Jak wygląda liposukcja ud i jakie może mieć powikłania?

Opublikowano: 23 września 2020, 12:46, Czas czytania: lipos

Szczupłe i smukłe nogi to marzenie każdej kobiety. Niestety tkanka tłuszczowa zlokalizowana na wewnętrznej i wewnętrznej partii ud jest oporna na działanie zdrowej diety i aktywności fizycznej. Co więcej, na efekty stosowania się do zdrowego trybu życia trzeba długo czekać, co działa na kobiety deprymująco. Rozwiązaniem problemu w takiej sytuacji jest zabieg, którego celem jest usunięcie depozytu tkanki tłuszczowej na udach. Liposukcja to procedura chirurgiczna, która pozwala na wymodelowanie górnej partii nóg i trwałe pozbycie się tkanki tłuszczowej. Z tego powodu odsysanie tłuszczu to zabieg, na który decyduje się coraz więcej kobiet, które dążą do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Wielu pacjentkom towarzyszą jednak pytania dotyczące tego, jak wygląda liposukcja ud? Jakie ryzyko i powikłania wiążą się z przeprowadzeniem procedury odsysania tłuszczu z ud? Czy warto poddać się liposukcji?

Jak wygląda liposukcja ud?

Liposukcja ud to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, który potocznie określany jest jako usuwanie tłuszczu z ud. Procedura polega na odessaniu nagromadzonej w nadmiarze tkanki tłuszczowej metodą operacyjną. Liposukcja dotyczy przeważnie wewnętrznej strony ud, chociaż w niektórych przypadkach konieczne może się okazać wymodelowanie zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej części celem uzyskania satysfakcjonujących efektów wymodelowania i wysmuklenia.

Wiele kobiet zastanawia się, jak przebiega zabieg liposukcji ud? Należy wskazać, że przebieg procedury uzależniony jest od sposobu usuwania tłuszczu. Istnieją bowiem różne metody przeprowadzania zabiegu liposukcji. Odsysanie tłuszczu klasyczną metodą – mokrą – poprzedzają badania, które pacjentka musi wykonać a są to między innymi: morfologia krwi, poziom glukozy, wskaźnik krzepnięcia krwi czy badanie ogólne moczu i wykładniki stanu zapalnego takie jak CRP. Liposukcja ud stanowi procedurę chirurgiczną, która przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Jeżeli jednak lekarz anestezjolog zdecyduje, że takie znieczulenie nie jest możliwe, odsysanie tłuszczu można wykonać w znieczuleniu przewodowym a czasem nawet  miejscowym. Sam zabieg podzielony jest na dwa etapy. Pierwszym z nich jest ostrzyknięcie operowanej partii ud specjalnym roztworem, którego celem jest rozbicie komórek tłuszczowych. Dzięki temu możliwe jest odessanie tkanki tłuszczowej przy możliwie jak najmniejszym krwawieniu. Przed zabiegiem chirurg dokładnie oznacza miejsca na udach, z których usunięta zostanie tkanka tłuszczowa. Następnie operator dokonuje niewielkich nacięć na skórze w miejscu, które ma zostać poddane liposukcji. Nacięcia na udach umożliwiają wprowadzenie kaniuli, czyli sondy, która pozwala na odsysanie tłuszczu. Podczas jednego zabiegu liposukcji ilość odessanej tkanki tłuszczowej nie powinna przekraczać 3-4 litrów.

Poza klasyczną, mokrą metodą usuwania tłuszczu istnieją również inne sposoby pozbycia się depozytu tkanki tłuszczowej. Liposukcja laserowa przebiega w dwóch etapach. W pierwszej fazie tkanka tłuszczowa na udach naświetlana jest promieniem lasera, który emitując wysoką energię, rozpuszcza tkankę. Dodatkowo, działanie lasera powoduje koagulację naczyń krwionośnych, co przyczynia się do mniejszego urazu dla pacjenta. W kolejnym etapie rozpuszczona przez laser tkanka tłuszczowa jest odsysana. Zaletą tej metody jest pośrednie napięcie skóry, do którego dochodzi w wyniku podgrzania jej przez laser. Inną metodą usuwania tłuszczu z ud jest technika tumescencyjna. Polega ona wstrzyknięciu pod skórę dużej ilości płynu przy użyciu 12-centymetrowej kaniuli bądź igieł. Płyn tumescencyjny zawiera preparat znieczulający nasiękowo (zazwyczaj lidokainę), dzięki temu zabieg może być przeprowadzony bez konieczności znieczulenia ogólnego. Po wprowadzeniu roztworu pod skórę dokonuje się odsysania tłuszczu za pomocą kaniuli. Liposukcja dźwiękowa z kolei do rozbijania błon komórkowych komórek tłuszczowych wykorzystuje ultradźwięki, co ułatwia odsysanie tłuszczu. Niezależnie od metody usuwania tłuszczu efekty liposukcji ud są zadowalające. Poddanie się odsysaniu tłuszczu bowiem umożliwia osiągnięcie rezultatu wyszczuplonych, odchudzonych nóg. Dodatkowo odessany z ud tłuszcz można wykorzystać do wymodelowania innych partii ciała, między innymi piersi czy wzgórka łonowego.

Powikłania po liposukcji ud. Jakie zagrożenia wiążą się z odsysaniem tłuszczu?

Liposukcja ud, jak każda inna procedura chirurgiczna wiąże się z ryzykiem powikłań i komplikacji pozabiegowych. Najczęstszym skutkiem ubocznym odsysania tłuszczu z ud jest miejscowy obrzęk i ból, który samoistnie ustępuje po kilku tygodniach. Niemniej jednak liposukcja może skutkować znacznie poważniejszymi powikłaniami, których trzeba mieć świadomość. Następstwem odsysania tłuszczu może być zator tłuszczowy, do którego dochodzi w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych i przedostaniu się do nich drobnych cząstek tłuszczu. Przemieszczające się wraz z krwią tkanki tłuszczowe niejako przyczepiają się do ścian naczyń krwionośnych, utrudniając krążenie krwi. Sytuacja ta może doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia. Innym powikłaniem po liposukcji może być infekcja. Niemniej jednak ryzyko jej wystąpienia jest bardzo małe, a leczenie polega zazwyczaj na podaniu antybiotyków. U niektórych osób może wystąpić zaburzenie czucia, będące efektem zaraz po operacji. Co ważne, prawidłowe czucie zazwyczaj jest odzyskiwane po kilku tygodniach i stanowi niezwykle rzadkie powikłanie po liposukcji. Innym powikłaniem jest krwawienie w operowanym miejscu, do którego może dojść w trakcie lub po operacji. Szczególe zagrożenie wiąże się z krwawieniem pooperacyjnym, gdyż konieczne może się okazać natychmiastowe leczenie w celu zapobiegnięcia powstaniu krwiaka. Nadmierna ilość krwi zgromadzona pod skórą może skutkować opóźnionym gojeniem i powstaniu nieprawidłowych blizn. Z operacją wiąże się także zagrożenie nieudanej liposukcji ud. Dojść może bowiem do nierównomiernego usunięcia tkanki tłuszczowej bądź może pojawić się niewłaściwa reakcja zapalna okolicznej tkanki tłuszczowej która została „uderzona” w trakcie liposukcji ale nie została odessana co może skutkować powstaniem na powierzchni skóry nieestetycznych pofałdowań. Konieczne jest wówczas ponowne poddanie się liposukcji ud, celem eliminacji powstałych niedoskonałości lub próba drenaży limfatycznych i specjalistycznych masaży.

Czy warto wykonać zabieg liposukcji ud? Sprawdź, kiedy odsysanie tłuszczu to najlepsze rozwiązanie!

Liposukcja ud to zabieg, na który decyduje się coraz więcej kobiet. Odsysanie tłuszczu pozwala bowiem na trwałe usunięcie depozytu tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że tłuszcz nie będzie się odkładał w miejscach, w których dokonana była liposukcja tłuszczu. Mimo że liposukcja pozwala na uzyskanie zadowalających efektów wyszczuplonych, odchudzonych ud w stosunkowo krótkim czasie i przy niewielkim wysiłku, nie powinna być ona identyfikowana z metodą odchudzania. Odsysanie tłuszczu w tym znaczeniu jest inwazyjnym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, którego celem jest wymodelowanie partii ciała – w tym przypadku ud, które są oporne na działanie zdrowej diety i aktywności fizycznej. Depozyt tkanki tłuszczowej to zazwyczaj efekt nagłego przyrostu, a następnie spadku wagi, np. w czasie ciąży i po porodzie. Wówczas tłuszcz na skutek nierównomiernej redukcji, migruje i zostaje kumulowany w górnej partii ud. Liposukcja ud to zabieg, na który niewątpliwie warto się zdecydować, kiedy inne metody wyszczuplania nóg zawiodły. Warto również wskazać, że podczas liposukcji ud, uzyskiwana jest tkanka tłuszczowa, która może być wykorzystana do wymodelowania innych partii ciała, takich jak pośladki, piersi, czy ubytki pourazowe.

Liposukcja to nowoczesny zabieg, który pozwala na trwałe wyeliminowanie depozytów tkanki tłuszczowej. Warto jednak wiedzieć, co to jest liposukcja i kto może z niej skorzystać. Odsysanie tłuszczu bowiem to procedura, której nie każdy może się poddać, a jej przeprowadzenie wiąże się ze ścisłym przestrzeganiem zaleceń pooperacyjnych.

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji