USG węzłów chłonnych

USG węzłów chłonnych jest badaniem umożliwiającym zdiagnozowanie patologii zlokalizowanych w ich obrębie. Obrazowanie ultrasonografem jest procedurą zupełnie bezpieczną i bezbolesną, z którą nie wiąże się żadne ryzyko powikłań. Na badanie zwykle kieruje lekarz, który ma podejrzenia co do nieprawidłowości w strukturach układu limfatycznego. USG węzłów chłonnych jednak można również wykonywać w ramach badań profilaktycznych.

Na czym polega badanie USG węzłów chłonnych i kiedy je wykonać?

Badanie ultrasonograficzne to metoda obrazowania, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Technika ta wykorzystuje zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych od struktur narządów węzłów chłonnych. Dlatego też USG węzłów chłonnych jest podstawowym badaniem pozwalającym na ocenę ich wielkości, struktury miąższu oraz stosunku do otaczających tkanek.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania USG węzłów chłonnych jest ich powiększenie lub bolesność uciskowa, a także zmiany w obrębie skóry nad węzłami.

Co pokazuje USG węzłów chłonnych?

USG węzłów chłonnych to badanie, które umożliwia zdiagnozowanie zmian nowotworowych, stanów zapalnych oraz patologii w postaci np. torbieli. Należy podkreślić, że węzły chłonne to struktury układu limfatycznego, które zlokalizowane są w różnych częściach ciała. Najczęściej jednak badanie USG dotyczy węzłów chłonnych szyi, ww.chłonnych daołów pachowych czy pachwinowych.

Badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych jest również narzędziem diagnostycznym w sytuacji podejrzenia gruźlicy, mononukleozy, chłoniaka oraz białaczki.

Jak przygotować się do USG węzłów chłonnych?

Badanie USG węzłów chłonnych nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. W zależności od rodzaju węzłów chłonnych podawanych badaniu warto założyć ubranie, które pozwoli na swobodny dostęp do tej części ciała (np. szyi) i przeprowadzenie badania ultrasonograficznego.

Jak wygląda badanie USG węzłów chłonnych?

USG węzłów chłonnych to badanie, które jest bezpieczne i nieinwazyjne. Cała procedura trwa około 15-20 minut. Podczas USG węzłów chłonnych lekarz przykłada głowicę aparatu do miejsca, w którym zlokalizowane są węzły chłonne i porusza nią w różnych kierunkach, by uzyskać pełny obraz badanych struktur.

Wynik badania wraz z opisem pacjent otrzymuje na koniec wizyty.

Ile kosztuje USG węzłów chłonnych i kto je wykonuje?

USG węzłów chłonnych to badanie, które można wykonać prywatnie (bez skierowania) w Klinice Medifem w Warszawie. Cena takiego badania wynosi 150,00 zł. Chcąc sprawdzić koszt pozostałych badań USG zachęcamy do zapoznania się z cennikiem Kliniki.

USG węzłów chłonnych, podobnie jak USG ślinianek czy USG tarczycy, w Klinice Medifem wykonuje doświadczony specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej.

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Tadeusz Issat Specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Anna Kasielska-Trojan Specjalista chirurgii plastycznej

Tomasz Zawadzki Chirurg plastyczny

Antonina Lisowska Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Maciej Łapoć Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.

Monika Jusińska Fizjoterapeutka

Dr hab. n. med. Piotr Dobroński Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Łukasz Kupis Specjalista urologii i andrologii. Szkoleniowiec i wykładowca.

Adrianna Bojarczuk Dietetyk kliniczny

Karolina Kowalczyk

Katarzyna Kornet Położna, pielęgniarka

Małgorzata Nowicka Specjalista ginekologii i położnictwa, endokrynologii, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Tomasz Oleksik Specjalizant położnictwa i ginekologii

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz