Metody wazektomii

Opublikowano: 21 września 2020, 14:48

Wazektomia stanowi jedną z najpopularniejszych metod męskiej antykoncepcji, która charakteryzuje się wysoką skutecznością. Istnieją dwa sposoby podwiązania nasieniowodów. Choć procedura w obu technikach przebiega w inny sposób, to w przypadku każdej metody uzyskiwany jest ten sam efekt – trwałej niepłodności. Czym charakteryzują się zatem obie techniki? Na który rodzaj wazektomii się zdecydować? Która metoda jest lepsza?

Techniki wazektomii

Wazektomia jest zabiegiem, na który decyduje się coraz więcej mężczyzn. Podwiązanie nasieniowodów ma na celu uzyskanie efektu trwałej męskiej antykoncepcji. Z tego powodu decyzja o przeprowadzeniu wazektomii powinna być przemyślana i w pełni dobrowolna. Istnieją dwa sposoby przeprowadzenia procedury podwiązania nasieniowodów: technika klasyczna i metoda bez skalpela. Należy wskazać, że Wazektomia Bez Skalpela (WBS) stanowi udoskonaloną metodę klasycznego sposobu podwiązania nasieniowodów. Podczas procedury WBS bowiem urolog nie posługuje się skalpelem. Należy zatem podkreślić, że skóra moszny nie jest rozcinana, podczas zabiegu bez skalpela bowiem używa się specjalnego narzędzia, za pomocą którego skóra jest rozwarstwiana. Po zabiegu nie ma również konieczności zakładania szwów, tak jak w przypadku metody klasycznej – skóra zasklepia się samoistnie.

Wazektomia Bez Skalpela (WBS)

Technika podwiązania nasieniowodów bez skalpela – Wazektomia Bez Skalpela (WBS) – stanowi jedną z dwóch głównych chirurgicznych metod wykonywanej wazektomii. Technika WBS, określana również jako metoda kanadyjska, to obecnie najczęstsza metoda podwiązywania nasieniowodów. Podczas procedury skóra moszny jest rozwarstwiana nad wyczuwalnym przez nią nasieniowodem, co możliwe jest dzięki wykorzystaniu preparatora typu mosquito. Po rozwarstwieniu skóry i wypreparowaniu nasieniowodu zakładane są na niego dwa klipsy, pomiędzy któ®ymi jest on następnie przecinany. Wazektomia bez skalpela zaliczana jest do zabiegów z zakresu mikrochirurgii, ponieważ przewód ma około 3 mm w obwodzie. Po podwiązaniu nasieniowodów wykonywana jest koagulacja światła fragmentu brzusznego nasieniowodu, a także zespolenie rozwarstwionej skóry moszny (pojedynczym szwem bądź klejem tkankowym).

Wazektomia bez skalpela to obecnie najczęściej wykonywana metoda podwiązania nasieniowodów. W tej technice nie jest wymagane użycie skalpela i nacięcie skóry, stosowane jest jedynie rozwarstwienie skóry, bez zakładania szwów. Dzięki zastosowaniu tej metody mężczyźni mają znacznie wyższy poziom komfortu związany z przebytą wazektomią. Większość mężczyzn bowiem wraca do codziennych aktywności już kilka dni po zabiegu, z reguły po 2-3 dniach odpoczynku możliwy jest powrót do pracy. Wybór tej techniki wiąże się również z odczuwaniem znacznie mniejszego dyskomfortu, a jednocześnie zminimalizowane zostaje ryzyko krwawienia i infekcji. Co ważne dla pacjentów, blizny po wazektomii bez skalpela są niemal niewidoczne.

Total Vasectomy (TV)

Total Vasectomy (TV), czyli totalna wazektomia to zabieg, który wykonywany jest znacznie rzadziej aniżeli ten metodą bez skalpela. W przypadku totalnej wazektomii po wyizolowaniu nasieniowodu, część nasieniowodu jest wycinana, na końce zakładane są podwójne szwy nierozpuszczalne, a ujścia nasieniowodów są koagulowane specjalnym koagulatorem przeznaczonym do wazektomii. Procedura ta dotyczy każdego nasieniowodu.

Którą metodę wazektomii wybrać?

Wybór metody wazektomii podyktowany jest wieloma czynnikami. Mimo że najczęściej wybieraną techniką podwiązania nasieniowodów jest wazektomia bez skalpela, to nie w każdym przypadku wybór ten jest oczywisty. Ostateczna metoda bowiem, którą wykonana będzie procedura podwiązania nasieniowodów – co do znieczulenia, nacięcia lub rozwarstwienia skóry – uzależniona jest od anatomicznych uwarunkowań pacjenta. Z tego powodu niezwykle istotnym elementem procedury przeprowadzenia wazektomii jest część formalna, która obejmuje dokładny wywiad lekarski, analizę wyników badań laboratoryjnych krwi, a także badanie fizykalne. Na podstawie dokładnie przeprowadzonego wywiadu lekarz podejmuje decyzję o zalecanej formie przeprowadzenia wazektomii.

Wazektomia stanowi najskuteczniejszą metodę antykoncepcji (skuteczność sięga 99,9%). Należy podkreślić, że podwiązanie nasieniowodów jest procedurą, w wyniku której uzyskany jest trwały efekt niepłodności. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy wazektomia jest w Polsce legalna? Należy wskazać, że w polskim porządku prawnym brak jest przepisu, który jednoznacznie zakazywałby wykonywania wazektomii.

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji