Mammografia czy USG piersi – co jest lepsze? Sprawdź, czym różnią się badania i kiedy je wykonać

Opublikowano: 16 lipca 2020, 10:31

Mammografia i USG piersi są podstawowymi badaniami pozwalającymi na wykrycie niepokojących zmian w piersiach. Okazuje się jednak, że nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego badania, ponieważ każde z nich w inny sposób obrazuje stan tkanki gruczołu piersiowego. Wybór konkretnego badania powinien być podyktowany przede wszystkim między innymi budową gruczołu, co często wiąże się bezpośrednio z wiekiem kobiety. Pojawiają się zatem pytania, co jest dokładniejsze i skuteczniejsze – mammografia czy USG? Jaka jest różnica między badaniem USG piersi, a mammografią? Kiedy zdecydować się na mammografię, a kiedy na USG? Które badanie jest bardziej wiarygodne?

Mammografia a USG – czym różnią się badania?

Mammografia i USG sutka stanowią najpopularniejsze metody, które wykorzystywane są w diagnozie niepokojących zmian i zgrubień w gruczole piersiowym oraz w profilaktyce raka piersi. Mimo że oba badania są opisem piersi, istnieje między nimi podstawowa różnica. Otóż USG to badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe, z kolei mammografia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Należy zatem wskazać, że USG – określane również jako badanie ultrasonograficzne – pozbawione jest potencjalnie negatywnego wpływu promieniowania, dlatego mogą mu się poddawać nawet kobiety w ciąży i w okresie laktacji. Należy jednak podkreślić , iż wykonanie mammografii NIE wiąże się z ryzykiem uaktywnienia ukrytego procesu nowotworowego. Dodatkowo należy pamiętać, że promieniowanie jonizujące wykorzystywane również w mammografii ma teratogenny wpływ na ludzki organizm ale jedynie przy bardzo jego dużych dawkach ( znacznie przewyższających te użyte do wykonania mammografii). Gdy istnieje konieczność zrobienia takiego badania w ciąży w wyjątkowych sytuacjach są one wykonywane.
Czy USG boli? Pacjentkom może towarzyszyć niewielki dyskomfort w drugiej fazie cyklu, kiedy piersi są nabrzmiałe i bolesne (związane jest to z gospodarką hormonalną kobiety). Niemniej jednak owy dyskomfort może być skutecznie wyeliminowany poprzez przeprowadzenie badania miedzy 1. a 10. dniem cyklu miesiączkowego – wówczas badanie jest całkowicie bezbolesne i nieuciążliwe. Badanie mammograficzne z kolei może wywoływać u kobiet pewien dyskomfort, gdyż przeprowadzenie go wymaga ściśnięcia gruczołu piersiowego. Należy jednak podkreślić, że z badania nie wolno rezygnować. W znacznym stopniu umożliwia ono profilaktykę nowotworu i wczesne wykrycie raka piersi, co jest kluczowe dla wdrożenia skutecznego leczenia.

Kiedy zrobić USG piersi, a kiedy wykonać mammografię?

Wiele kobiet zastanawia się, które badanie wykonać – USG czy mammografię? Mimo że oba badania stanowią metodę wykrywania zmian w piersiach, wybór w żadnym przypadku nie powinien być przypadkowy. To, na jakie badanie powinna zdecydować się kobieta, uzależnione jest między innymi od budowy gruczołu piersiowego, wieku pacjentki i od tego czego lekarz chce się dowiedzieć dzięki konkretnej metodzie diagnostycznej. W tym znaczeniu należy wskazać, że piersi wypełnione są przez dwie tkanki – gruczołową i tłuszczową. Zwykle u młodych kobiet w piersiach znajduje się więcej tkanki gruczołowej, która jest doskonale widoczna na badaniu ultrasonograficznym. Wraz z wiekiem dochodzi jednak do stopniowego zaniku tkanki gruczołowej, a jej miejsce zajmuje tkanka tłuszczowa. Z tego powodu u dojrzałych kobiet (po 40. roku życia) preferowanym badaniem jest przede wszystkim mammografia. Warto jednocześnie wskazać, że korzystanie z antykoncepcji hormonalnej bądź hormonalnej terapii zastępczej powoduje, że nawet u starszych kobiet w piersiach przeważać będzie tkanka gruczołowa, co wiążę się z faktem, że poza wykonywaniem regularnie badań mammografii konieczne będzie wówczas dołączenie jeszcze USG. Dlatego też decydując się na wykonanie profilaktycznych badań piersi, warto zasięgnąć opinii lekarza, który pomoże w doborze właściwej metody.

USG czy mammografia, które badanie jest dokładniejsze i wiarygodniejsze? Sprawdź, które badanie jest lepsze.

Choć wybór metody badania piersi nie powinien być przypadkowy, każde z nich podyktowane jest bowiem określonymi czynnikami, to niektóre kobiety chcą uzyskać odpowiedź na pytanie: które badanie jest lepsze? Okazuje się jednak, że nie można jednoznacznie wskazać, które z nich jest skuteczniejsze i dokładniejsze, każda bowiem metoda badania piersi ma swoje plusy i minusy. Należy zatem podkreślić, że USG znacznie lepiej uwidacznia zmiany w tkance gruczołowej, mammografia z kolei – w tłuszczowej. Warto również wskazać, że dzięki USG często możliwe jest rozróżnienie łagodnej torbieli od guza nowotworowego co z kolei nie jest zwykle możliwe w mammografii. Natomiast badanie ultrasonograficzne nie pozwala na wykrywanie mikrozwapnień, które nie rzadko są pierwszym objawem nowotworu. Dlatego i z wielu innych powodów oba te badania – mammografia i USG piersi – wzajemnie się uzupełniają i po 40 roku życia powinno się wykonywać oba : mammografię co dwa lata a USG raz w roku.

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji