Rozstęp mięśni prostych brzucha


Brzuch nie taki jak przed ciążą

Ciąża niestety zmienia wiele w ciele kobiety, a najlepiej to widać po jej brzuchu, a którym pojawia się rozstęp mięśni prostych. Jego budowa musi ulec zmianie, ponieważ skóra rozciąga się, aby dziecko miało odpowiednio dużo miejsca do rozwoju. W trakcie ciąży pojawia się tak zwana środkowa linia brzucha, w efekcie oddalania się od siebie mięśni. Im większe jest rozejście pęczków mięśniowych, tym linia brzucha staje się wrażliwsza.

Zmiany, jakie zachodzą w trakcie ciąży mogą mieć różny stopień nasilenia. U jednych kobiet rozstęp mięśni prostych brzucha jest po ciąży praktycznie niezauważalny, a u innych jest na tyle znaczący, że szybko chcą sobie z tym poradzić. Na szczęście, dzięki nowoczesnej ginekologii estetycznej jest to jak najbardziej możliwe, tak jak usunięcie mięśniaka macicy warszawa. Obecnie kobiety mogą liczyć na fachową pomoc, dzięki którym ich ciało po ciąży może wrócić do pełnej sprawności i wyglądu idealnego. Nie ma z tym obecnie żadnych, nawet najmniejszych problemów, co jest jak najbardziej dobrym zjawiskiem.

W czasie ciąży zmienia się dużo: nie tylko rozmiar naszego brzuszka, ale także jego budowa. Naturalnie mięśnie proste brzucha powinny do siebie przylegać w środkowej linii ciała. Kiedy kobieta jest w ciąży i jej brzuch powiększa się, następuje oddalenie mięśni i pojawia się środkowa linia brzucha, która jest tym bardziej wyraźna, im większe jest rozejście pęczków mięśniowych. Rozciąga się połączenie między mięśniami (kresa biała), które w normalnych warunkiem jest wąska. Jej szerokość zwiększa się jedynie w czasie ciąży – stąd też mięśnie odsuwają się do boku.

Zmiany jakie zachodzą w naszym brzuchu podczas ciąży mogą mieć różny stopień nasilenia. Czasami jest to tylko niewielkie uwypuklenie, które samoistnie zniknie po porodzie, a czasami trzeba poradzić sobie za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń. I to właśnie w Klinice Kobiet Medifem możecie skonsultować treningi z fizjoterapeutą– bardzo ważny jest indywidualnie dobrany program ćwiczeń, nie wszystkie ćwiczenia są wskazane: część z nich może wręcz pogłębić rozstęp lub zaszkodzić Wam.

Program treningowy na rozstęp mięśni brzucha uwzględnia odpowiednie ćwiczenia fizyczn, trening mięśni głębokich oraz ćwiczenia oddechowe, aby jak najszybciej i bezpieczniej wrócić do stabilnej formy sprzed ciąży.
Właściwa aktywizacja mięśni najczęściej przynosi oczekiwany rezultat. W skomplikowanych sytuacjach, m.in. w przypadku wystąpienia przepukliny, konieczna jest chirurgiczna interwencja.

 


Wskazania


  • wyczuwalny rozstęp mięśni brzucha
  • duże osłabienie napięcia mięśniowego w obrębie jamy brzusznej
  • zwiotczenie skóry na brzuchu w okolicach pępka

Inne metody leczenia


  • chirurgiczne zbliżenie mięśni, najczęściej wykonywane przy okazji plastyki powłok brzusznych (abdominoplastyka)

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

Sprawdź cennik

Proponowani specjaliści

Monika Szymanek

Monika Szymanek

więcej...

Pozostali lekarze