Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Opublikowano: 21 września 2020, 14:53

Żylaki powrózka nasiennego to patologiczne poszerzenia naczyń żylnych splotu wiciowatego zbierającego krew z jądra. Schorzenie to jest przyczyną problemów z płodnością. Powstają zatem pytania, jak wykryć i wyczuć żylaki powrózka nasiennego? Jakie badania należy wykonać? Jak wyleczyć żylaki powrózka nasiennego? Czy żylaki powrózka nasiennego trzeba leczyć?

Do jakiego lekarza zgłosić się z żylakami powrózka nasiennego?

Powrózek nasienny stanowi anatomiczną strukturę, która przebiega przez kanał pachwinowy do moszny. Powrózek nasienny obejmuje w tym znaczeniu nasieniowód, mięsień dźwigacz jądra, tętnicę jądrową, żylny splot wiciowaty, naczynia krwionośne, które zaopatrują mięsień dźwigacz jądra, a także gałąź płciową nerwu płciowo-udowego. Dlatego też w przypadku podejrzenia żylaków powrózka nasiennego właściwym lekarzem jest urolog lub androlog.

Jak zdiagnozować żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego to przypadłość, która dotyka około 15-20% męskiej populacji. Schorzenie to najczęściej dotyczy lewej strony (około 80% przypadków), co podyktowane jest względami anatomicznymi. Objawy żylaków powrózka nasiennego są zazwyczaj niezauważalne. Symptomy w postaci bólu jądra z promieniowaniem do moszny oraz dyskomfort/ciężar w mosznie, ból w obrębie jąder i pachwiny, obrzęk czy ból podczas wzwodu odczuwane są jedynie przez około 10% pacjentów. Z tego powodu diagnostyka schorzenia jest utrudniona. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie badania fizykalnego (palpacyjnego) wykonywanego przez urologa. W celu weryfikacji wcześniej postawionej diagnozy, konieczne jest również wykonanie badania USG moszny (najlepiej w opcji CD – Color Doppler).

Leczenie farmakologiczne żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego nie zawsze wymagają interwencji chirurgicznej. Niemniej jednak jest to jedyny skuteczny sposób leczenia tej choroby. Niekiedy wykorzystywane są w również metody leczenia farmakologicznego celem zmniejszenia dolegliwości. Jednak skuteczność tej metody leczenia nigdy nie została potwierdzona i nie jest rutynowo zalecana i złotym standardem pozostaje leczenie zabiegowe.

Naturalne metody leczenia żylaków powrózka nasiennego: czy warto je stosować?

Naturalne metody leczenia żylaków powrózka nasiennego niestety są nieskuteczne. Leczenie żylaków powrózka nasiennego domowymi sposobami może mieć jedynie charakter wspomagający. Niemniej jednak należy podkreślić, że naturalne metody nie wyeliminują problemu, dlatego usunięcie żylaków powrózka nasiennego możliwe jest jedynie na drodze operacyjnej. Leczenie preparatami ziołowymi i stosowanie maści nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.

Czy trzeba operować żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego stanowią jedną z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności. W zaawansowanym stadium rozwoju mogą powodować ból o charakterze dyskomfortu w mosznie. Co więcej poza dyskomfortem żylaki powrózka nasiennego mogą prowadzić do niepłodności. Dlatego też jedyną skuteczną metodą leczenia żylaków powrózka nasiennego jest leczenie operacyjne. Warto również wskazać, że w ostatnich latach wskazania do leczenia są rozszerzane. W tym znaczeniu leczenie operacyjne warto rozważyć również w przypadku azoospermii czy przygotowania do technik rozrodu wspomaganego (np. in vitro)

Jakie są metody leczenia i usuwania żylaków powrózka nasiennego?

Wybór metody operacyjnej opiera się na stosunku skuteczności do profilu bezpieczeństwa. Wyróżnić można różne sposoby usuwania żylaków powrózka nasiennego. Metodami leczenia jest operacja mikrochirurgiczna żylaków powrózka nasiennego, zabieg laparoskopowy, podwiązanie żył i tętnicy jądrowej (metoda Palomo), obliteracja czy embolizacja. Niemniej jednak złotym standardem w leczeniu żylaków powrózka nasiennego jest metoda mikrochirurgiczna, charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością i niewielkim ryzykiem zaniku jądra czy pojawienia się wodniaka jądra. W metodzie mikrochirurgicznej operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym w warunkach bloku operacyjnego lub w znieczuleniu miejscowym (rzadziej). Warto podkreślić, że zabieg mikrochirurgiczny znacznie przewyższa inne techniki, takie jak zabieg laparoskopowy czy embolizacja. Należy zatem podkreślić, że jedyną skuteczną metodą leczenia żylaków powrózka nasiennego jest leczenie zabiegowe, dzięki któremu możliwe jest wyeliminowanie bólu, a także poprawienie jakości  spermatogenezy i tym poprawa płodności.

Czy żylaki powrózka nasiennego mogą samoistnie zniknąć?

Żylaki powrózka nasiennego niestety nie ustępują samoistnie. Ich usunięcie możliwe jest jedynie poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia, najskuteczniejszą i zazwyczaj jedyną formą eliminacji schorzenia jest zabieg chirurgiczny.

Jakie są skutki nieleczenia żylaków powrózka nasiennego?

Nieleczone żylaki powrózka nasiennego mogą być przyczyną męskiej niepłodności. Dodatkowo brak leczenia żylaków prowadzi do postępującego, pogorszenia czynności komórek Sertoliego – odpowiedzialnych za produkcję plemników i komórek Leydiga odpowiedzialnych za syntezę testostosteronu ( i w tym mechanizmie obniżenie jego poziomu we krwi). W przebiegu żylaków moszny jądro może ulec zmniejszeniu, czego skutkiem może być atrofia jąder, czyli ich zanik, a także obniżenie jakości ejakulatu. Poprzez negatywny wpływ na najądrze czyli organ, w którym plemniki ulegają dojrzewaniu, może skutkować jedynie spadkiem ich ruchliwości pozostając bez wpływu na koncentrację.

Umów się na wizytę