Jak wygląda USG piersi i kto je wykonuje?

Opublikowano: 16 lipca 2020, 10:29

USG piersi jest jednym z podstawowych badań profilaktycznych i diagnostycznych, które wykonywane jest za pomocą fal ultradźwiękowych. Niesłyszalne dla ucha ludzkiego ultradźwięki pozwalają na ocenę budowy piersi, tkanki łącznej i przewodów mlecznych. Badanie zalecane jest wszystkim kobietom, które ukończyły 20. rok życia lub rozpoczęły hormonalna terapię antykoncepcyjną. Wielu pacjentkom jednak – szczególnie młodym kobietom, które mają poddać się badaniu pierwszy raz – towarzyszy niepewność i obawa przed badaniem. Pojawiają się wówczas pytania, jaki lekarz robi USG piersi? Gdzie i u kogo je wykonać? Na czym polega i jak wygląda badanie? Jak się przygotować do USG sutków?

Kto wykonuje USG piersi? Sprawdź, do kogo się zgłosić

Badanie ultrasonograficzne piersi wykonywane jest przez lekarzy specjalistów mających duże doświadczenie i kwalifikacje, które potwierdzone są certyfikatami ukończenia kursów szkoleniowych w USG sutków. Zazwyczaj są to specjaliści z zakresu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

Czy ginekolog robi USG piersi? Tak -robią te badania onkolodzy, chirurdzy, interniści (po ukończeniu kursów z ultrasonografii a nie jak radiolodzy którzy ukończyli 5 letnią specjalizację z diagnostyki obrazowej). Przed wyborem lekarza należy się jednak upewnić czy lekarz, który ma nam wykonać to badanie bez względu na specjalizację ma doświadczenie w wykonywaniu tego typu badań .

Jak się przygotować do badania USG piersi? Przygotowanie do badania – o czym warto pamiętać

Badanie USG piersi nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Niemniej jednak warto pamiętać, by na planowane badanie ultrasonograficzne zabrać ze sobą poprzednie badania obrazowe piersi – opisy ze zdjęciami, które należy udostępnić lekarzowi wykonującemu USG. Na wizytę należy zabrać także wyniki dotychczasowych badań, tj. rezonansu magnetycznego piersi, mammografii, a także wyniki badań laboratoryjnych wykonanych w celu diagnostyki schorzeń gruczołu sutkowego. To niezmiernie ważne w diagnostyce  niektórych zmian w sutkach aby lekarz miał możliwość porównania nie tyko opisów badań ale również wykonanych poprzednio zdjęć. Dodatkowo przygotowanie do badania powinno obejmować umiejętność rzeczowej odpowiedzi na pytania wywiadu lekarskiego. W tym znaczeniu lekarz będzie pytał o datę ostatniej miesiączki, ewentualną ciążę, przyjmowane leki hormonalne oraz przypadki raka w rodzinie.

Czy przed badaniem USG  nie powinno się używać dezodorantów, antyperspirantów czy innych środków zmniejszających potliwość? W przypadku USG nie ma to większego znaczenia ponieważ do badania i tak stosowany jest żel pomagający falom ultradźwiękowym przenikanie / obrazowanie.

Jak wygląda badanie USG sutka?

Przed przystąpieniem do właściwego badania USG piersi, lekarz zbiera szczegółowy wywiad lekarski oraz zapoznaje się z dokumentacją pacjentki. Z tego powodu na badanie ultrasonograficzne należy zabrać ze sobą poprzednie badania obrazowe piersi – opisy wraz ze zdjęciami. W profilaktyce raka piersi bowiem jednym z najistotniejszych elementów jest porównywanie wyglądu zmian, które wykryto w poprzednim badaniu do tego, który jest w dniu kolejnego USG. W trakcie wywiadu pacjentki powinny poinformować lekarza o wszystkich ewentualnych dolegliwościach, wcześniejszych operacjach czy zabiegach gruczołów, przyjmowanych lekach hormonalnych raz o ewentualnych przypadkach zachorowania na nowotwory w rodzinie. Czasem przed badaniem ultrasonograficznym lekarz przeprowadza badanie palpacyjne, celem wstępnego wykrycia zmian.

Przed badaniem USG piersi należy rozebrać się od pasa w górę. USG sutka przeprowadza się w pozycji leżącej, z rękoma położonymi nad głową, co ułatwia dostęp do gruczołu piersiowego oraz dołów pachowych. Oznacza to, że rękę po stronie, po której znajduje się ewentualna zmiana, powinno się ułożyć na płasko nad głową, by uzyskać efekt maksymalnego napięcia i rozciągnięcia piersi. Następnie na biust nakładany jest żel i przykładana głowica aparatu ultrasonograficznego. Dodatkowo badana jest również okolica pach celem oceny węzłów chłonnych.

W badaniu wykorzystywane są ultradźwięki (zazwyczaj o częstotliwości 1-10 MHz). Lekarz podczas USG ocenia zdolność odbijania fal ultrasonograficznych oraz dąży do wykrycia ewentualnych zmian ogniskowych, określając ich kształt, granice oraz obecność innych niepokojących zgrubień lub zwapnień.

Ile trwa USG piersi?

USG jest badaniem bezbolesnym, nieinwazyjnym i stosunkowo szybkim. Badanie ultrasonograficzne trwa zwykle od 15 do 30 minut. Długość badania uwarunkowana jest wieloma czynnikami, wśród których wyróżnić należy: wielkość piersi, proporcję tkanki gruczołowej do tłuszczowej (w tkance tłuszczowej znacznie trudniej jest odnaleźć nieprawidłowe zmiany), a także ilość wykrytych zmian w gruczołach sutkowych.

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji