USG powłok brzusznych

USG powłok brzusznych stanowi szybkie, bezbolesne, nieinwazyjne i zupełnie bezpieczne badanie. Pozwala ono na dokładną ocenę wielkości ewentualnych zmian w tym obszarze.

Na czym polega USG powłok brzusznych i co ma na celu?

USG powłok brzusznych to badanie, podczas którego wykorzystuje się ultradźwięki do diagnozowania i obrazowanie tkanek. Aparat wysyła falę dźwiękową o wysokiej częstotliwości w kierunku powłok brzucha. Fala ta odbija się echem i jest rejestrowana w przetworniku USG. Celem przeprowadzenia USG powłok brzusznych jest ocena struktur tej części ciała. W tym znaczeniu ocenie ulegają struktury skóry i tkanki podskórnej, powięzi, mięśni, ścięgien, wiązadeł oraz otrzewnej. Badanie jest nieinwazyjną, zupełnie bezbolesną metodą diagnostyki obrazowej, która pozwala na uzyskanie obrazu przekroju powłok brzusznych i wykrycie nieprawidłowości. Trzeba podkreślić, że USG powłok brzusznych nie należy mylić z badaniem USG ginekologicznym przez powłoki brzuszne czy też badaniem jamy brzusznej.

Kiedy należy wykonać USG powłok brzusznych?

Badanie USG powłok brzusznych wskazane jest przede wszystkim w przypadku istnienia wyczuwalnej pojedynczej lub mnogiej zmiany o charakterze drobnych guzków zlokalizowanych w obrębie tkanki podskórnej. Zmiany takie zwykle wykrywane są przypadkiem w wyniku badania palpacyjnego. W sytuacji, kiedy się powiększają, konieczne jest ich skontrolowanie poprzez wykonanie badania USG powłok brzusznych. Ponadto, USG powłok brzusznych umożliwia potwierdzenie podejrzenia istnienia przepuklin i często wykonywane jest przed zabiegiem liposukcji brzucha oraz abdominoplastyki (plastyki powłok brzusznych).

Przygotowanie do USG powłok brzusznych

 Przeprowadzenie badania USG powłok brzusznych nie wymaga odpowiedniego przygotowania jednak warto na takie badanie przyjść na czczo gdyby jednak okazało się, iż konieczne jest rozszerzenie diagnostyki o badanie jamy brzusznej dla, którego. przeszkodą w prawidłowej ocenie stanowi zaleganie treści pokarmowej oraz gazu w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Z tego powodu na 6 godzin przed planowanym badaniem nie należy jeść, dopuszcza się jedynie picie w niewielkich ilościach niegazowanej wody. Na USG warto również przynieść poprzednie badania, o ile takie były wykonywane.

 Jak wygląda badanie USG powłok brzusznych?

 USG powłok brzusznych stanowi całkowicie bezbolesne badanie, które trwa około 15-20 minut. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej. USG wymaga odsłonięcia diagnozowanej części ciała. Lekarz specjalista pokrywa brzuch specjalnym żelem w celu uzyskania właściwego kontaktu głowicy aparatu ultrasonograficznego ze skórą i wyeliminowanie pęcherzyków powietrza. Podczas badania konieczne jest stosowanie się do instrukcji lekarza, oznacza to m.in. oddychanie zgodnie z zaleceniami. W trakcie badania lekarz przykłada głowicę do brzucha i przesuwa ją po jego powierzchni, uzyskując obrazy całego badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora. Podczas USG dokonuje się pomiarów powłok jamy brzusznej (najczęściej grubość tkanki tłuszczowej – przed zabiegiem liposukcji), zwracając szczególną uwagę na ewentualne zmiany w jego obrębie. USG powłok brzusznych umożliwia wykrycie oraz diagnozę guzków i zgrubień zlokalizowanych w powłokach brzusznych.

Przeciwskazania do przeprowadzenia USG powłok brzusznych

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia USG powłok brzusznych jest obecność otwartych ran w rejonie objętym badaniem, a także infekcje skórne oraz oparzenia w polu badania.

Jaka jest cena USG powłok brzusznych?

Koszt USG powłok brzusznych w Klinice Medifem w Warszawie to 150 zł. Badanie przeprowadzane jest przez doświadczonego, wykwalifikowanego specjalistę, a wyniki USG przekazywane są podczas wizyty.

Najlepsi specjaliści

dr Antonina Lisowska Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz