Zabieg laserowy pochwy rekomendowany jest kobietom z nawracającymi infekcjami pochwowymi oraz kobietom w okresie okołomenopauzalnym, u których pochwa zmieniła swoją strukturę na skutek naturalnego procesu starzenia się – spadku poziomu estrogenów i uwodnienia.

Efektem zabiegu jest przywrócenie naturalnego ph okolic intymnych, usunięcie suchości i podatności na infekcje intymne. W połączeniu z HIFU – łagodzi a niekiedy redukuje wczesne stadium wysiłkowego nietrzymania moczu. Rewitalizacja pochwy rekomendowana jest wszystkim Paniom jako profilaktyka przeciwstarzeniowa, odczuwającym dyskomfort podczas współżycia lub cierpiącym na brak satysfakcji podczas zbliżenia.

Zabieg laserem CO2 jest praktycznie bezbolesny (między 0-2 w 10-stopniowej skali VAS), a jego efekt utrzymuje się do około roku – czas ten jest uwarunkowany osobniczo i zależny od wielu składowych oraz stopnia dysfunkcji. Trwałość zabiegu możemy wydłużyć u Pań w wieku okołomenopauzalnym poprzez stosowanie hormonalnej terapii zastępczej lub stosując osocze bogatopłytkowe (PRP) w połączeniu z fibryną lub bez. Istnieją też nowatorskie, eksperymentalne terapie za pomocą płynu owodniowego w maści. Wykonanie zabiegu odmłodzenia pochwy nie jest przeciwwskazaniem do bycia w ciąży ani porodu naturalnego, w niektórych przypadkach chroni przed jego konsekwencjami.

Spodziewane efekty zabiegu:

 • nawilżenie błony śluzowej pochwy i przedsionka pochwy
 • zmniejszenie częstości infekcji pochwowych
 • regeneracja błony śluzowej pochwy
 • zmniejszenie bólu podczas współżycia

Wskazania

 • Odmładzanie wnętrza pochwy i zewnętrznych okolic intymnych
 • Suchość pochwy, atrofia pochwy lub hypermucorhea ( nadmierna wilgotność pochwy )
 • Dyspareunia, vulvodynia, vestibulodynia
 • Świąd, pieczenie, upławy
 • Wybielanie/ rozjaśnienie skóry okolic intymnych

Przeciwwskazania

 • Ciąża
 • Rozrusznik serca
 • Epilepsja
 • Aktywne zmiany wirusowe lub bakteryjne
 • Zaburzenia krzepnięcia
 • Leki światło uczulające – retinoidy, tertacykliny – przeciwskazanie nie dotyczy terapii pochwy
 • Silna opalenizna – przeciwskazanie nie dotyczy terapii pochwy
 • Bielactwo – przeciwskazanie nie dotyczy terapii pochwy

Przebieg operacji/zabiegu

Okres pozabiegowy

Zabieg nie wymaga hospitalizacji. Pacjentka bezpośrednio po zabiegu może opuścić Klinikę. Zaleca się jednak wstrzemięźliwość seksualną przez okres 3-7 dni po zabiegu.

Efekt zabiegu pojawia się po 4-6 tygodniach od dnia zabiegu. W większości sytuacji wymagane jest powtórzenie procedury po minimum 4 tygodniach od pierwszego zabiegu. Zgodnie z doniesieniami naukowymi z 2019r. „jeden zabieg wydaje się skuteczny u młodych kobiet z niewielką dysfunkcją, dwa do trzech zabiegów dają optymalny, zadowalający wynik u pozostałej grupy pacjentek’’. U kobiet w okresie menopauzalnym najtrwalsze rezultaty daje połączenie terapii laserowej z hormonalną terapią zastępczą, fibryną lub osoczem bogatopłytkowym i/lub kwasem hialuronowym.

Najczęście zadawane pytania

Czy laseroterapia boli?

Laseroterapia pochwy jest praktycznie bezbolesnym zabiegiem i nie wymaga znieczulenia. Odczucia pacjentki określają jako dyskomfort i niekiedy lekkie uczucie pieczenia. Dotyczy to wyłącznie przedsionka pochwy a lekki ból trwa kilkanaście sekund w odstępach sekundowych.

Jak długo trwa zabieg?

Laseroterapia pochwy trwa około 5-10 minut

Czy bezpośrednio po zabiegu można wrócić do pracy?

Zabieg laseroterapii pochwy nie wymaga hospitalizacji, bezpośrednio po zabiegu można prowadzić samochód i wrócić do aktywności zawodowej.

Czego nie należy robić po zabiegu laseroterapii?

Zabieg rewitalizacji pochwy z użyciem lasera frakcyjnego powoduje drobne nakłucia w obrębie błony śluzowej pochwy. Po zabiegu należy się powstrzymać się od współżycia przez 3 dni oraz unikać kąpieli w wannie i basenie do 7 dni.

Czy zabieg laseroterapii można łączyć z innymi technikami?

Zabieg laseroterapii można łączyć z rewitalizacją osoczem bogatopłytkowym lub fibryną, w celu wzmożonej regeneracji i odbudowy lub z HIFU – przy terapii wysiłkowego nietrzymania moczu i obkurczenia ścian pochwy.

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz