Zmniejszanie piersi

Zmniejszenie (lub redukcja) piersi, jest procedurą chirurgiczną, mającą na celu usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, gruczołowej i skóry, by osiągnąć proporcjonalny rozmiar piersi w stosunku do sylwetki. Wskazaniem do zabiegu są nie tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim medyczne.

Operacja zmniejszenia piersi

Operacja zmniejszenia piersi wykonywana jest u kobiet, które ze względu na zbyt duże piersi odczuwają dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu i mają z tego powodu kompleksy. Niemniej jednak zmniejszenie piersi to zabieg, który wykonywany jest nie tylko ze względów estetycznych, czyli zaburzenia proporcji sylwetki, ale również zdrowotnych. Zbyt duże piersi mogą bowiem nadmiernie obciążać kręgosłup, co może przyczyniać się do powstawania jego wad, utrudniać oddychanie i przeszkadzać w codziennej aktywności. Ponadto obfity biust może powodować bóle w obrębie piersi, karku czy pleców, a także zmiany skórne w obrębie fałdów podpiersiowych i ramion.

Redukcja biustu

Zabieg zmniejszania i/lub podniesienia piersi najczęściej wykonywany jest w celu wyeliminowania objawów, które są wynikiem posiadania obfitego i ciężkiego biustu. Niemniej jednak kobiety bardzo często decydują się na operację piersi po ciąży, kiedy dochodzi do utraty ich jędrności i opadania. Celem operacji piersi jest wówczas przywrócenie wyglądu biustu sprzed ciąży, często z nawet lepszym efektem niż przed nią. W każdym przypadku redukcja biustu umożliwia wymodelowanie piersi – zmniejszenie i podniesienie biustu oraz osiągnięcie rozmiaru proporcjonalnego do sylwetki.

Pomniejszenie piersi możliwe jest dwiema metodami, w drodze operacyjnej procedury redukcji biustu lub poprzez liposukcję.

Wskazania do zmniejszania biustu

Operacja plastyczna zmniejszania piersi wskazana jest u kobiet, które:

 • mają przerośnięty gruczoł piersiowy (gigantomastia)
 • odczuwają dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego i/lub piersiowego będące wynikiem nadmiernego obciążenia dużym biustem
 • mają trudności w doborze bielizny w odpowiednim rozmiarze (szczególnie przy znacznej asymetrii piersi)
 • mają otarcia i odparzenia pod piersiami
 • odczuwają dyskomfort w życiu codziennym związany z wielkością piersi
 • mają znaczną asymetrię piersi (wówczas można przeprowadzić redukcję jednej lub obu piersi)

Przeciwwskazania do operacji pomniejszania piersi

 • Nieuregulowane ciśnienie
 • Problemy z krzepliwością krwi
 • Problemy skórne
 • Ciąża i karmienie piersią (oraz do roku od zaprzestania karmienia pierią)
 • Zmiany skórne w obrębie piersi (wymagane odpowiednie przygotowanie dermatologiczne)
 • Infekcje
 • Otyłość
 • Nieprawidłowości w badaniach obrazowych piersi (wymagają pogłębienia diagnostyki przed kwalifikacją do operacji piersi)

Badania przed operacją zmniejszania piersi

Badania, które należy wykonać przed operacją zmniejszania piersi to:

 • grupa krwi
 • morfologia
 • elektrolity (NA, K Cl)
 • badanie ogólne moczu
 • koagulogram – APTT, INR, PT
 • EKG po 40. roku życia
 • antygen HBS, przeciwciała anty HBs
 • glukoza
 • USG piersi (badanie ważne miesiąc przed operacją)

Wszystkie badania, jakie należy zrobić przed zabiegiem, można wykonać w naszej Klinice w Warszawie.

Zalecenia przedoperacyjne

Jak się przygotować do operacji powiększania biustu? Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem pacjentka nie może zażywać leków tj. aspiryna lub jej pochodnych, witaminy E, suplementów diety nieuzgodnionych z operatorem np. tranu, oraz wszelkich leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych, gdyż mogą one wpływać na przedłużające się krwawienie podczas operacji. Wskazane jest również znaczne ograniczenie palenia.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

Przebieg i opis operacji zmniejszania piersi

Jak wygląda operacja redukcji biustu?

Celem wykonania zabiegu zmniejszania piersi konieczne jest poprowadzenie cięć według zaplanowanych linii. Chirurg podczas operacji kontroluje krwawienie, wycina nadmiar tkanki tłuszczowej, skóry i gruczołu oraz czasem umieszcza dren. Po wymodelowaniu nowego kształtu rana jest zeszywana. Usunięte fragmenty piersi wysyłane są do badania histopatologicznego.

W przypadku, gdy u pacjentki nie ma nadmiernej ilości luźnej, wiotkiej skóry, a problemem jest jedynie duża ilość tkanki tłuszczowej zadowalający rezultat można osiągnąć podczas liposukcji. Odsysanie tłuszczu jest alternatywą metodą redukcji piersi.

Ile trwa zabieg pomniejszania piersi? Operacja redukcji biustu trwa około 1,5-4 godzin.

Zalecenia pooperacyjne i rekonwalescencja po operacji zmniejszania piersi

Pacjentka po zabiegu zostaje w Klinice jedną dobę, w zależności od zaleceń ma założone opatrunki oraz dobierany jest również odpowiedni biustonosz pooperacyjny. Zwykle w pierwszej, niekiedy drugiej, dobie po operacji usuwane są dreny.

Zawsze trzeba mieć świadomość, że każdy taki zabieg niesie za sobą ryzyko powikłań i należy bezwzględnie stosować się do zaleceń pooperacyjnych, które pacjentka otrzymuje w Klinice wraz z kartą informacyjną.

Okres rekonwalescencji po operacji redukcji piersi trwa około 4-6 tygodni, w tym czasie należy szczególnie dbać o pielęgnację piersi, stosować stanik pooperacyjny i unikać ćwiczeń fizycznych, szczególnie obejmujących klatkę piersiową.  Gojenie ran (dojrzewanie blizn) trwa około roku i przez ten czas należy i unikać opalania, również w solarium oraz natłuszczać blizny, ew. stosować żel silikonowy (wg. zaleceń lekarza).

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest cena operacji zmniejszania biustu?

Koszt operacji redukcji i podniesienia piersi jest każdorazowo ustalany z pacjentką podczas konsultacji kwalifikacyjnej. Cena zabiegu w naszej Klinice w Warszawie oscyluje w granicach 20000-25000 zł, w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu.

Czy zmniejszanie piersi jest bezpieczne?

Redukcja biustu to procedura, z którą zawsze wiążę się ryzyko komplikacji i powikłań. Dlatego bardzo ważny jest wybór najlepszych chirurgów plastycznych, którzy posiadają duże doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu zabiegów i stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych.

Gdzie najlepiej wykonać operację powiększania biustu w Warszawie?

Warto wybrać najlepszą, renomowaną klinikę, w której zabieg wykona lekarz z dużym doświadczeniem w przeprowadzaniu operacji plastycznych biustu. Oddanie się w ręce wykwalifikowanych chirurgów plastycznych gwarantuje bowiem osiągnięcie satysfakcjonujących efektów redukcji piersi i wpływa na bezpieczeństwo tej procedury.

Najlepsi specjaliści

Anna Kasielska-Trojan Specjalista chirurgii plastycznej

Michał Barwijuk Ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, szkoleniowiec i wykładowca

Poznaj cennik naszych zabiegów

Sprawdź cennik
Zadzwoń teraz