Laseroterapia pochwy przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu

- Laseroterapia pochwy w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu

Objaw wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM) to powszechny problem dotykający panie w wieku okołomenopauzalnym oraz po więcej niż jednym porodzie. Szacuje się, że co piąta kobieta boryka się z tym krępującym schorzeniem. W obu przypadkach jest to następstwo rozciągnięcia pochwy oraz osłabienia mięśni dna miednicy, wskutek czego zmienia się kąt nachylenia cewki. Wysiłkowe nietrzymanie moczu postępuje z wiekiem, a leczone we wczesnej fazie daje szanse na całkowite wyleczenie przy zastosowaniu nieinwazyjnych, laserowych technik. WNM objawia się odruchowym popuszczaniem moczu nawet podczas niewielkiego wysiłku takiego jak: kaszel, śmiech, kichanie lub podczas schylania się czy dźwigania.

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu za pomocą lasera CO2 polega na odbudowaniu struktury tkanek łącznych zapewniając wzmocnienie powięzi wewnątrzmiedniczej i przywracając właściwy kąt nachylenia cewki i normalną funkcjonalność. W zależności od stopnia nasilenia objawów zaleca się wykonanie 1-2 zabiegów z miesięcznym odstępem pomiędzy nimi. Efekt zabiegu odczuwalny jest po upływie miesiąca od dnia jego wykonania. Dzięki naświetlaniom ścianek pochwy promieniami urządzenia NeoSkin i zainicjowaniu ich samoistnej regeneracji, przywrócone zostaje naturalnego ph pochwy, zwiększa się jej napięcie i poziom nawilżenia, co wpływa na polepszenie jakości życia codziennego i seksualnego.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest całkowicie bezbolesne i na dzień dzisiejszy jest najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną metodą leczenia. W przypadku Pań w zaawansowanej fazie WNM proponujemy zabiegi chirurgiczne OTVT, wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia, dające natychmiastowy efekt i wysoką skuteczność. O możliwościach zastosowania konkretnej metody pacjentka jest informowana podczas wizyty konsultacyjnej, po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz badania ginekologicznego.

Zabiegi laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu powinny być wykonywany przez ginekologa, co gwarantuje bezpieczeństwo pacjentki oraz skuteczność leczenia.

Spodziewane efekty zabiegu:

 • Zwiększenie elastyczności mięśni pochwy
 • Nawilżenie błony śluzowej pochwy
 • Wzrost napięcia błony śluzowej pochwy
 • Zmniejszenie średnicy pochwy
 • Regeneracja błony śluzowej pochwy
 • Redukcja lub łagodzenie objawów WNM poprzez zmianę kąta nachylenia cewki moczowej oraz przywrócenie warunków fizjologicznych pochwy

Wskazaniem do zabiegu są dolegliwości związane z wysiłkowym nietrzymaniem moczu i jego odruchowym wydalaniem podczas wysiłku takiego jak kaszel, śmiech czy kichnięcie.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest również częstym wynikiem zmian hormonalnych, zaburzeń wchłaniania cukrów oraz wad wrodzonych tkanki łącznej.

Zabieg laserem EdgeOne poprzedza wizyta konsultacyjna podczas której przeprowadzany jest dokładny wywiad, badanie ginekologiczne oraz zlecane i omawiane są wyniki badań.

Przeciwskazaniem do zabiegu są: pozytywny wynik cytologiczny oraz niektóre wady anatomiczne, a także: ciąża, miesiączka oraz infekcje miejsc intymnych.

 • Odmładzanie wnętrza pochwy i zewnętrznych okolic intymnych
 • Obkurczanie “ścian” pochwy
 • Suchość pochwy, atrofia pochwy lub hypermucorhea
 • Świąd, pieczenie, upławy
 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu
 • Wybielanie okolic intymnych- rozjaśnianie skóry…
 • Ciąża
 • Rozrusznik serca
 • Epilepsja
 • Aktywne zmiany wirusowe lub bakteryjne
 • Zaburzenia krzepnięcia
 • Leki światło uczulające – retinoidy, tertacykliny
 • Silna opalenizna
 • Bielactwo

Zabieg nie wymaga przygotowań i trwa od 5-10 minut.

Przed samym zabiegiem przedsionek, wejście i kanał pochwy zostają dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane. Po osuszeniu za pomocą specjalnego wziernika laserowego, doprowadzającego wiązkę lasera, naświetlana jest przednia ściana pochwy.
Energia lasera odkładana jest wzdłuż kanału pochwy podczas kilku przejść, oddziałując na ścianki pochwy i powodując ich fototermiczne nieablacyjne napięcie i obkurczenie. W błonie śluzowej rozpoczyna się wytwarzanie kolagenu oraz pobudzenie produkcji glikogenu, odpowiedzialnych za uelastycznienie i nawilżenie ścianek pochwy. W efekcie dochodzi do obkurczania tkanek poddanych zabiegowi, wzmocnienia powięzi wewnątrzmiedniczej i zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej przywracając jej normalną funkcjonalność.

Zbieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji. Pacjentka bezpośrednio po zabiegu może opuścić klinikę.

Film przedstawiający przebieg zabiegu

Po zabiegu zaleca się wstrzemięźliwość seksualną przez okres 3-7 dni, unikanie gorących kąpieli i
oraz podnoszenia ciężarów. Ewentualny obrzęk i plamienie ustępuje po maksymalnie dwóch dniach.

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu pełny efekt zabiegu osiągalny jest po upływie miesiąca od momentu jego wykonania. W niektórych przypadkach zachodzi potrzeba jego powtórzenia. Efekt zabiegu laserem EdgeOne utrzymuje się do kolejnego porodu w przypadku kobiet u których wysiłkowe nietrzymanie moczu było następstwem pierwszej ciąży i porodu. U kobiet w okresie okołomenopauzalnym ważne jest jak najwcześniejsze wykonanie zabiegu w celu osiągnięcia jak najlepszego jego efektu. Zalecana jest również odpowiednia terapia zastępcza zachowująca i podtrzymująca jego efekt.

 1. Czy laseroterapia boli?
  Laseroterapia pochwy jest bezbolesnym zabiegiem i nie wymaga znieczulenia. Odczucia pacjentki określają jako dyskomfort i niekiedy lekkie uczucie pieczenia.
 2. Jak długo trwa zabieg?
  Laseroterapia pochwy trwa około 10-15 minut
 3. Czy bezpośrednio po zabiegu można wrócić do pracy?
  Zabieg laseroterapii pochwy nie wymaga hospitalizacji, bezpośrednio po zabiegu można prowadzić samochód i wrócić do aktywności zawodowej.
 4. Czego nie należy robić po zabiegu laseroterapii?
  Zabieg rewitalizacji pochwy z użyciem lasera frakcyjnego powoduje drobne nakłucia w obrębie śluzówki pochwy. Po zabiegu należy się powstrzymać się od współżycia przez 3 dni oraz unikać kapieli w wannie i basenie do 7 dni.
 5. Czy zabieg laseroterapii można łączyć z innymi technikami?
  Zabieg laseroterapii można łączyć z rewitalizacją osoczem bogatopłytkowym, w celu wzmożonej regeneracji i odbudowy.
 6. Czy efekty są trwałe?
  Efekt zabiegu utrzymuje się do dwóch lat w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

Sprawdź cennik

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk

Michał Barwijuk

więcej...
Andrzej Barwijuk

Andrzej Barwijuk

więcej...
Piotr Kolczewski

Piotr Kolczewski

więcej...

Pozostali lekarze