Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać? Sprawdź, kiedy i po jakim czasie należy wymienić implanty piersi.

Opublikowano: 03 kwietnia 2020, 15:54, Czas czytania: 5 minut

Powiększanie piersi stanowi popularny zabieg z zakresu chirurgii plastycznej. Kobietami, które decydują się na operację biustu, kierują przede wszystkim względy estetyczne i chęć poprawy własnego wyglądu i samooceny. Operacja powiększania piersi nie należy do najtańszych zabiegów. Dlatego też wiele kobiet, które rozważają powiększenie biustu implantami silikonowymi, nurtuje pytanie o konieczność ich wymiany. Dodatkowo decyzji towarzyszy obawa o ponowne przechodzenie przez okres rekonwalescencji. Pojawiają się zatem pytania, czy wymiana implantów piersiowych jest konieczna? Na jak długo wystarczają implanty piersi? Po jakim czasie trzeba ewentualnie wymienić implanty silikonowe? Co ile wymienia się implanty w piersiach?

Czy implanty biustu trzeba wymieniać?

Czy implanty piersi należy wymieniać? – to najczęstsze pytanie kobiet, które rozważają powiększanie biustu. Obawa przed koniecznością wymiany implantów silikonowych jest uzasadniona. Ponowny zabieg wiąże się bowiem nie tylko z okresem rekonwalescencji, ale również z ponownym kosztem. Mimo że powiększanie biustu stanowi jeden z popularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, to ich cena wciąż jest stosunkowo wysoka. Dlatego też wiele kobiet zastanawia się, czy implanty piersiowe są na całe życie? Okazuje się, że współcześnie stosowane implanty silikonowe wykonane są z najwyższej jakości materiałów i wiele z nich ma dożywotnią gwarancję, m.in. implanty silikonowe firmy Mentor, Motiva czy Allergan. Posiadają one certyfikat FDA, potwierdzający spełnianie najwyższych norm jakości protez piersi. W praktyce oznacza to, że nie ma potrzeby ich wymiany, o ile kobieta sama nie zechce ich wymienić – na inny kształt, wielkość czy profil.

Warto wskazać, że niektóre implanty piersiowe posiadają 10-letnią gwarancję – oznacza to, że po upływie tego czasu trzeba je wymienić na nowe. Dotyczyć to może implantów ze starszej generacji wypełnieniem lub tych z solą fizjologiczną. Należy wskazać, że w tym przypadku wymiana implantów nie jest podyktowana względami estetycznymi czy zmianą preferencji i upodobań, lecz jakością zastosowanej protezy biustu.

Na ile lat wystarczają implanty piersiowe? Sprawdź, kiedy trzeba je wymienić

W zależności od implantów piersi, które zostały wykorzystane do powiększenia biustu, protezy wystarczają względnie na całe życie lub na okres 10 lat. W przypadku protez, które mają 10-letnią gwarancję, zachodzi oczywista potrzeba ich wymiany podyktowana jakością zastosowanego materiału. Implanty silikonowe obecnie stosowane firmy Mentor, Allergan, Motiva czy Silimed posiadają dożywotnią gwarancję, co oznacza, że nie ma konieczności ich wymiany. Niemniej jednak niekiedy zachodzi potrzeba ponownej operacji. Sytuacja ta spowodowana może być przypadkiem pęknięcia implantu, np. będącego wynikiem urazu. Warto jednak wskazać, że przy pęknięciu silikon zachowuje swoją konsystencję oraz utrzymuje się na miejscu. Niemniej jednak pojawiają się niepokojące sygnały świadczące o naruszeniu struktury implantu, zazwyczaj są to obrzęk i ból piersi. Niekiedy mimo dożywotniej gwarancji protezy zachodzi potrzeba wymiany implantu w sytuacji, kiedy wytworzy się wokół niego podejrzana ultrasonograficznie bądź w rezonansie magnetycznym torebka włóknista (kapsuła). Kapsulotomia sprawia, że torebka zaczyna napierać na implant, skutkując stwardnieniem, a nierzadko deformacją i asymetrią piersi, czemu mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe. Wówczas zachodzi potrzeba wymiany implantu podyktowana względami przede wszystkim zdrowotnymi, ale również estetycznymi. Wymiana implantu może być również związana z odrzuceniem protezy piersi przez organizm bądź nieodpowiednim jej dobraniem. Niekiedy kobiety same decydują się na ponowną operację biustu. Sytuacja ta spowodowana jest najczęściej względami estetycznymi. Skóra z biegiem lat traci jędrność i sprężystość, co wiąże się bezpośrednio z opadaniem biustu, na który dodatkowo działa siła grawitacji. Ponowna operacja ma na celu poprawę wyglądu powiększania piersi przed i po wymianie protez.

Co ile lat trzeba wymieniać implanty w piersiach?

Wytrzymałość obecnie stosowanych implantów piersiowych pozwala na dożywotnie powiększenie nimi biustu. Niektóre implanty mają jednak ograniczoną gwarancję – po ilu latach trzeba wymienić protezy silikonowe? W takim przypadku ponowna operacja konieczna jest po około dziesięciu latach.

W przypadku zastosowania implantów najwyżej jakości nie ma potrzeby ich wymiany – materiał, z którego są wykonane, jest całkowicie bezpieczny i niezwykle trwały. Protezy silikonowe mają dożywotnią gwarancję, co nie oznacza, że ponowna operacja i wymiana implantów nie będzie konieczna. Może bowiem dojść do odrzucenia implantu, złego dobrania protezy bądź pojawienie się przykurczu torebki włóknistej. W przypadku odrzucenia implantu konieczne jest jego usunięcie, w tym przypadku pacjentce pozostają inne metody powiększania biustu, m.in. augmentacja własną tkanką tłuszczową. Przykurcz torebki powoduje zniekształcenie biustu, do którego może dojść wiele miesięcy, a nawet lat po operacji z wykorzystaniem implantów silikonowych. Z tego względu trudno wskazać, kiedy w takim przypadku zajdzie potrzeba wymiany implantu. Niemniej jednak należy podkreślić, że do tego typu powikłań dochodzi niezwykle rzadko.

Niekiedy decyzję o ponownej operacji i wymianie implantów podejmują same kobiety, którymi kieruje chęć zamiany protez na mniejsze lub większe bądź o innym profilu. Nie sposób wspomnieć również o względach estetycznych wymiany implantów bądź wymianie rodzaju implantów piersi – z okrągłych na anatomiczne bądź odwrotnie. Niezadowolenie ze swojego biustu pojawia się u pacjentki zazwyczaj po wielu latach, kiedy piersi obwisły i utraciły pierwotną jędrność.

Ile kosztuje wymiana implantów piersi?

Powiększanie piersi implantami silikonowymi stanowi jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. W związku z tym, że niekiedy zachodzi potrzeba wymiany protez biustu, wiele kobiet zastanawia się nad kosztem ponownego zabiegu. Należy wskazać, że cena wymiany implantów silikonowych kształtuje się podobnie jak pierwotna operacja powiększania biustu, czasami możliwy jest rabat 2000zł-3000zł. Należy zatem mieć świadomość, że w niektórych przypadkach konieczne może się okazać ponowne poniesienie kosztów związanych z wymianą implantów.

Umów się na wizytę