Co to jest liposukcja brzucha? Czy mogą wystąpić powikłania i czy warto ją wykonać? Poznaj odpowiedzi!

Opublikowano: 23 września 2020, 12:44, Czas czytania: lipo

Płaski brzuch i wąska talia to marzenie każdej kobiety. Niestety te partie ciała trudno jest wymodelować i wysmuklić, nawet poprzez stosowanie diety i regularnej aktywności fizycznej. Dodatkowo, aby osiągnąć zadowalające rezultaty nierzadko trzeba stosunkowo długo czekać, co działa demotywująco. Kobiety zazwyczaj oczekują natychmiastowych rezultatów. Skuteczny zabieg na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha to liposukcja brzucha, która potocznie określana jest jako odsysanie tłuszczu. Poddanie się liposukcji brzucha umożliwia wymodelowanie tej partii ciała i trwałe usunięcie zbędnej tkanki tłuszczowej. Zabieg polecany jest kobietom, które pomimo przestrzegania diety i uprawiania aktywności fizycznej, mają problem w pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha. Z tego powodu wiele kobiet zastanawia się, na czym polega liposukcja brzucha? Jak wygląda zabieg odsysania tłuszczu z brzucha? Czy usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha obarczone jest ryzykiem?

Na czym polega liposukcja brzucha?

Liposukcja brzucha, czyli usuwanie tłuszczu z brzucha to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, który pozwala na trwałe pozbycie się nadmiernej (zbędnej) tkanki tłuszczowej oraz wymodelowania problematycznej partii ciała. Liposukcja brzucha jest zabiegiem polegającym na pozbywaniu się nadmiaru tkanki tłuszczowej z górnej, środkowej i dolnej partii brzucha. Podczas zabiegu wykorzystuje się technikę ssania. Warto wskazać, że odsysanie tłuszczu z tej partii ciała stosunkowo często rozszerzone jest o liposukcję „boczków”. Zabieg taki pozwala na zaznaczenie talii, wymodelowanie sylwetki, dzięki czemu pacjentka może uzyskać pożądany efekt wcięcia w talii.

Liposukcja brzucha jest procedurą chirurgiczną, która przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Na partii ciała, która poddawana jest liposukcji, zaznaczane są obszary, z których odsysana będzie tkanka tłuszczowa. Następnie na skórze dokonywane są niewielkie nacięcia. Usuwanie tkanki tłuszczowej odbywa się za pomocą metalowych kaniul, które umieszczane są w wykonanych wcześniej małych nacięciach skóry. Kaniule niejako rozpychają tkanki i pozwalają na rozbicie złogów tłuszczu, dzięki czemu możliwe jest odessanie tkanki tłuszczowej. Co ważne, podczas jednego zabiegu liposukcji możliwe jest usunięcie średnio 1-1,5 litra tłuszczu (maksymalnie 3-4 litry).

Jakie są metody usuwania tłuszczu z brzucha?

Istnieje kilka metod usuwania tłuszczu z brzucha. Wśród nich należy wymienić między innymi klasyczną metodę mokrą, czyli liposukcję ze wstrzykiwaniem płynu, a także liposukcję laserową, liposukcję ultradźwiękową czy technikę tumescencji. Rodzaje liposukcji różnią się narzędziami wykorzystywanymi podczas procedury usuwania tłuszczu.

Liposukcja z wykorzystaniem płynu polega na uprzednim wstrzyknięciu jałowego roztworu soli fizjologicznej, lidokainy, dwuwęglanów oraz adrenaliny. Procedura ta ma na celu nie tylko ułatwienie odessania tłuszczu, ale również zmniejszenie krwawienia, redukcję podskórnych wylewów oraz zminimalizowanie ryzyka związanego z powstaniem na brzuchu nierówności. Kolejną metodą usuwania tłuszczu jest technika tumescencji, która polega na wstrzyknięciu dużej ilości płynów (nawet trzykrotnie większej niż ilość tkanki, która ma być usunięta) w miejsce, z którego ma być odessany tłuszcz. Metoda ta wiąże się jednak z ryzykiem powstania podskórnych nierówności. Liposukcja ultradźwiękowa wykorzystuje ultradźwięki, które rozbijają błony komórkowe komórek tłuszczowych, co ułatwia odsysanie tłuszczu. Po operacji tą techniką stosunkowo często pojawia się obrzęk (określany przez pacjentów jako duży brzuch), ból, zasinienie i odrętwienie. Z tego powodu po zabiegu stosowany jest ucisk w postaci elastycznych opatrunków i mundurków uciskowych. Liposukcja laserowa z kolei oparta jest o wykorzystanie lasera, którego celem jest rozpuszczenie tkanki tłuszczowej. Podczas zabiegu wiązka lasera jest utrzymywana w tkance tłuszczowej, po czym wprowadzana jest kaniula, dzięki której odsysany jest tłuszcz.

Jakie powikłania mogą wystąpić po liposukcji brzucha?

Odsysanie tłuszczu z brzucha to nowoczesny i stosunkowo bezpieczny zabieg. Niemniej jednak liposukcja brzucha, jak każda inwazyjna metoda usuwania tkanki tłuszczowej, wiąże się z ryzykiem powikłań po zabiegu. Stosunkowo często efektem ubocznym procedury odsysania tłuszczu jest ból brzucha, dodatkowo pacjenci mogą uskarżać się na twardy i duży brzuch. Należy jednak podkreślić, że są typowe dolegliwości pooperacyjne, które ustępują samoistnie. U niektórych pacjentów pojawić się może zaburzenie czucia skóry, dolegliwość ta jest rzadkim powikłaniem tuż po operacji. Co ważne, po kilku tygodniach prawidłowe czucie jest zazwyczaj odzyskiwane, a do częściowej bądź całkowitej utraty czucia skóry dochodzi niezwykle rzadko. Skutkiem liposukcji brzucha może być także infekcja będąca powikłaniem po tego typu operacji. W takiej sytuacji wystarczające jest zazwyczaj zastosowanie antybiotykoterapii. Należy podkreślić, że wstrząs występuje niezwykle rzadko, niemniej jednak wymaga natychmiastowego wdrożenia leczenia. Równie rzadko dojść może do martwicy skóry lub tkanki tłuszczowej, krwawienia czy przedłużonego leczenia. Warto wskazać, że wynikiem operacji może być również niezadowalający efekt liposukcji. Po operacji bowiem mogą wystąpić deformacje kształtu operowanej partii ciała w postaci nierówności, które są widoczne bądź wyczuwalne przy uciskaniu skóry. Konieczna może okazać się wówczas powtórna operacja, której celem będzie wygładzenie nierówności lub drenaże limfatyczne i specjalne masaże.

Należy zatem podkreślić, że liposukcja, podobnie jak każda inna procedura z zakresu chirurgii plastycznej, wiąże się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Z tego powodu niezwykle ważny jest wybór renomowanej kliniki i doświadczonego chirurga, który przeprowadzi zabieg odsysania tłuszczu.

Czy warto poddać się liposukcji brzucha?

Liposukcja brzucha to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Na popularność zabiegu odsysania tłuszczu wpływa fakt, iż umożliwia on – przy małym wysiłku i w stosunkowo krótkim czasie – uzyskanie widocznych, satysfakcjonujących rezultatów. Dzięki odsysaniu tłuszczu uzyskiwany jest efekt wymodelowania problematycznej partii ciała. Warto wskazać, że uzyskiwane efekty liposukcji brzucha są trwałe, co oznacza, że tkanka tłuszczowa na brzuchu nie ulega odnowieniu. Warto również wskazać, że odsysanie tłuszczu wpływa także na poprawę wyglądu cellulitu. Z tego powodu liposukcja to zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet, które mają problem z wyeliminowaniem tkanki tłuszczowej poprzez dietę i aktywność fizyczną. Dodatkowo odsysanie tłuszczu z brzucha pozwala na uzyskanie właściwych proporcji tej partii ciała – uzyskanie płaskiego brzucha i wyszczuplenie talii w sytuacji, kiedy inne metody nie przynoszą satysfakcjonujących rezultatów. W takim przypadku liposukcja brzucha jest doskonałą alternatywą wyeliminowania niechcianej tkanki tłuszczowej. Niemniej jednak, pomimo że liposukcja umożliwia trwałe pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej, którą trudno wyeliminować aktywnością fizyczną i przestrzeganiem – nawet restrykcyjnej – diety, to jest ona inwazyjnym zabiegiem, który zawsze wiąże się z ryzykiem powikłań i komplikacji pozabiegowych – trzeba mieć tego świadomość. Dodatkowo należy podkreślić, że liposukcja brzucha nie jest metodą zmniejszenia wagi ciała i alternatywą dla odchudzania, tylko wspomaganiem tego, co w chirurgii plastycznej określane jest jako modelowanie sylwetki. Liposukcja to zabieg, któremu z pewnością warto się poddać, kiedy zmagamy się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, której trudno się pozbyć dietą i aktywnością fizyczną. Niekiedy odsysanie tłuszczu to jedyna szansa na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha i talii oraz uzyskanie kobiecych kształtów. Warto również wskazać, że nadając sylwetce nowy kształt poprzez odsysanie tłuszczu, uzyskujemy tkankę, którą można wykorzystać do wymodelowania innych partii ciała: piersi, łydek, pośladków czy ubytków pourazowych.

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji