USG tarczycy

Badanie ultrasonograficzne tarczycy pozwala na dokładną ocenę wielkości ewentualnych zmian tego gruczołu. USG tarczycy jest szybkim, bezbolesnym, nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem.

USG tarczycy określa wielkość, rozmiar, kształt, położenie i strukturę tego gruczołu, a także obrazuje obecność guzków, torbieli lub innych zmian, których nie można wykryć podczas palpacyjnego badania tarczycy. Jest to typowe badanie kontrolne wykonywane przy stwierdzonej niedoczynności lub nadczynności tarczycy lub przy podejrzeniu zmian w obrębie tego gruczołu.

Jeżeli lekarz wykryje niepokojące zmiany, wykonuje się biopsję tarczycy, która polega na pobraniu fragmentu guzka za pomocą igły. Właściwe badanie laboratoryjne pozwala odróżnić zmiany łagodne od raka tarczycy lub gruczolaka.

Usg tarczycy jest całkowicie bezbolesnym badaniem i trwa około 10 minut. Lekarz przykłada głowicę do szyi i dokonuje pomiarów zwracając szczególną uwagę na ewentualne zmiany w jej obrębie. Jeśli badanie wskazuje na jednolite powiększenie tarczycy, mamy do czynienia z wolem miąższowym. Natomiast jeśli w miąższu powiększonej tarczycy pojawiają się guzki, mowa o wolu guzkowym.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

Sprawdź cennik

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk

Michał Barwijuk

więcej...
Andrzej Barwijuk

Andrzej Barwijuk

więcej...

Pozostali lekarze