Jakie implanty piersiowe wybrać? Poznaj rodzaje i rozmiary implantów piersi.

Opublikowano: 03 kwietnia 2020, 16:03, Czas czytania: 7 minut

Powiększanie piersi jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, który cieszy się coraz większą popularnością. Kobiety decydują się na operację powiększania biustu przede wszystkim ze względów estetycznych, nie można jednak pominąć aspektu psychologicznego. Małe, asymetryczne lub zdeformowane piersi bowiem nierzadko są źródłem poważnych kompleksów, które mogą być wyeliminowane poprzez poddanie się operacji plastycznej biustu z wykorzystaniem implantów. Niemniej jednak, aby efekty operacji przyniosły zadowalające rezultaty, kluczowy jest wybór odpowiedniego rodzaju, rozmiaru i kształtu protezy. Pojawiają się zatem pytania, jakie implanty wybrać – okrągłe czy anatomiczne? Na jaki rodzaj, rozmiar i profil się zdecydować? Jak je odpowiednio dobrać do warunków anatomicznych i własnych oczekiwań? Powiększenie, którymi implantami silikonowymi piersi daje najlepsze efekty?

Rodzaje implantów biustów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów implantów piersi, które różnią się między sobą wieloma czynnikami. Implanty biustu można zróżnicować według wielu kategorii – kształtu, rodzaju wypełnienia, profilu czy powierzchni. Taki wachlarz możliwości komplikuje wybór odpowiedniego modelu. Z tego powodu zanim kobieta zdecyduje się na konkretną protezę, powinna zapoznać się z możliwymi rozwiązaniami. Dlatego też warto poznać, jakie są rodzaje implantów i czym się charakteryzują.

Implanty piersi mogą być rozróżniane pod względem powierzchni, która może być gładka bądź teksturowana. Warto wskazać, że obecnie najczęściej stosowanymi są implanty z powierzchnią teksturowaną lub prawie gładką, która ma zapewnić wrażenie „aksamitności” w dotyku. Delikatnie „chropowata” powierzchnia pozwala, by implant lepiej zrastał się z piersią, dzięki czemu proteza nie obraca się i nie zmienia swojego położenia.

Implanty piersiowe można rozróżnić również ze względu na rodzaj wypełnienia. Najpopularniejszym rodzajem wypełnienia jest silikon spoisty. Uważany jest za materiał, który najlepiej imituje skórę ludzkiego ciała. Duża spoistość żelu silikonowego pozwala na zachowanie kształtu implantu, co dodatkowo obniża ryzyko przepuszczenia mikrocząsteczek silikonu, uniemożliwiając wyciekaniu silikonu w sytuacji ewentualnego uszkodzenia jego ciągłości (rozerwanie osłonki). Do powiększania biustu można również użyć implantów z roztworem soli fizjologicznej. Zaletą zastosowania tego wypełniacza jest przede wszystkim minimalne cięcie, jakie jest wymagane do powiększenia piersi. Poprzez niewielkie cięcie bowiem wkładany jest implant, który dopiero po umieszczeniu w piersi wypełniany jest roztworem soli fizjologicznej. Niemniej jednak ta metoda wypełnienia implantu obecnie nie jest praktykowana.

Niezwykle istotnym rozróżnieniem pomiędzy implantami jest ich profil, określany również jako projekcja protezy. Profil to nic innego jak miara tego, jak daleko, a więc na ile centymetrów biust zostanie wypchnięty do przodu (będzie odstawał od klatki piersiowej kobiety). Dzięki projekcji możliwe jest precyzyjne dopasowanie implantu do indywidualnych warunków anatomicznych i kształtu sylwetki pacjentki. Można wyróżnić profil niski, średni, wysoki i bardzo wysoki, co pozwala na osiągnięcie delikatnego bądź spektakularnego efektu uniesienia i wypełnienia.

Rozmiary implantów piersiowych

Implanty piersi dostępne są w wielu rozmiarach, dzięki czemu bez trudu można dobrać wielkość protez do oczekiwań kobiety i jej warunków anatomicznych. Rozmiar implantów piersi podawany jest zazwyczaj w cm3 bądź w ml. Warto wskazać, że powiększenie piersi o jeden rozmiar to średnio 100-200 cm3. Przyjmuje się, że podczas pierwszej operacji powiększania biustu nie powinno stosować się implantów większych, aniżeli takie, które powiększą piersi o jeden lub dwa rozmiary. Oznacza to, że przy pierwszej operacji najczęściej stosowane są implanty w zakresie rozmiarów 350-400 ml.

Implanty okrągłe czy anatomiczne, który kształt wybrać?

Do powiększania piersi wykorzystywane są implanty okrągłe bądź anatomiczne. W zależności od oczekiwanych rezultatów oraz czynników anatomicznych dobierany jest odpowiedni implant piersi. Warto wskazać, że implanty anatomiczne pozwalają na uzyskanie bardziej naturalnego efektu, gdyż zachowują delikatną linię opadania. Implanty anatomiczne przypominają łzę, dzięki czemu mają podobny kształt do naturalnego gruczołu piersiowego. Z tego powodu na protezę anatomiczną decydują się kobiety, które chcą uzyskać dyskretny, subtelny efekt powiększenia piersi i wypełnienia biustu. Co ważne, ten rodzaj implantu doskonale sprawdza się przy korekcji obwisłych piersi, a także w przypadku operacji niwelujących asymetrię czy deformację biustu.

Implanty okrągłe natomiast pozwalają na osiągnięcie bardziej spektakularnego efektu powiększania piersi, gdyż zazwyczaj widoczna jest ingerencja chirurgiczna. Ten rodzaj implantu dedykowany jest dla zabiegów, które poprawiają kształt piersi, a także do uzupełnienia objętości małego biustu. Zaletą zastosowania implantów okrągłych jest fakt, że nie ma ryzyka przekręcenia się protezy, tak jak w przypadku implantów anatomicznych.

Jakie implanty piersi są najlepsze? Dobór implantów biustu

Wybór rodzaju implantu – jego kształtu, wielkości i profilu – to najważniejsze decyzje, które muszą podjąć kobiety decydujące się na operację plastyczną powiększania biustu. Wbrew pozorom dobór odpowiednich implantów piersiowych nie jest najprostszy. Przy wyborze protez silikonowych bowiem nie należy kierować się wyłącznie preferencjami i upodobaniami pacjentki. Niezwykle istotnymi czynnikami, które w znacznym stopniu determinują dobór odpowiednich implantów jest anatomia kobiety, m.in. budowa klatki piersiowej, ale i całej sylwetki. Równie ważna jest historia wcześniejszych operacji piersi. Holistyczne podejście do doboru odpowiedniego implantu umożliwia uzyskanie najbardziej satysfakcjonujących efektów powiększania piersi. Trudno jednoznacznie wskazać, które implanty piersi są lepsze – anatomiczne czy okrągłe. Implanty okrągłe najczęściej stosowane są w przypadku zabiegów mających na celu poprawienie kształtu biustu, a także uzupełnienia objętości małych piersi. Z kolei anatomiczne implanty biustu są lepsze, kiedy kobieta zmaga się z problemem opadających, obwisłych piersi, asymetrią bądź deformacją biustu. Dodatkowo implanty anatomiczne doskonale sprawdzają się przy rekonstrukcji piersi po zabiegu mastektomii. Dodatkowo warto wskazać, że przy implantach anatomicznych istnieje ryzyko przekręcenia się implantu – sytuacja ta występuje bardzo rzadko, ale nie można jej wykluczyć.

Co ciekawe, implanty anatomiczne pozwalają na osiągnięcie bardziej naturalnego efektu powiększenia piersi, z kolei protezy okrągłe dają bardziej spektakularny rezultat, który jednoznaczny jest z ingerencją chirurgiczną. Niemniej jednak, biust powiększony implantem okrągłym wygląda znacznie bardziej naturalnie w pozycji leżącej, z kolei implanty anatomiczne nadają piersiom taką sprężystość i sztywność zarazem do tego stopnia, że piersi nawet w pozycji leżącej nie zmieniają swojego kształtu. Trudno zatem wskazać, które protezy silikonowe piersi są lepsze, uzależnione jest to bowiem w dużej mierze od oczekiwań pacjentki. Niektóre kobiety bowiem chcą uzyskać jak najbardziej subtelny, delikatny efekt powiększenia, inne zaś oczekują spektakularnego rezultatu. Dodatkowo przy wyborze implantów piersi warto również wybierać te, które mają dożywotnią gwarancję użytkowania. Dzięki temu skutecznie możemy uniknąć konieczności wymiany implantów piersiowych.

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji