Powikłania po labioplastyce

Opublikowano: 16 marca 2020, 15:25

Labioplastyka, jak każdy zabieg chirurgiczny, wiąże się z niewielkim, ale jednak ryzykiem wystąpienia powikłań. Mimo że pojawiają się one stosunkowo rzadko, nie można ich wykluczyć. Wpływ na wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych ma wiele czynników – indywidualne uwarunkowania pacjentki, brak stosowania się do zaleceń lekarza w okresie rekonwalescencji czy błąd w sztuce lekarskiej. Pojawia się zatem pytanie, do jakich komplikacji dochodzi najczęściej?

Komplikacje po labioplastyce

Komplikacje po zabiegu można podzielić na wczesne i późne. Do wczesnych skutków ubocznych labioplastyki zaliczyć należy krwawienie, obrzęk, tkliwość i ból pooperacyjny. U niektórych pacjentek może pojawić się przejściowe zaburzenie, a nawet brak czucia operowanych okolic intymnych. Co więcej, po zabiegu może wystąpić infekcja ran pooperacyjnych i związane z nią zapalenie sromu. Niebezpiecznym powikłaniem po plastyce warg sromowych są także krwiaki, które zazwyczaj wymagają reoperacji. Z kolei do późnych komplikacji po labiostyce zaliczyć należy blizny pooperacyjne i zgrubienie operowanej okolicy, a także twarde wargi sromowe. Operacja plastyczna sromu związana jest także z ryzykiem wystąpienia martwicy warg sromowych oraz nerwiaków z następową hiperalgezją. Do tego typu powikłań dochodzi zazwyczaj w wyniku zbyt dużej resekcji warg sromowych. Szczególnym powikłaniem po plastyce warg sromowych, które występuje niezwykle rzadko, jest scalloping, czyli nieestetyczne wywijanie się warg sromowych mniejszych po operacji. Scalloping jest wynikiem zakładania na brzeg rany szwów ciągłych bądź pojedynczych zewnętrznych, co powoduje charakterystyczny, nienaturalny wygląd brzegu wargi sromowej.

Nieudana labioplastyka

Źle wykonany zabieg może wiązać się z niesatysfakcjonującym efektem plastyki warg sromowych. W tym znaczeniu można mówić o nadmiernym lub – wręcz przeciwnie – zbyt małym wycięciu tkanki (sromu). Ponadto, wynikiem nieudanej operacji plastycznej warg sromowych może być znaczna asymetria. W takiej sytuacji konieczna jest zazwyczaj kolejna labioplastyka, której celem jest zapewnienie symetryzacji obu warg sromowych. Niemniej jednak ponowny zabieg może być wykonany dopiero po około 3 miesiącach od nieprawidłowo wykonanej labioplastyki.

Labioplastyka jest zabiegiem nieodwracalnym, z którym wiąże się ryzyko wystąpienia powikłań. Z tego powodu procedura chirurgiczna powinna być wykonywana w renomowanych klinikach, w których operują lekarze z dużym doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu zabiegów. Oddanie się w ręce doświadczonych specjalistów umożliwia bowiem osiągnięcie zadowalających, satysfakcjonujących efektów labioplastyki oraz zminimalizowanie ryzyka nieudanego zabiegu zmniejszenia i korekty warg sromowych. Wszelkie wątpliwości co do rezultatów przed i po operacji zawsze warto wyjaśniać podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu.

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji