosmetyka sromu w tym przypadku polega na wycinaniu i usuwaniu nadmiaru skóry, uzupełnieniu ubytków w powięzi tej okolicy i zeszyciu z ukryciem blizny w fałdzie między wargą sromową większą a mniejszą. Chirurgiczna korekta powinna być wykonana w znieczuleniu przewodowym. Szwy z tej okolicy utrzymywane są co najmniej dwa tygodnie.

Powiększenie warg sromowych

Ginekologia estetyczna umożliwia nie tylko redukcję za dużych warg sromowych, ale także ich powiększenie lub odbudowę w przypadku zaniku (atrofii) sromu, co może negatywnie wpływać na doznania seksualne. Augmentacja, czyli powiększenie i/lub wypełnienie warg sromowych można wykonać przy użyciu własnego tłuszczu lub wypełniaczy, takich jak kwas hialuronowy. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, przewodowym, a czasem ogólnym i zazwyczaj trwa między 15 a 20 minut.

Korekta warg sromowych

Labioplastyka (labiaplasty) to zabieg, który obejmuje chirurgiczną korektę wielkości warg sromowych:

 • zwykle – redukcję warg sromowych mniejszych
 • rzadziej – redukcję warg sromowych większych,
 • czasem – rekonstrukcję po urazie w czasie porodu,
 • niekiedy – powiększenie warg sromowych większych poprzez wstrzyknięcie podskórnie wypełniacza (najczęściej kwasu hialuronowego bądź autologicznej tkanki tłuszczowej).

Labioplastykę, w zależności od rodzaju i indywidualnych wskazań, przeprowadzamy z wykorzystaniem skalpela, wiązki lasera lub radiofrekwencji (elektrody z igłą elektrochirurgiczną o częstotliwości radiowej (RF)). Niezależnie jednak od wybranej techniki, prowadzimy linię cięcia w taki sposób, by możliwie jak najlepiej ukryć blizny, a efekt przed i po spełniał oczekiwania pacjentki.

Labioplastyka laserowa

Labioplastykę w naszej Klinice wykonujemy nie tylko metodą chirurgiczną, ale także laserową. Laser uważany jest za nowszą technikę, co nie jest równoznaczne z osiągnięciem lepszego efektu. Laserem najczęściej usuwa się duży nadmiar warg sromowych, który potencjalnie może powodować duże krwawienie.

Należy jednak podkreślić, że finalnie wybór metody przeprowadzenia korekty wyglądu warg sromowych nie wpływa na efekt estetyczny. Z tego powodu, wszelkie wady i zalety metod wykonywania labioplastyki warto przedyskutować z lekarzem, który będzie operował. Priorytetem jest dobór odpowiedniej metody do skali problemu i oczekiwanych efektów, aniżeli wybór nowszej techniki.

Wskazania

 • Przerost warg sromowych większych i/lub mniejszych
 • Asymetria warg sromowych
 • Zawijanie się warg sromowych podczas penetracji
 • Częste podrażnienia i stany zapalne warg sromowych
 • Defekty poporodowe
 • Zanik warg sromowych większych
 • Wiotkość warg sromowych większych
 • Hiperpigmentacja wargowa (ciemniejszy brzeg wargi sromowej mniejszej i/lub większej)
 • Brak satysfakcji pacjentki z aspektów estetycznych warg sromowych
 • Inne anomalie w tym obszarze

Przeciwwskazania

 • Okres ciąży i karmienia
 • Niepełnoletność – konsultacja może być wykonana tylko w obecności matki/ojca lub opiekuna prawnego niepełnoletniej córki a zabieg może być wykonany tylko za zgodą ich obu, (czasem dodatkowo wymagana jest zgoda psychologa)
 • Złe wyniki badań laboratoryjnych krwi – dotyczy znieczulenia przewodowego lub ogólnego
 • Aktywna infekcja okolic intymnych
 • Obecność zmian onkologicznych
 • Krwawienie miesiączkowe okołozabiegowe (do 7 dni po zabiegu) jest przeciwskazaniem względnym, gdyż może wydłużyć proces gojenia

Zalecenia przedoperacyne

Jak przygotować się do zabiegu? Operację poprzedza wizyta konsultacyjna, na której omawiane są wszystkie zalecenia przedzabiegowe. Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), witaminy E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym oraz zadbać o depilację stref intymnych.

Przebieg operacji/zabiegu

Jak wygląda operacja/zabieg labioplastyki? Zabieg wykonywany jest w warunkach gabinetu zabiegowego lub sali operacyjnej w zależności od rodzaju zastosowanego znieczulenia: miejscowego, przewodowego lub ogólnego. Znieczulenie ogólne wskazane jest szczególnie wtedy, gdy zakres operacyjny jest rozszerzony jeszcze o inne zabiegi. Anestezjolog znieczula pacjentkę do zabiegu. Przy znieczuleniu miejscowym znieczulenie iniekcyjnie podaje lekarz w taki sposób, by maksymalnie zniwelować odczucia bólowe. W zależności od wybranej techniki zabiegowej lekarz przeprowadza cięcie i zszywa ranę. Do zabiegu korekty warg sromowych wykorzystywane są nici rozpuszczalne, a sam szew jest zakładany w taki sposób, by ukryć blizny w fałdach skórnych.

W przypadku wolumetryzacji (powiększenia) warg sromowych większych lekarz pobiera drogą liposukcji tkankę tłuszczową z okolic pępka, wzgórka łonowego lub innego wskazanego przez pacjentkę miejsca. Następnie pozyskaną tkankę tłuszczową podaje iniekcyjnie w wargi sromowe, wypełniając je i modelując jednoczasowo. W przypadku użycia wypełniaczy takich jak kwas hialuronowy, procedura wygląda analogicznie z pominięciem etapu pozyskania materiału do wypełnienia.

Przy chirurgicznej korekcie warg sromowych większych przeprowadzane jest cięcie eliptyczne pionowe schowane w fałdzie między wargą sromową większą a mniejszą. Na ranę zakładane są najczęściej szwy wchłanialne.

Okres pooperacyjny/pozabiegowy

Po założeniu opatrunku pacjentka przechodzi na salę pooperacyjną, gdzie pod opieką położnej odpoczywa. Standardowo w godzinach popołudniowych opuszcza Klinikę, najpóźniej następnego dnia rano. W zależności od zakresu zabiegu otrzymuje zalecenia do stosowania w domu, w tym receptę na leki przeciwbólowe. Po korekcie warg sromowych zaleca się kilkudniowy odpoczynek, higienę oraz luźną odzież.

Higiena miejsca intymnego po labioplastyce powinna polegać na codziennym delikatnym podmywaniu bieżącą wodą, płynem do higieny intymnej lub preparatami takimi jak Azucalen lub Tantum Rosa (do kupienia w aptece) i osuszaniu szwów papierowym ręcznikiem poprzez dotyk, a nie pocieranie. Lepiej nie stosować mydła w kostce, gąbek i myjek, gdyż mogą rozwijać się w nich bakterie. Można smarować gojącą się ranę maścią przepisaną przez lekarza prowadzącego, służącą do szybszego wygojenia i łagodniejszego zabliźnienia miejsc operowanych. Z uwagi na opuchliznę nie należy w pierwszym okresie porównywać wyglądu sprzed i po zabiegu. Po zabiegu wstępny efekt będzie widoczny po około 2-4 tygodniach, jak zejdzie większa część obrzęku.

Standardowo po 7 dniach od zabiegu niezbędna jest konsultacja oraz zdjęcie szwów. Mimo iż zakładane są szwy wchłanialne, z uwagi na wrażliwość okolic zabiegowych, część z nich wymaga zdjęcia ze względu na uczucie ciągnięcia, pieczenia i podrażnienia.

W sytuacjach wystąpienia intensywnego krwawienia lub wzmożonej bolesności należy skontaktować się z Kliniką. Podobnie w przypadku rozejścia się lub zainfekowania rany.

Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe dla szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt operacji.

Najczęście zadawane pytania

Jaka jest cena labioplastyki?

Koszt operacji plastycznej sromu jest każdorazowo ustalany z pacjentką podczas konsultacji kwalifikacyjnej i zależy od indywidualnej budowy oraz zakresu zabiegu. Orientacyjny koszt procedury waha się w przedziale od 6000zł do 7500zł. Operacja plastyczna sromu nie jest zabiegiem tanim, ale pozwala na osiągnięcie zadowalających rezultatów, dlatego stosunkowo wysoki koszt rekompensowany jest poprzez znaczną poprawę jakości codziennego funkcjonowania i pożycia seksualnego. Co ważne, wybór techniki nie ma wpływu na cenę. Laserowa labioplastyka kosztuje tyle samo co chirurgiczna.

Czy laserowa labioplastyka jest mniej inwazyjna i bezpieczniejsza niż metoda chirurgiczna?

Nie istnieje coś takiego jak laserowa labioplastyka w rozumieniu nieinwazyjności. Laser w labioplastyce pełni rolę noża tnącego z jednoczesną koagulacją tkanek. Zabieg może być równie dobrze wykonany z wykorzystaniem radiofrekwencji lub skalpela, które często są poręczniejsze dla operatora.

Czy są dostępne zdjęcia przed i po labioplastyce?

Zgodnie z polityką Kliniki nie zamieszczamy na stronie zdjęć przed i po zabiegu labioplastyki. Podczas konsultacji istnieje możliwość zobaczenia takich zdjęć.

Czy kobiety przychodzą do Kliniki ze zdjęciami tak jak np. przy operacji nosa?

Czasem przynoszą zdjęcia wycięte z czasopism i proszą o konkretny kształt, ale tak naprawdę wystarczy obejrzeć atlas anatomiczny z rysunkami przedstawiającymi najczęstszy wygląd narządów płciowych u kobiet, by wyrobić sobie zdanie. Natomiast, jeżeli jest widoczny przerost i/lub asymetria warg sromowych, a kobiecie nie przeszkadza ich wygląd ani nie utrudnia to normalnego funkcjonowania, to odradzamy operowania tej okolicy ciała. Wskazaniem przy każdej operacji powinien być problem funkcjonalny, estetyczny lub psychiczny. Zawsze podkreślmy, że operacja nie powinna być wykonywana dla kogoś czy po namowach osób trzecich, jedyna dopuszczalna sytuacja to tylko dla siebie.

Czy labioplastyka jest dostępna na NFZ?

Nie. Natomiast istnieje możliwość opłacenia kosztów zabiegu korekty warg sromowych w systemie ratalnym. Dzięki rozłożeniu płatności na raty, łatwiej jest zoptymalizować plan leczenia.

Kto jest najlepszą kandydatką do zabiegu?

Kobiety powyżej 18 roku życia, które odczuwają dyskomfort psychiczny/wstyd spowodowany przerostem warg sromowych mniejszych, ból w trakcie uprawiania sportu, niekomfortowe współżycie to najczęstsze motywy, które słyszymy od naszych pacjentek. Pacjentki, którymi nie podoba się kształt, wielkość, kolor warg lub chcą poprawić jakość życia seksualnego.

Czy lepiej poddać się zabiegowi w młodym wieku, czy lepiej poczekać?

Labioplastyka może być wykonana już u kobiet, które ukończyły 18 lat. Co więcej, plastykę sromu można przeprowadzić nawet u nastolatek, ale konieczna jest wówczas zgoda obojga rodziców. Nie ma powodu, aby zwlekać z operacją, która znacząco może wpłynąć na poprawę jakości życia.

Czy mogę poddać się zabiegowi, jeśli jeszcze nie rodziłam?

Jak najbardziej, operacji labioplastyki można poddać się przed porodem. Poród nie ma wpływu na wielkość warg sromowych. Nie polecamy natomiast plastyki pochwy, bo jej wygląd i stan z całą pewnością ulegnie zmianie po porodzie drogami natury.

Czy każdy defekt można zoperować?

Tak. Praktycznie u każdej pacjentki można uzyskać zadowalający efekt. Oczywiście wiele zależy od oczekiwań, a czynnik anatomiczny oraz osobnicze predyspozycje gojenia się ran mają tu ogromne znaczenie – czasem dopiero po okresie rekonwalescencji okazuje się, że konieczna będzie mała korekta w znieczuleniu miejscowym.

Czy zabieg obejmuje również skórę wokół łechtaczki?

Zdarza się czasem, że fałdy okołosromowe lub okołołechtaczkowe zasłaniają łechtaczkę lub dają wrażenie podwójnych warg sromowych. W/w stany ograniczają doznania seksualne i uniemożliwiają osiągnięcie orgazmu (np. łechtaczkowego) lub mają wpływ na estetykę po zabiegu. W tych przypadkach taka korekta jest wskazana.

Czy zoperowane wargi mogą się potem zniekształcić?

Najczęściej nie. Choć kolejna ciąża i poród mogą mieć wpływ i modyfikować wygląd ostateczny. Ponadto wargi sromowe mniejsze są narządem erekcyjnym, a częste podniecenie może mieć wpływ na powiększenie się warg, choć tak naprawdę jedynie nieznacznie.

Czy rany po labioplastyce trudno się goją?

Labioplastyka to zabieg w obszarze mocno ukrwionym i dodatkowo narażonym na podrażnienia. Często rany w tym obszarze goją się dłużej, ale wszystko zależy od właściwej pielęgnacji, zastosowania się do zaleceń pozabiegowych i osobniczych cech gojenia się ran.

Czy do operacji używa się szwów wchłanialnych?

Do zabiegu stosujemy wyłącznie szwy wchłanialne.

Czy blizny będą widoczne i wyczuwalne?

Technika wykonywania zabiegu nazywana jest bez bliznową nie dlatego, że blizn nie ma, ale dlatego, że są praktycznie niewidoczne i niewyczuwalne.

Kiedy będę mogła wrócić do pracy?

Zazwyczaj po około 5 – 7 dniach pacjentka czuje się na tyle dobrze, że może wrócić do pełnej aktywności zawodowej (z wyłączeniem zawodów ekstremalnych i tych wymagających większego niż zwykle wysiłku fizycznego).

Czy mój partner odczuje efekt zabiegu?

Doznania partnera w dużej mierze są uzależnione od tego, jak duży był problem. Innymi słowy, jeśli wargi były na tyle duże, że przeszkadzały podczas stosunku (zasłaniały wejście do pochwy), partner zdecydowanie zauważy różnicę.

Czy efekt ujędrnienia jest trwały?

Efekt ujędrnienia warg sromowych większych własną tkanką tłuszczową utrzymuje się zdecydowanie dłużej niż kwasem hialuronowym (w tym przypadku od około 6 miesięcy do półtora roku, czasem przy powtarzaniu zabiegu efekt utrzymuje się dłużej). Należy jednak wskazać, że tkanka w tym, jak i innym obszarze również ulega procesom starzenia i redukcji.

Czy można wykonać labioplastykę jednej wargi sromowej?

Oczywiście, że tak. Asymetrie mogą dotyczyć różnych części ciała, w tym także sromu. W takim przypadku wykonywana jest labioplastyka jednostronna.

Jak długo goi się rana i kiedy schodzi opuchlizna po chirurgii plastycznej warg sromowych?

Rana po operacji plastycznej warg sromowych jest tkliwa i opuchnięta przez okres minimum dwóch tygodni, maksymalny czas wchłaniania się obrzęku wynosi 12 tygodni. Konieczne jest przestrzeganie w tym czasie wzmożonej higieny i pielęgnacji rany. Czas gojenia się ran po zabiegu uzależnionych jest od wielu czynników indywidualnych. Niemniej jednak okres rekonwalescencji wynosi zazwyczaj około 4-6 tyg. O zakończeniu procesu leczenia decyduje lekarz na wizycie kontrolnej. Ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza pozwala na zminimalizowanie dolegliwości mogących towarzyszyć rekonwalescencji.

Czy labioplastyka boli?

Pacjentka może odczuwać utrzymujący się ból po zabiegu, który ulega złagodzeniu zarówno po lekach przeciwbólowych, dostępnych bez recepty, jak i słabych opioidach – dostępnych na receptę. Podwyższona temperatura u pacjentki do 37,5 stopni nie jest niczym niepokojącym.

Kiedy można zacząć uprawiać seks po labioplastyce?

Do aktywności fizycznej oraz seksualnej pacjentka może powrócić po 4-6 tygodniach, ale o tym ostatecznie decyduje lekarz na drugiej wizycie kontrolnej, która powinna się odbyć najwcześniej po 4 tygodniach.

Ile wynosi rekonwalescencja po zabiegu labioplastyki?

Czas rekonwalescencji po zabiegu w dużej mierze uzależniony jest od indywidualnych uwarunkowań oraz postępowaniu po labioplastyce. Zazwyczaj okres ten waha się od 4 do 6 tygodni.

Gdzie najlepiej wykonać plastykę sromu w Warszawie?

Warto wybierać renomowane kliniki, w których zabiegi wykonują najlepsi lekarze z dużym doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu operacji. Oddanie się w ręce wykwalifikowanych chirurgów plastycznych gwarantuje bowiem osiągnięcie satysfakcjonujących efektów labioplastyki.

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz