Czy warto wykonać wazektomię? Wady i zalety procedury podwiązania nasieniowodów

Opublikowano: 21 września 2020, 14:57

Wazektomia jest zabiegiem, na który decyduje się coraz więcej mężczyzn w Polsce. Na popularność procedury podwiązania nasieniowodów wpływa fakt, że stanowi ona bezpieczną i skuteczną metodę męskiej antykoncepcji. Jak każdy zabieg chirurgiczny wazektomia wiąże się z ryzykiem powikłań i skutków ubocznych. Dlatego też mężczyźni, którzy rozważają poddanie się wazektomii powinni mieć świadomość plusów i minusów męskiej antykoncepcji. Jakie są zatem wady i zalety podwiązania nasieniowodów? Jak wazektomia wpływa na zdrowie pacjenta?

Po co poddawać się zabiegowi wazektomii?

Co to jest wazektomia i po co się jej poddawać? Wazektomia to stosunkowo prosty zabieg chirurgiczny, polegający na przecięciu skóry moszny i uwolnieniu nasieniowodów, które są następnie przecinane i podwiązywane bądź koagulowane, za pomocą prądu medycznego służącego do zabliźniania tkanek. Celem procedury podwiązania nasieniowodów jest osiągniecie blokady drożności w nasieniowodzie, co umożliwia uzyskanie trwałej antykoncepcji. Wazektomia stanowi zabieg, który przeprowadzany jest w Polsce coraz częściej. Na procedurę decydują się przede wszystkim mężczyźni, którzy są pewni, że nie chcą mieć więcej dzieci. Zabieg bowiem wiąże się z uzyskaniem trwałej niepłodności.

Jakie są zalety wazektomii?

Wazektomia jako sam zabieg chirurgiczny ma kilka podstawowych zalet. Podwiązanie nasieniowodów jest bezpieczną i stosunkowo prostą procedurą, która pozwala na osiągnięcie trwałej niepłodności. Należy również podkreślić, że wazektomia stanowi bardzo skuteczną metodę męskiej antykoncepcji i nie wpływa na jakość współżycia seksualnego. Mężczyźni po zabiegu wazektomii nadal mogą odbywać w pełni satysfakcjonujące stosunki – doświadczać orgazmów i wytrysku (ten zmniejsza się jedynie o około <5%). Przeprowadzenie procedury nie wpływa również na poziom hormonów i nie powoduje spadku libido, a blizny po zabiegu są niemal niewidoczne. Co niezwykle ważne, podwiązanie nasieniowodów to szybka procedura, która może być wykonana w gabinecie zabiegowym w znieczuleniu miejscowym – jest praktycznie bezbolesna i trwa około 20 minut. Dodatkowo, okres powrotu do codziennych czynności jest bardzo krótki, dzięki czemu pacjenci szybko mogą wrócić do codziennej aktywności. Warto również wskazać, że wazektomia to nie tylko bardzo skuteczna, ale i wygodna metoda męskiej antykoncepcji – nie trzeba o niej pamiętać przy okazji każdego współżycia, jak w przypadku prezerwatyw. Co więcej, jako najskuteczniejsza metoda antykoncepcji, redukuje stres związany z zajściem w niepożądaną ciążę. Dzięki czemu pośrednio może pozytywnie wpłynąć na życie seksualne i poprawić relacje w związku. Zaletą procedury podwiązania nasieniowodów jest także małe ryzyko powikłań, a przeprowadzenie operacji nie ma wpływu na zdrowie pacjenta.

Jakie są wady wazektomii?

Wazektomia, jak każdy zabieg chirurgiczny, wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań i skutków ubocznych. Występują one niezwykle rzadko, ale nie można ich wykluczyć. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zaliczyć należy ból, zasinienie i obrzęk w okolicy moszny, a także mogące się pojawić krwawienie. Co ważne wazektomia jest skuteczną metodą męskiej antykoncepcji, ale nie zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową. Sperma nadal może przenosić choroby, dlatego konieczne jest stosowanie prezerwatyw, by uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Należy podkreślić, że wazektomia na ogół jest zabiegiem, który przynosi nieodwracalne, trwałe efekty niepłodności. U niektórych mężczyzn może to negatywnie wpływać na samopoczucie i psychikę. Z tego powodu podwiązanie nasieniowodów najlepiej sprawdza się u pacjentów, którzy są zdecydowani, że nie chcą mieć więcej potomstwa. Co prawda istnieje możliwość wykonania zabiegu odwrócenia wazektomiii (przywrócenia drożności nasieniowodów), jednak nie zawsze zabieg ten jest skuteczny. Trzeba się zatem liczyć z faktem, że niepłodność będzie trwałym efektem. Dla wielu pacjentów minusem wazektomii jest również cena zabiegu. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że jest to jednorazowy koszt.

Czy warto poddać się zabiegowi wazektomii?

Wazektomia jako metoda męskiej antykoncepcji ma swoje plusy i minusy. Dlatego też mężczyźni, którzy zastanawiają się nad poddaniem się procedurze podwiązania nasieniowodów, powinni rozważyć wszystkie za i przeciw, co pomoże w podjęciu decyzji. Wazektomii niewątpliwie warto się poddać w sytuacji, kiedy mężczyzna jest pewny, że w przyszłości nie chce mieć więcej dzieci. Niemniej jednak należy mieć świadomość nie tylko ryzyka powikłań po wazektomii, ale również możliwości niepowodzenia procedury. Ogromne znaczenie w tym kontekście ma doświadczenie operatora, dlatego też należy wybierać kliniki, które dysponują doświadczoną kadrą lekarską.

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji