Liposukcja ud – odsysanie tłuszczu z ud

Liposukcja ud to usunięcie tkanki tłuszczowej metodą operacyjną, zwykle z wewnętrznej strony ud. Defekt ten powstaje często przy nagłym przyroście, a następnie spadku wagi w czasie ciąży i po porodzie. Skóra oraz tkanka tłuszczowa, na skutek nierównomiernej redukcji, migruje i kumuluje się w górnej części ud. Dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie uzyskać efekt odchudzonych i smukłych ud.

W naszej Klinice łączymy zabiegi z zakresu liposukcji, ten zabieg często wykonywany jest wraz z przeszczepem tłuszczu do piersi lub liposukcją wzgórka łonowego.


Wskazania


Zabieg liposukcji ud polecany jest Paniom, których namiar tkanki tłuszczowej po wewnętrznej stronie ud, skutkuje odparzeniami i trudnościami w życiu codziennym. Bardzo często nadmiar komórek tłuszczowych, w tych okolicach, pojawia się po ciąży i utracie dodatkowych kilogramów lub po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej i nagłym wzroście wagi ciała.

Zabieg liposukcji ud jest często połączony z liposukcją okolic intymnych lub przeszczepem tłuszczu do biustu.


Przeciwwskazania


 • Problemy z układem krążenia
 • Nadciśnienie lub niedociśnienie
 • Cukrzyca
 • Zaburzenia krzepliwości
 • Ciąża i laktacja
 • Problemy skórne o podłożu bakteryjnym
 • Inne choroby w choroby autoimmunologiczne

Zalecenia przedoperacyne


Na konsultacji, lekarz kwalifikujący do zabiegu zleci serię badań w tym:

 • grupa krwi
 • morfologia
 • badanie ogólne moczu
 • koagulogram – APTT, INR, PT
 • EKG po 40 roku życia
 • antygen HBS
 • elektrolity
 • poziom cukru

Zaleca się nie przyjmowanie aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych na dwa tygodnie przez planowaną operacją, gdyż przyjmowanie ww. leków może wpłynąć na przedłużenie krwawienia.

Dodatkowo pacjentom zaleca się ograniczenie palenia na trzy dni przed operacją (do 3-4 papierosów dziennie)

Podczas wypełniania ankiety dotyczącej stanu zdrowia pacjenta, przebytych chorób, zabiegów operacyjnych oraz przyjmowanych leków należy podać dokładne i prawdziwe informacje.

Aby, lekarz anestezjolog mógł bezpiecznie znieczulić pacjenta, pacjent powinien pojawić się w Klinice w dniu zabiegu na czczo (6 godzin bez jedzenia, 2 godziny bez picia).


Przebieg operacji/zabiegu


Istnieją różne metody przeprowadzania zabiegów liposukcji w Klinice Kobiet Medifem wykonujemy je metodą klasyczną – mokrą. Zabieg jest podzielony na dwa etapy. Pierwszym etapem jest ostrzyknięcie miejsca operowanego specjalnym roztworem rozbijającym komórki tłuszczowe. Taka procedura umożliwia odessanie tkanki przy możliwie jak najmniejszym krwawieniu.

Przebieg liposukcji

Przez zabiegiem lekarz operator wyznacza miejsca które zostaną objęte operacją, zaznaczając markerem obszary na ciele pacjenta. W trakcie zabiegu lekarz nacina skórę w miejscu które ma zostać poddane liposukcji, aby móc wprowadzić kaniulę, czyli sondę za pomocą której odsysana jest tkanka tłuszczowa. Ilość odessanej tkanki tłuszczowej nie powinna przekraczać 4 l.
Zabieg liposukcji przeprowadzany jest zwykle w znieczuleniu ogólnym, jeśli jednak podczas wywiadu lekarz anestezjolog zdecyduje ze takie nie jest możliwe, zabieg można wykonać w znieczuleniu przewodowym.


Okres pooperacyjny/pozabiegowy


Aby proces rekonwalescencji po tego typu zabiegach przebiegał sprawniej, po operacji pacjentka ubierana jest w specjalne ubranie uciskowe. Noszenie stroju uciskowego przez 6-8 tygodni minimalizuje zasinienia i obrzęki oraz przyspiesza proces obkurczania skóry w miejscu poddanym liposukcji.

Po zabiegach z tego zakresu pacjentka zazwyczaj zostaje w Klinice dobę, podczas tego pobytu monitorwany jest jej stan zdrowia po operacji, otrzymuje odpowiednie środki nawadniające, przeciwbólowe oraz antybiotyki.

Po zabiegu wskazane są drenaże limfatyczne, odblokowujące zatory limfatyczne co prowadzi do zmniejszenia obrzęków i zasinień. Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja gwarantuje równe obkurczenie skóry oraz osiągnięcie najlepszych rezultatów. Nasze pacjentki mogą zasięgnąć porady fizjoterapeuty podczas porannego obchodu lekarskiego lub podczas wizyty kontrolnej.

Po zabiegu pacjent może odczuwać ból, często porównywany do mocnego stłuczenia. Do 7 dni po zabiegu z ran mogą się sączyć osocze i resztki roztworu jakim zostało ostrzyknięte miejsce operowane. Zasinienia i obrzęki mogą się pojawić już w drugiej dobie po zabiegu, obrzęk może wystąpić poniżej lub powyżej miejsca operowanego. Zasinienia jak i obrzęki powinny zejść po około 6 tygodniach od zabiegu, zalecane jest, aby poddać się przynajmniej 10 drenażom limfatycznym.

Efekt końcowy widoczny jest po ok. 3 miesiącach po zabiegu. Pełna rekonwalescencja trwa od 4 do 8 tygodni.


Najczęście zadawane pytania


Czy konieczne jest przyjmowania środków przeciwbólowych w przeciągu pierwszego tygodnia?
Jest to sprawa indywidualna, większość pacjentów przyjmuje środki przeciwbólowe: paracetamol lub ibuprofen maksymalnie do 3 dni po zabiegu. Nie należy jednak przyjmować ich dłużej niż 7 dni.

Jak wygląda higiena obszaru zabiegowego po liposukcji?
Rany należy przemywać do czasu zagojenia środkiem dezynfekującym (np. octenisept) i unikać moczenia. Na skórę można stosować oliwkę lub balsam nawilżający. Na blizny zalecamy używanie preparatów poprawiających gojenie i zmniejszających jej widoczność (np. skinrepair).

Jak długa jest hospitalizacja?
Pacjentki przyjmowane są w godzinach porannych 9-10:00 i jeżeli po operacji nie wystąpią komplikacje opuszcza klinikę następnego dnia w godzinach przedpołudniowych.

Czy trzeba się jakoś przygotować do zabiegu?
Sam zabieg nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Zalecamy jedynie wykonanie drenażu limfatycznego i  zadbanie o odpowiednie nawilżenie skóry przed zabiegiem, by przyspieszyć proces rekonwalescencji.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

Sprawdź cennik

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk

Michał Barwijuk

więcej...
Andrzej Barwijuk

Andrzej Barwijuk

więcej...

Pozostali lekarze