Histeroskopia to zabieg ginekologiczny stosowany w diagnostyce i leczeniu takich zaburzeń, jak nieprawidłowe krwawienia, nawracające poronienia czy zaburzenia płodności. Stanowi najdokładniejsze badanie, którego celem jest ocena anatomii jamy macicy. Histeroskopia jest cennym narzędziem diagnostyczno-zabiegowym, gdyż wykrywa i potwierdza nieprawidłowości, których nie widać w USG lub rozwiewa wątpliwości i niepewność wstępnego rozpoznania w trakcie diagnostyki ultrasonograficznej.

Histeroskopia diagnostyczna

Histeroskopia diagnostyczna odgrywa ważną rolę w profilaktyce i diagnostyce patologii błony śluzowej jamy macicy, w tym stanów przednowotworowych i nowotworowych. Zabieg rozpoczyna się od oceny kanału szyjki macicy i rozpoznania nieprawidłowości wnętrza macicy. Wszystko to dzięki specjalistycznemu urządzeniu optycznemu, światłowodom i kamerze video.

Histeroskopia stanowi małoinwazyjną metodę endoskopową, która wykorzystywana jest nie tylko w diagnostyce, ale również w leczeniu niepłodności. Zabieg przeprowadzany jest w pozycji ginekologicznej. Przez pochwę i szyjkę macicy lekarz wprowadza histeroskop, a następnie wypełnia wnętrze macicy solą fizjologiczną, która ułatwia obserwację powierzchni endometrium i ujść macicznych jajowodów.

Histeroskopia operacyjna

Histeroskopia operacyjna, określana również jako histeroskopia zabiegowa, umożliwia diagnozę nadmiernie obfitych miesiączek, rozrostów błony śluzowej, a także wad anatomicznych czy zmian patologicznych macicy. Celem zabiegu jest wyleczenie powikłań wykrytych podczas histeroskopii diagnostycznej, a także pobranie materiału do badania histopatologicznego.

Podczas histeroskopii operacyjnej usuwa się takie zmiany takie jak mięśniaki, polipy i zrosty – czyli nieprawidłowości macicy powodujące bolesność, krwawienia oraz problemy z zajściem w ciążę. Zabieg może być wykonany bezpośrednio po histeroskopii diagnostycznej.

Wskazania

 • Niepłodność
 • Zaburzenia w cyklu miesiączkowym
 • Krwawienia o nieustalonej etiologii
 • Nieprawidłowy kształt i wielkość jamy macicy
 • Nieprawidłowy obraz endometrium w badaniu USG
 • Nieprawidłowa budowa i funkcjonowanie ujść macicznych jajowodów
 • Długotrwała hormonoterapia (estrogenoterapia, tamoxyfen)
 • Zrosty, przegrody, polipy, mięśniaki podśluzówkowe
 • Zmiany rozrostowe błony śluzowej jamy macicy oraz kanału szyjki macicy
 • Usunięcie ciał obcych – np. zagubionej wkładki wewnątrzmacicznej

Przeciwwskazania

 • obfite krwawienia z macicy
 • ciąża
 • nowotwór szyjki macicy
 • stan zapalny narządów płciowych
 • krwawienie
 • zakażenie
 • uszkodzenie ściany macicy
 • zator płucny

Zalecenia przedoperacyjne

Jakie badania należy wykonać przed histeroskopią? Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania:

 • grupa krwi
 • morfologia
 • badanie ogólne moczu
 • koagulogram – APTT, INR, PT
 • EKG po 40. roku życia
 • antygen HBS
 • elektrolity
 • poziom cukru

Wszystkie badania potrzebne do zabiegu histeroskopii można wykonać u nas, w Klinice w Warszawie.

Zabieg poprzedza wizyta konsultacyjna, podczas której lekarz przeprowadza wywiad lekarski i badanie ginekologiczne, a także zapoznaje się z wynikami badań. Na podstawie zebranego wywiadu podczas wizyty możliwa jest kwalifikacja pacjentki do zabiegu.

Jak się przygotować do zabiegu? Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard, Aspiryna, Calcipiryna, Polocard), witaminy E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Przygotowanie do zabiegu obejmuje również ograniczenie palenia do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

Przebieg operacji/zabiegu

Jak wygląda i przebiega zabieg histeroskopii? Histeroskopia to zabieg, który polega na wprowadzeniu do macicy specjalnego urządzenia – histeroskopu, celem zbadania wnętrza macicy, pobrania tkanek do badań histopatologicznych lub usunięcia zmian w macicy. Histeroskop używany w trakcie zabiegu operacyjnego ma większą średnicę aniżeli ten, wykorzystywany podczas histeroskopii diagnostycznej. Jest on bowiem wyposażony w specjalny kanał, poprzez który lekarz wprowadza mikronarzędzia. W przypadku usuwania polipów, mięśniaków, zrostów lub przegród używa się resektoskopu.

Lekarz dzięki obrazowaniu wnętrza kanału szyjki, jamy macicy a także oceny ujść macicznych jajowodów może zlokalizować polipy, zrosty, mięśniaki czy zmiany nowotworowe. Dodatkowo zabieg histeroskopii diagnostycznej pozwala na pobranie wycinku tkanek do badań histopatologicznych.

Jakie znieczulenie przy histeroskopii operacyjnej? Zabieg wykonywany jest w krótkim, dożylnym znieczuleniu ogólnym lub sedacji.

Ile trwa histeroskopia? Czas trwania zabiegu wynosi około 10 minut. Podczas histeroskopii zabiegowej pobierane są nieprawidłowe zmiany rozrostowe, które następnie wysyłane są do badania histopatologicznego.

Okres pooperacyjny/pozabiegowy

Po zabiegu i kilkugodzinnej hospitalizacji pacjentka zostaje wypisana do domu.

Kiedy powinna się odbyć kontrola po histeroskopii? Wizyta kontrolna w Klinice powinna mieć miejsce po około 7 dniach. Pacjentka może odczuwać utrzymujący się ból brzucha i/lub podbrzusza po zabiegu, który ulega złagodzeniu zarówno po lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Wynik badania histopatologicznego dostępny jest po 10-14 dniach od zabiegu.

Jakie są zalecenia po histeroskopii? Należy ograniczyć aktywność fizyczną.  Obowiązuje zakaz kąpieli w basenach i otwartych akwenach wodnych prze 2 tygodnie po zabiegu. Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy operacji.

Kiedy można ćwiczyć i uprawiać sport po histeroskopii? W okresie rekonwalescencji trwającej do tygodnia czasu nie należy dźwigać ani wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych (dopuszczalna jest umiarkowana aktywność fizyczna). Nadmierny wysiłek może wydłużyć bowiem okres rekonwalescencji i powodować krwawienie.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest cena histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej w Warszawie?

W naszej Klinice w Warszawie koszt histeroskopii diagnostycznej to 2500zł a operacyjnej wynosi 3500zł.

Kiedy należy wykonać zabieg histeroskopii?

Histeroskopię robi się u kobiet doświadczających zburzeń menstruacyjnych, po przebytych poronieniach i bezskutecznie starających się o dziecko. Ponadto wskazaniem do wykonania zabiegu są także wady anatomiczne macicy, podejrzewanie zrostów wewnątrzmacicznych czy zmian patologicznych w kanale szyjki czy jamie macicy.

Czy do histeroskopii trzeba ogolić miejsca intymne?

Nie ma takiej konieczności

Czego nie można robić po histeroskopii?

Po zabiegu histeroskopii nie wolno dźwigać i przemęczać się, gdyż może to wydłużyć okres rekonwalescencji.

Jak długo utrzymuje się krwawienie po histeroskopii?

zwykle kilka dni do tygodnia, maksymalnie miesiąc czasu może utrzymywać się plamienie

W którym dniu cyklu wykonuje się histeroskopię?

Histeroskopię diagnostyczną można wykonywać każdego dnia cyklu. Histeroskopię operacyjną natomiast wykonuje się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego zaraz po miesiączce (tuż przed owulacją). Nieznaczne plamienia, które mają miejsce pod koniec miesiączki nie są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.

Czy histeroskopia boli?

Histeroskopia dla większości pacjentek jest zabiegiem bezbolesnym. Niemniej jednak dla komfortu pacjentek stosowane jest znieczulenie.

Kiedy po histeroskopii można zajść w ciążę?

Po następnej prawidłowej miesiączce.

Gdzie najlepiej wykonać zabieg histeroskopii w Warszawie?

Warto wybrać renomowaną klinikę, w której zabieg histeroskopię wykona dobry lekarz z dużym doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu operacji. Oddanie się w ręce wykwalifikowanych ginekologów gwarantuje bowiem osiągnięcie satysfakcjonujących efektów histeroskopii operacyjnej.

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Umów się na wizytę