Kiedy i jak często robić USG piersi?

Opublikowano: 18 września 2020, 15:55

USG piersi jest nieinwazyjnym, obrazowym badaniem gruczołu sutkowego. Dowiedz się, kiedy i jak często warto robić USG piersi.

Kiedy i jak często robić USG piersi? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć!

USG piersi stanowi nieinwazyjne badanie obrazowe z użyciem fal ultradźwiękowych. USG piersi stanowi praktycznie prawie bezbolesną i szybką procedurę dającą wiarygodne wyniki. Jest podstawowym badaniem obrazowym biustu, pozwalającym na uwidocznienie budowy anatomicznej piersi i wykrycie większości zmian w obrębie gruczołu. Dodatkowo za pomocą fal ultradźwiękowych można ocenić również wielkość, kształt i położenie wykrytych w trakcie badania zmian. Warto wskazać, że USG jest jedną z podstawowych metod wspomagających diagnostykę nowotworów piersi i uznawane jest nie tylko za badanie diagnostyczne ale również profilaktyczne.

Pojawiają się zatem pytania:

 • Kiedy powinno się wykonać pierwsze USG piersi?
 • Czy badanie ultrasonograficzne piersi można zrobić w czasie miesiączki?
 • W którym dniu cyklu i co ile robić USG sutka?
 • Jakie są wskazania do wykonania USG piersi?

W jakim wieku wykonać pierwsze USG piersi?

USG piersi, określane również jako ultrasonografia sutków, jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym, bezpiecznym, prawie bezbolesnym i szybkim. Prawie bezbolesnym ponieważ przez część kobiet badanie to jest uznawane za nieprzyjemne/ nieprzyjemny ucisk. Pozwala ono na ocenę stanu piersi pod kątem zwapnień, zwłóknień, torbieli i ewentualnych zmian w gruczole, które potencjalnie mogą być groźnym nowotworem. Przyjmuje się, że badanie przy pomocy fal ultradźwiękowych powinno wykonać się po raz pierwszy około 20. roku życia a więc w momencie ostatecznego ukończenia okresu dojrzewania, nie ma jednak przeciwwskazań, aby USG poddać się we wcześniejszym wieku. Co więcej, istnieją wskazania co do tego, żeby badanie ultrasonograficzne wykonać w sytuacji, kiedy istnieją wyraźne ku temu przesłanki. W tym znaczeniu USG powinno być wykonane u młodych kobiet, u których podczas samobadania lub badania palpacyjnego wykonanego przez lekarza ginekologa/ internistę/ pediatrę doszło do wykrycia niepokojących zgrubień lub guzków.

Wskazania do wykonania badania USG piersi

Badanie ultrasonograficzne poza coroczną profilaktyką raka piersi wskazane jest w różnych sytuacjach:

 • Kiedy kobieta uskarża się na nietypowe bóle w piersi, które pojawiają się poza okresem miesiączkowania
 • stwardnienia oraz guzki wyczuwane w trakcie badania palpacyjnego
 • zmiany w brodawkach lub otoczkach brodawek sutkowych
 • wciągnięcie brodawki sutkowej, którego wcześniej nie było
 • zaciągnięcia/ wciągnięcia/ pofałdowania skóry w obrębie piersi, które pojawiły się niedawno
 • wyciek z brodawki sutkowej u pań, które nie są w ciąży i nie karmią piersią
 • wyciek z brodawki sutkowej u ciężarnych/ karmiących kobiet inny niż mlekopodobny
 • USG wskazane jest u kobiet będących w grupie podwyższonego ryzyka, u których pojawiały się przypadki raka sutka w rodzinie
 • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej
 • u kobiet z implantami piersi (implanty w dużym stopniu ograniczają uwidocznienie tkanki sutków w mammografii)
 • jako badanie kontrolne, mające na celu obserwację wykrytych wcześniej zmian

Badanie z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych to nie tylko badanie diagnostyczne, ale również profilaktyczne. Dlatego też bez względu na to, czy istnieją przesłanki do wykonania USG, kobiety powinny regularnie poddawać się badaniu celem zminimalizowania ryzyka późnego wykrycia zmian nowotworowych w gruczole piersiowym.Należy podkreślić iż czas ciąży i laktacji nie jest przeciwskazaniem do wykonania USG!!! a wręcz należy przed ciążą / po ciąży a jeśli profilaktyczne badanie wypada na czas trwania ciąży to również w ciąży wykonać USG piersi.

W którym dniu cyklu najlepiej zrobić USG piersi? – badanie ultrasonograficzne a miesiączka

W KAŻDYM DNIU CYKLU MOŻNA WYKONAĆ USG PIERSI!!!!!

Wiele kobiet zastanawia się, w jakim dniu cyklu powinno się wykonywać badanie ultrasonograficzne sutków. Należy podkreślić, że badanie USG piersi można wykonać w każdym dniu cyklu. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania przed okresem, w trakcie miesiączki czy bezpośrednio po krwawieniu miesiączkowym.

Niemniej jednak warto podkreślić, że gospodarka hormonalna ma wpływ na wygląd gruczołu sutkowego – kobiety zazwyczaj obserwują, że piersi przed krwawieniem miesiączkowym robią się pełniejsze, co jest spowodowane gromadzeniem się wody w organizmie. Sytuacja ta jednak nie ma większego wpływu na wynik badania ultrasonograficznego i możliwość wykrywania nieprawidłowości w tkankach sutka. Warto jednak pamiętać, iż w drugiej fazie cyklu piersi zazwyczaj są nabrzmiałe, tkliwe i bolesne, wiąże się to bezpośrednio z możliwością wystąpienia dyskomfortu podczas badania USG sutka. Niektóre panie ze względu na bolesność piersi decydują się na wykonanie badania w innym terminie, bezwzględnie trzeba jednak podkreślić, że tkliwość i obrzęk piersi nie wpływają na wynik ultrasonografii.

W przypadku wykrycia niepokojącego zgrubienia czy guzka bądź jakiegokolwiek innego niepokojącego objawu, badanie powinno być wykonane najszybciej jak to możliwe – niezależnie od dnia cyklu i mogącego towarzyszyć badaniu ewentualnego dyskomfortu. Zdrowie pacjentki bowiem zawsze stanowi kwestię priorytetową, a żadnych zmian w gruczole piersiowym nie należy bagatelizować, gdyż szybka interwencja umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia i wyeliminowanie ryzyka.

Jak często robić USG piersi? Dowiedz się, jak często badać gruczoł piersiowy

USG piersi to badanie, któremu powinny poddawać się kobiety już po 20.-25 (po ukończeniu okresu dojrzewania tj. 16-20). roku życia. Pojawia się jednak pytanie, jak często badać gruczoł piersiowy? Zgodnie z zaleceniami lekarskimi po 20. roku życia zaleca się comiesięczne wykonywanie samobadania piersi. Co ważne, badanie palpacyjne powinno być wykonywane zawsze tego samego dnia cyklu. Poza samobadaniem warto zgłosić się również na palpacyjne badanie kontrolne u lekarza ginekologa. Należy podkreślić, że badanie palpacyjne NIE jest pewną metodą umożliwiającą wykrycie wszelkich zmian w gruczole. I jeśli lekarz wykonujący badanie palpacyjne nie wyczuje niepokojących zmian nie powinno to uspokajać naszej czujności i sprawić, że nie pójdziemy zrobić kontrolnych badań obrazowych: USG czy mammografii.

Z tego względu zaleca się wykonywanie profilaktycznego badania ultrasonograficznego sutków raz w roku u każdej kobiety w każdym wieku.

U kobiet z bardzo gęstą tkanką gruczołową lub wieloma zmianami w gruczole czasem zaleca się częstsze wykonywanie badań kontrolnych. Jeśli pacjentka ma rozpoznaną zmianę w piersi i jest ona w trakcie tak zwanej obserwacji wówczas USG wykonujemy co 6 miesięcy przez 3 lata albo wykonujemy biopsję.

Pacjentki, u których w rodzinie występowały przypadki raka piersi oraz kobiety, które przez wiele lat przyjmowały antykoncepcję hormonalną, powinny poddawać się badaniu USG częściej i we wcześniejszym wieku zadbać o profilaktykę raka piersi

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji