USG piersi

USG piersi to badanie obrazowe piersi z wykorzystaniem ultradźwięków. Jest to podstawowe badanie obrazowe piersi, zalecane wszystkim kobietom również młodym, a szczególnie tym w podwyższonej grupie ryzyka, których mamy lub babcie chorowały na raka piersi. Jest to nieinwazyjne 15 minutowe badanie, które pozwala ocenić budowę anatomiczną gruczołu piersiowego i wykryć zmiany w obrębie piersi. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do mammografii, badanie to jest obojętne dla komórek rakowych.

W badaniu wykorzystywane są niesłyszalne dla ucha ludzkiego ultradźwięki, najczęściej o częstotliwości 1-10MHz. Za pomocą specjalnej sondy emitowane są w stronę piersi, odbijając się od tkanek gruczołu piersiowego, po czym odbite fale ultradźwiękowe przetwarzane są na impuls elektryczny. Wykorzystywane ultradźwięki są bezpieczne dla organizmu, a samo badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne. Badanie USG jest badaniem dokładnym i wykrywa nawet kilkumilimetrowe zmiany w piersiach.

Kiedy powinnam się zgłosić na badanie?

Usg piersi powinno być wykonywane raz do roku przez wszystkie kobiety, a szczególnie te które są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka lub wykryły u siebie zgrubienia podczas samobadania. Kontrolować powinno się również już zdiagnozowane zmiany.

Jak się przygotować do badania?

USG piersi nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

Co jeśli badanie wykaże nieprawidłowości?

Jeżeli radiolog wykryje podczas badania zmiany, wprowadzi informacje do dokumentacji oraz pokieruje pacjentkę do innego lekarza w celu wykonania szczegółowej analizy m.in. biopsji.

POZNAJ CENNIK NASZYCH ZABIEGÓW

Sprawdź cennik

Najlepsi specjaliści

Michał Barwijuk

Michał Barwijuk

więcej...
Andrzej Barwijuk

Andrzej Barwijuk

więcej...

Pozostali lekarze