Czy wazektomia jest w Polsce legalna?

Opublikowano: 21 września 2020, 15:00

Wazektomia stanowi skuteczną metodę antykoncepcji, na którą decyduje się coraz więcej mężczyzn. Skuteczność procedury podwiązania nasieniowodów bowiem potwierdzona jest w 99%. Mężczyźni, którzy zdecydowali się na wazektomię nadal mogą odbywać stosunki seksualne tak, jak dotychczas i doświadczają wytrysku. Niemniej jednak ejakulat nie zawiera już plemników. Należy zatem podkreślić, że zabieg wazektomii nie wpływa na poziom hormonów, wytrysk (zmniejsza jego objętość jedynie o około <5%) oraz jakość współżycia seksualnego. Wielu pacjentów, którzy chcą się poddać podwiązaniu nasieniowodów, zastanawia się, czy wazektomia w Polsce jest legalna? Czy istnieją jakieś regulacje prawne dotyczące podwiązania nasieniowodów?

Wazektomia a prawo polskie

Co to jest wazektomia? To nic innego jak zabieg podwiązania nasieniowodów, którego celem jest uzyskanie trwałej antykoncepcji. Z tego powodu wazektomia w Polsce postrzegana jest jako zabieg kontrowersyjny, co spowodowane jest powszechnym przekonaniem, że procedura podwiązania nasieniowodów jest nielegalna. Należy jednak podkreślić, że w polskim prawie brak jest przepisu, który jednoznacznie zakazywałby wykonywania wazektomii. Warto wskazać, że nieporozumienia dotyczące legalności wazektomii w Polsce wynikają ze skrajnych interpretacji art. 156 par. 1 pkt 1 Kodeksu Karnego. Zgodnie z tym artykułem każdy, kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia zdolności płodzenia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. W tym kontekście zatem trzeba jednoznacznie podkreślić, że podwiązanie nasieniowodów jest zabiegiem trwałym, ale odwracalnym – w specjalistycznych ośrodkach (np. w Klinice Medifem) rewazektomia (odwrócenie wazektomii) jest skutecznie przeprowadzana w ponad 80% przypadków. Wazektomia zatem nie powoduje u mężczyzn pozbawienia zdolności płodzenia, a jedynie trwałe skutki (uniemożliwiające zapładnianie) mogą podlegać penalizacji. Co ważne, jądra mężczyzn po zabiegu wazektomii nadal produkują plemniki, dlatego też w tym kontekście procedura podwiązania nasieniowodów jest zgodna z polskim porządkiem prawnym.

Czy podwiązanie nasieniowodów jest legalne w Polsce?

Podwiązanie nasieniowodów w Polsce to zabieg całkowicie legalny. Wazektomia nie upośledza funkcji jąder do produkowania plemników, dlatego można je uzyskać na drodze biopsji i wykorzystać w celu przeprowadzenia zapłodnienia technikami rozrodu wspomaganego (in vitro/ICSI). Warto również wskazać, że poddanie się procedurze podwiązania nasieniowodów w żaden sposób nie upośledza satysfakcji ze stosunków płciowych. Co więcej, wazektomia jest zabiegiem odwracalnym. W tym znaczeniu możliwe jest przywrócenie drożności nasieniowodów, dzięki czemu mężczyźni mogą odzyskać płodność.

Istnieją różne techniki wazektomii, niemniej jednak bez względu na sposób podwiązania nasieniowodów, procedura w każdym przypadku jest legalna. Należy jednoznacznie podkreślić, że w Polsce wazektomia jako metoda trwałej, męskiej antykoncepcji nigdy nie była zabroniona ani karana, a z roku na rok zdobywa coraz większa popularność.

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji