Powikłania i skutki uboczne po liposukcji

Opublikowano: 03 grudnia 2020, 12:10

Liposukcja stanowi zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, który umożliwia miejscowe usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z najbardziej problematycznych partii ciała. Celem procedury jest osiągnięcie efektu wymodelowania określonych partii lub całej sylwetki i nadanie właściwych proporcji. W tym znaczeniu odsysaniu tłuszczu można poddać okolice ramion, brzucha, pośladków czy ud. Należy podkreślić, że choć liposukcja pozwala na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, to nie jest metodą odchudzania. Dlatego nie jest ona wskazana dla osób z dużą nadwagą i nadmiernie wiotką skórą, która nie jest wystarczająco elastyczna. Liposukcja, jak każda operacja, wiąże się z ryzykiem powikłań i wystąpienia skutków ubocznych. Pojawia się zatem pytanie, jakie zagrożenia towarzyszą liposukcji? Jakie komplikacje mogą wystąpić po odsysaniu tłuszczu?

Skutki uboczne liposukcji

Liposukcja iniekcyjna, czyli zabieg odsysania tłuszczu, to procedura chirurgiczna, podczas której za pomocą kaniuli usuwany jest nadmiar tkanki tłuszczowej z najbardziej problematycznych partii ciała. Dlatego procedura wiąże się z koniecznością wykonania niewielkich nacięć na skórze, którymi przy pomocy kaniuli odsysa się nagromadzony tłuszcz. Z tego powodu po zabiegu liposukcji u pacjentów wystąpić mogą  skutki uboczne. Po liposukcji stosunkowo często pojawia się ból, który porównywany jest przez pacjentów do mocnego stłuczenia. Dodatkowo w partiach ciała, które poddane zostały usuwaniu tłuszczu, wystąpić mogą ślady: siniaki i obrzęk. Warto wskazać, że opuchlizna i siniaki mogą pojawić się zarówno poniżej, jak i powyżej operowanego miejsca. Co ważne, dolegliwości te ustępują samoistnie zazwyczaj po około 6 tygodniach od zabiegu, a skutecznym sposobem na wyeliminowanie nieprzyjemnych efektów ubocznych jest poddanie się drenażom limfatycznym. Co więcej, do 7 dni po liposukcji z ran mogą sączyć się resztki roztworu, którym zostało ostrzyknięte operowane miejsce oraz chłonka.

Powikłania po liposukcji

Liposukcja, jak każda procedura chirurgiczna, wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań po zabiegu. Niegroźnym, choć nieestetycznym, powikłaniem jest niezadowalający efekt, który stanowią nierówności po liposukcji. Takie zgrubienia czy deformacje ciała można jednak wyeliminować poddając się drenażom limfatycznym. Niekiedy konieczne jest uzupełnienie operacji o kolejny zabieg modelowania ciała poprzez małoinwazyjne, chirurgiczne  jego wygładzenie . Po procedurze odsysania tłuszczu w miejscu nacięć mogą również pozostać niewielkie blizny lub zrosty, które zazwyczaj są efektem nieprawidłowego gojenia. Należy wskazać, że ryzyko wystąpienia zagrożenia po liposukcji wzrasta wraz ze wzrostem powierzchni ciała, która poddawana jest odsysaniu tłuszczu. Niewątpliwie największym zagrożeniem jest zator tłuszczowy, który może przyczynić się do zatorowości płucnej stanowiącej realne zagrożenie dla życia pacjenta. Dodatkowo z zabiegiem związane jest ryzyko nieudanej liposukcji i osiągnięcie niezadowalającego efektu procedury. Dlatego też decydując się na odsysanie tłuszczu warto wybierać renomowane kliniki, które dysponują kadrą specjalistów z doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu zabiegów.

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji