Miomektomia

Miomektomia to operacja polegająca na chirurgicznym usunięciu mięśniaków macicy – wyłuszczenie mięśniaka/ów. W odróżnieniu od histerektomii macica zostaje częściowo lub całkowicie zachowana. Zabieg ten jest zatem wskazaniem dla kobiet, chcących urodzić w przyszłości dziecko, leczących się z powodu niepłodności lub pragnących zachować macicę z innych, nie wymienionych przyczyn. Celem operacji, oprócz zachowania zdolności rozrodczej, jest złagodzenie takich objawów jak obfite i bolesne miesiączki oraz ogólnego dyskomfortu w podbrzuszu. Obecność mięśniaków, które nie wpływają na płodność kobiety i nie dają silnych objawów bólowych, nie jest wskazaniem do operacji.

Sposobów usunięcia mięśniaków jest kilka i zależą one od ich ilości, wielkości oraz umiejscowienia. Jeśli mięśniak leży podśluzówkowo i jest na tylnej ścianie macicy możliwy jest do usunięcia drogą histeroskopii. Kilka mięśniaków (do 3), wielkości do 10 cm, możliwe są do usunięcia drogą laparoskopii, natomiast większe podczas laparotomii.
Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym i trwa od 45 do 90 min. Podczas operacji usunięte mięśniaki wysyłane są do badania histopatologicznego aby wykluczyć ich złośliwość. Śródoperacyjnie zakładane są szwy wchłanialne.

Zalecenia przedoperacyne

Operację poprzedza wizyta konsultacyjna. Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania (badania można wykonać u nas w Klinice)

  • grupa krwi
  • morfologia
  • badanie ogólne moczu
  • koagulogram – APTT, INR, PT
  • EKG po 40 roku życia
  • antygen HBS
  • elektrolity
  • poziom cukru
  • Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard, Aspiryna, Calcipiryna, Polocard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

Okres pooperacyjny/pozabiegowy

Po miomektomii pacjentka zostaje wypisana do domu po jednodniowej hospitalizacji, zostając na noc w Klinice pod kontrolą lekarsko-pielęgniarską.. Wizyta kontrolna powinna mieć miejsce po ok. 7 dniach, wtedy też zdejmowane są szwy śródskórne. Po 14 dniach dostępne są wyniki badania histopatologicznego. Pacjentka może odczuwać ból wokół cięć operacyjnych, który ulega złagodzeniu zarówno po lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty, jak i ketonalu.

Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy operacji.

Najlepsi specjaliści

Tadeusz Issat Specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Michał Barwijuk Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz