Sono-HSG

Sono-HSG to badanie w diagnostyce niedrożności jajowodów, częstej przyczyny niepłodności.

Metoda ta polega na podaniu środka cieniującego do jamy macicy i umożliwia wykrycie zmian rozwojowych macicy, jajowodów oraz zmianzapalnych i zrostów wewnątrzmacicznych pod kontrolą USG.  Podawany środek kontrastowy najpierw stopniowo wypełnia jamę macicy i jajowód, a następnie przedostaje się do jamy otrzewnej.

Zabieg wykonywany jest w krótkim znieczuleniu dożylnym, a czas jego trwania to około 5-10 min. Zabieg u nas w Klinice wykonywany jest najczęściej w krótkim znieczuleniu dożylnym, ale istnieje możliwość wykonania takiego zabiegu w znieczuleniu miejscowym

Wykonując sono-HSG nie można wykryć zrostów okołoprzydatkowych ani endometriozy, które również mogą być przyczyną niepłodności.Patologie te natomiast można uwidocznić i usunąć podczas zabiegu laparoskopii.

Zalecenia przedoperacyne

Zabieg poprzedza wizyta konsultacyjna. Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania (badania można wykonać u nas w Klinice)

  • grupa krwi
  • morfologia, elektrolity, APTT
  • posiew z pochwy
  • wynik badania nasienia partnera

Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard, Aspiryna,Calcipiryna, Polocard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużeniekrwawienia w trakcie operacji.

Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiemoperacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

Okres pooperacyjny/pozabiegowy

Po zabiegu i kilkugodzinnej hospitalizacji, pacjentka zostaje wypisana do domu. Wizyta kontrolna w Klinice powinna mieć miejsce po ok. 7 dniach. Pacjentka może odczuwać utrzymujący się ból po zabiegu, który ulega złagodzeniu zarówno po lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty, jak i ketonalu. Może utrzymywać się niewielkie plamienie z dóg rodnych.

Najlepsi specjaliści

Tadeusz Issat Specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Michał Barwijuk Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz