Liposukcja ud

Liposukcja ud to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wewnętrznej strony ud. Defekt ten powstaje często przy nagłym przyroście, a następnie spadku wagi w czasie ciąży i po porodzie. Skóra oraz tkanka tłuszczowa, na skutek nierównomiernej redukcji, migruje i kumuluje się w górnej części ud. Efektem zabiegu jest wymodelowanie powierzchni zabiegowej oraz trwałe usunięcie komórek tłuszczowych z tego obszaru.

Zabieg często wykonywany jest w połączeniu z przeszczepem tłuszczu do piersi lub liposukcją wzgórka łonowego.

Zabieg liposukcji ud polecany jest Paniom, których namiar tkanki tłuszczowej po wewnętrznej stronie ud, skutkuje odparzeniami i trudnościami w życiu codziennym. Bardzo często nadmiar komórek tłuszczowych, w tych okolicach, pojawia się po ciąży i utracie dodatkowych kilogramów lub po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej i nagłym wzroście wagi ciała.

Zabieg liposukcji ud jest często połączony z liposukcją okolic intymnych lub przeszczepem tłuszczu do biustu.

  • Problemy kardiologiczne
  • Nieuregulowane ciśnienie
  • Cukrzyca
  • Zaburzenia krzepliwości
  • Ciąża i laktacja
  • Infekcje ropne skóry
  • Nieustabilizowane choroby przewlekłe
  • Choroby autoimmunologiczne

Operację poprzedza wizyta konsultacyjna.
Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania: (możliwe jest to również w naszej Klinice)

– grupa krwi
– morfologia
– badanie ogólne moczu
– koagulogram – APTT, INR, PT
– EKG po 40 roku życia
– antygen HBS
– elektrolity
– poziom cukru

Na 2 tyg. przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych ( np. Acard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym.

W Klinice Kobiet Medifem wszystkie zabiegi liposukcji przeprowadzane są metoda klasyczną mokrą. Zabieg rozpoczyna się od wstrzyknięcia do warstwy podskórnej specjalnego płynu, rozbijającego komórki tłuszczowe, umożliwiając ich łatwe i precyzyjne usunięcie przy minimalnym krwawieniu. Anestetyki zawarte w preparacie działają znieczulająco i przeciwbólowo w trakcie i po operacji oraz pomagają zminimalizować ilość wysięków po operacji. Jest to najpopularniejsza metoda stosowana zarówno w zabiegach samej liposukcji, jak i przeszczepach komórek tłuszczowych do wybranych partii ciała.

Przebieg liposukcji
Na skórze pacjenta przed operacją wyznaczane są obszary objęte liposukcją, w taki sposób, by zapewnić możliwie najlepszy efekt modelujący . Podczas operacji wykonywane jest niewielkie nacięcie, przez które wprowadzana jest do tkanki tłuszczowej pacjenta sonda połączona z urządzeniem ssącym – kaniula. Przy użyciu specjalnego aparatu wytwarzane jest ujemne podciśnienie, które umożliwia odessanie rozbitej, przez wcześniej podany preparat, tkanki tłuszczowej. Jednorazowo usuwa się zwykle 1.0-1.5 litra tłuszczu, jednak objętość nigdy nie powinna przekraczać 4l.

Przy zabiegach liposukcji, najczęściej stosowane jest znieczulenie ogólne. Możliwe jest również znieczulenie przewodowe. O wyborze formy znieczulenia decyduje lekarz anestezjolog w porozumieniu z pacjentem, po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i analizie wyników badań.

 

Bezpośrednio po zabiegu pacjentka ubierana jest w specjalny gorset uciskowy, który ma na celu przyspieszenie obkurczania skóry w miejscach poddawanych zabiegowi oraz zminimalizowanie zasinienia i obrzęków. Gorset należy nosić przez okres 6 – 8 tygodni.

W czasie pobytu w klinice pacjentce po liposukcji podawany jest dożylnie antybiotyk, środki przeciwbólowe oraz minerały.
Od drugiego tygodnia po zabiegu wskazane są specjalistyczne masaże, drenaże limfatyczne, odpowiedzialne za udrażnianie systemów limfatycznych, zmniejszając obrzęki i zasinienia. Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja gwarantuje równe obkurczenie skóry oraz osiągnięcie najlepszych rezultatów.

Pacjentka po zabiegu, opuszcza klinikę następnego dnia w godzinach przedpołudniowych.

W okresie 3 tygodni od zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego oraz dźwigania. Blizny po liposukcji należy chronić przed promieniami słonecznymi i zabezpieczać kremem z wysokim filtrem UV.

Po zabiegu liposukcji większość pacjentów odczuwa ciągnięcie, ból oraz pieczenie w okolicach zabiegowych. Bezpośrednio po operacji z rany mogą wyciekać resztki płynu, co powinno ustąpić samoistnie po około 8 godzinach. W przypadku gdy powierzchnia liposukcji jest duża pozostawia się w ranach małe dreny odprowadzające, usuwane przed opuszczeniem kliniki. W przeciągu dwóch do trzech dni od zabiegu mogą pojawić się duże zasinienia, również w okolicach nie objętych liposukcją. Zasinienia znikają po około 10 dniach, a obrzęki schodzą stopniowo do 6 tygodni po zabiegu. Szwy zdejmowane są po 7 dniach od zabiegu.

Efekt końcowy widoczny jest po ok. 3 miesiącach po zabiegu. Pełna rekonwalescencja trwa od 4 do 8 tygodni.

Komórki tłuszczowe podczas liposukcji są usuwane permanentnie. Jeśli jednak pacjent nie będzie przestrzegał zdrowego trybu życia i optymalnej diety, tkanka tłuszczowa zgromadzi się w innych częściach ciała. Utrzymywanie stałej wagi, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, rezygnacja z alkoholu i papierosów, przyczynią się do trwałych efektów operacji.

Czy konieczne jest przyjmowania środków przeciwbólowych w przeciągu pierwszego tygodnia?
Jest to sprawa indywidualna, większość pacjentów przyjmuje środki przeciwbólowe: paracetamol lub ibuprofen maksymalnie do 3 dni po zabiegu. Nie należy jednak przyjmować ich dłużej niż 7 dni.

Jak wygląda higiena obszaru zabiegowego po liposukcji?
Rany należy przemywać do czasu zagojenia środkiem dezynfekującym (np. octenisept) i unikać moczenia. Na skórę można stosować oliwkę lub balsam nawilżający. Na blizny zalecamy używanie preparatów poprawiających gojenie i zmniejszających jej widoczność (np. skinrepair).

Jak długa jest hospitalizacja?
Pacjentki przyjmowane są w godzinach porannych 9-10:00 i jeżeli po operacji nie wystąpią komplikacje opuszcza klinikę następnego dnia w godzinach przedpołudniowych.

Czy trzeba się jakoś przygotować do zabiegu?
Sam zabieg nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Zalecamy jedynie wykonanie drenażu limfatycznego i  zadbanie o odpowiednie nawilżenie skóry przed zabiegiem, by przyspieszyć proces rekonwalescencji.

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk

Michał Barwijuk

więcej...
Andrzej Barwijuk

Andrzej Barwijuk

więcej...
Piotr Kolczewski

Piotr Kolczewski

więcej...

Pozostali lekarze