Liposukcja – co to jest, jakie są metody jej wykonywania i kto może z niej skorzystać?

Opublikowano: 23 września 2020, 10:59, Czas czytania: lipo

Liposukcja to skuteczna metoda eliminacji nadmiaru tkanki tłuszczowej z problematycznych partii ciała. Dlatego też na odsysanie tłuszczu decyduje się coraz więcej osób. Warto jednak wskazać, że liposukcja nie jest zamiennikiem zdrowej diety i aktywności fizycznej. Warto zatem wiedzieć, na czym polega liposukcja, co to za zabieg? Ile trwa operacja? Czy odsysanie tłuszczu boli? Czy liposukcja jest bezpieczna, czy niebezpieczna? Ile tkanki tłuszczowej można odessać podczas liposukcji?

Co to jest liposukcja?

Liposukcja jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, który potocznie określany jest jako odsysanie tłuszczu. Pozwala on na miejscowe usunięcie depozytu tkanki tłuszczowej z najbardziej problematycznych partii ciała, np. brzucha, ramion, łydek lub ud, na które nie zadziałała dieta, ćwiczenia i inne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Liposukcja umożliwia trwałe pozbycie się tłuszczu, uzyskując efekt wymodelowania i odchudzenia sylwetki. Nie znaczy to jednak, że tłuszcz nie może ponownie zgromadzić się w innych miejscach w wyniku nieprzestrzegania zasad zdrowej diety i braku aktywności fizycznej. Liposukcja może być stosowana jako jedyna metoda kształtowania sylwetki bądź łączona z innymi zabiegami chirurgii plastycznej, takimi jak plastyka powłok brzusznych czy lipotransfer.

Rodzaje liposukcji

Istnieje wiele metod liposukcji. W zależności od techniki procedura chirurgiczna przebiega w inny sposób i wykorzystuje inne narzędzia. W tym znaczeniu można wyróżnić następujące metody liposukcji:

 • technika klasyczna (mokra), określana również jako liposukcja iniekcyjna – w tym przypadku odsysanie tłuszczu odbywa się przy pomocy metalowej kaniuli, która umieszczana jest w niewielkich nacięciach skóry;
 • liposukcja brzucha typu tumescencji – polega na wstrzyknięciu płynów w dużych ilościach, a następnie odessaniu tkanki tłuszczowej;
 • laserowa liposukcja brzucha – technika ta polega na wprowadzeniu sondy z włóknem światłowodowym, która przy pomocy energii rozbija tkankę tłuszczową, po czym tkanka jest odsysana;
 • ultradźwiękowa liposukcja brzucha – polega ona na wprowadzeniu sondy ultradźwiękowej, która rozbija tkankę tłuszczową; zaletą techniki jest to, że nie uszkadza ona naczyń krwionośnych, a jedynie odsysa tkankę.

Dla kogo jest liposukcja, a kto powinien z niej zrezygnować? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Odsysanie tłuszczu to zabieg, który polecany jest przede wszystkim osobom, które pomimo przestrzegania zdrowej diety i uprawiania aktywności fizycznej, mają problem z pozbyciem się depozytu tkanki tłuszczowej. Należy jednak jednoznacznie wskazać, że usuwanie tłuszczu nie jest metodą odchudzania, zmniejszenie wagi jest jedynie pośrednim efektem zabiegu. Z tego względu najlepszymi kandydatami do zabiegu odsysania tłuszczu są osoby ze stosunkowo prawidłową wagą ciała, u których nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowany jest miejscowo, w niektórych partiach ciała. Co więcej, najlepsze efekty uzyskiwane są u osób z elastyczną skórą, gdyż obwisła, luźna skóra może wiązać się z koniecznością dodatkowej operacji (np. plastyki powłok brzusznych).

Odsysanie tłuszczu to inwazyjny zabieg z zakresu chirurgii plastyczne, z którym wiąże się ryzyko powikłań po liposukcji. Z tego powodu istnieją przeciwwskazania co do jego wykonania. W tym znaczeniu należy wskazać, że odsysanie tłuszczu nie jest przeprowadzane w przypadku infekcji ropnych skóry, cukrzycy, problemów kardiologicznych i nieuregulowanego krzepnięcia krwi, chorób autoimmunologicznych, a także nieleczonej nadczynności tarczycy. Dodatkowo zabiegu nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Warto wskazać, że kwalifikacja do zabiegu odbywa się podczas rozmowy z lekarzem na podstawie wywiadu lekarskiego i niezbędnych badań.

Jak przygotować się do zabiegu liposukcji? O tym warto wiedzieć

Liposukcja nie wymaga specjalnego przygotowania przez pacjenta. Niemniej jednak na dwa tygodnie przed planowaną operacją odsysania tłuszczu nie należy zażywać leków t.j. aspiryny i jej pochodnych, witaminy E oraz wszystkich leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych, ponieważ mogą one mieć negatywny wpływ i powodować przedłużające się krwawienie podczas operacji. Istotne jest również znaczne ograniczenie palenia – zarówno przed, jak i po zabiegu liposukcji. Bezpośrednio przed zabiegiem odsysania tłuszczu należy pozostać 6 godzin na czczo.

Jak wygląda zabieg liposukcji? Przebieg zabiegu

Odsysanie tłuszczu wykonywane jest w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym, niemniej jednak w niektórych okolicach ciała możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Wiele osób zastanawia się, jak przebiega odsysanie tłuszczu? Liposukcja klasyczną – mokrą – metodą rozpoczyna się od wstrzyknięcia, czyli iniekcyjnego podania pod skórę specjalnego płynu, którego celem jest rozdzielenie tkanki tłuszczowej. Dzięki temu możliwe jest łatwiejsze usunięcie tłuszczu i ograniczenie obfitego krwawienia. Kolejnym etapem procedury chirurgicznej jest dokładne oznaczenie przez operatora miejsc na ciele, z których ma zostać usunięta tkanka tłuszczowa. Następnie chirurg dokonuje na skórze niewielkich cięć skalpelem, przez które będzie wprowadzana kaniula podłączona do urządzenia ssącego. Podczas jednego zabiegu można odessać maksymalnie 3-4 litry tłuszczu.

Jaki są wady i zalety liposukcji?

Liposukcja to zabieg, na który decyduje się coraz więcej osób, które zmagają się z miejscowo nagromadzoną w nadmiarze tkanką tłuszczową. Niemniej jednak odsysanie tłuszczu, jak każdy inny zabieg ma swoje zalety i wady.

Do głównych zalet liposukcji zaliczyć należy:

 • usunięcie depozytu tkanki tłuszczowej z miejsc, z których trudno ją wyeliminować dietą i ćwiczeniami;
 • wymodelowanie – wysmuklenie i odchudzenie – poszczególnych partii ciała;
 • osiągniecie zadowalających efektów stosunkowo małym wysiłkiem, w krótkim czasie;
 • efekty liposukcji są trwałe;
 • pośrednie wyeliminowanie cellulitu;
 • możliwość wykorzystania pozyskanej tkanki tłuszczowej do wymodelowania innych partii ciała – lipotransfer.

Warto jednak wskazać, że liposukcja – podobnie jak każdy inny zabieg – ma także wady:

 • odsysanie tłuszczu nie może być wykonane u każdego pacjenta (kwalifikacja do zabiegu odbywa się na podstawie badań i wywiadu lekarskiego);
 • liposukcja, jak inne zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, wiąże się z ryzykiem komplikacji, m.in. infekcji, zatoru tłuszczowego czy przedłużonego gojenia;
 • istnieje ryzyko nieudanej liposukcji.

Czy warto zrobić liposukcję?

Liposukcja to zabieg, który z pewnością warto wykonać w sytuacji, kiedy lokalizowana miejscowo tkanka tłuszczowa trudna jest do wyeliminowania aktywnością fizyczną i zdrową dietą. Procedura chirurgiczna pozwala na uzyskanie zadowalających rezultatów już po jednym zabiegu, podczas którego można odessać do 3-4 litrów tłuszczu. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że odsysanie tłuszczu jest inwazyjnym zabiegiem, z którym wiąże się ryzyko powikłań.

Gdzie najlepiej wykonać odsysanie tłuszczu?

Jak już wspomniano, liposukcja to inwazyjny zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, któremu towarzyszy ryzyko powikłań i niepowodzenia operacji. Z tego względu decydując się na odsysanie tłuszczu nie należy kierować się ceną, a doświadczeniem operatora. Dlatego też liposukcję warto wykonać w renomowanej klinice, w której zabieg przeprowadzi dobry lekarz z dużym doświadczeniem w usuwaniu tłuszczu. Oddanie się w ręce wykwalifikowanych specjalistów z zakresu chirurgii plastycznej gwarantuje uzyskanie zadowalających efektów eliminowania tkanki tłuszczowej oraz minimalizuje ryzyko powikłań i nieudanej procedury usuwania tłuszczu. W Warszawie zabieg odsysania tłuszczu można wykonać w Klinice Medifem, gdzie modelowania sylwetki metodą liposukcji dokonują doświadczeni chirurdzy. W klinice można wykonać liposukcję, m.in. brzucha, ramion czy ud z jednoczesnym transferem tkanki tłuszczowej do piersi, pośladków lub we wskazane przez pacjentkę/pacjenta miejsce.

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji