Zdrowe i piękne piersi po ciąży i karmieniu | M jak MAMA

Opublikowano: 21 kwietnia 2017, 23:08

Dla wielu kobiet widok własnych piersi po urodzeniu dziecka nie jest przyjemny, bo nie są one już tak ładne jak wcześniej. O tym, jak może im pomóc współczesna medycyna, rozmawiamy z ginekologiem plastykiem.


Piękne piersi to jeden z niekwestionowanych atrybutów kobiecości. Czy istnieje biust idealny, wzorcowy?

 

Nie ma oficjalnego ideału piękna, a więc nie ma też idealnego biustu. Jedynym znanym mi wyznacznikiem piękna jest zdrowie oraz symetria. Zdrowe i naturalne piersi to bez wątpienia atut kobiety, a to czy ich rozmiar jest właściwy może ocenić jedynie sama ich właścicielka. Oczywiście na poziom samoakceptacji i postrzegania własnego ciała ma wpływ wiele czynników między innymi kulturowych, w tym moda czy wizerunek lansowany w mediach. Jeżeli kobieta przymierzając sukienkę w swoim rozmiarze zauważa niedopasowanie kroju do sylwetki, przeważnie zakłada, że winna leży po stronie jej stronie i niedoskonałości jej ciała. Nieświadomie wybiera kolejne ubrania, które tylko utwierdzają ją w przekonaniu, że nie pasuje do kanonów. Tymczasem większość „sieciówek” szyje ubrania w rozmiarach zunifikowanych, a więc uśrednionych lub takich, które powinny pasować na większość sylwetek. Przeważnie są to ubrania dostosowane do określonej narodowości, a przecież różnie jest postrzegane piękno w Hiszpanii, Afganistanie czy Norwegii. W krajach afrykańskich obfity biust, który mimo iż stracił na jędrności na skutek wieku, ciąż czy karmienia, jest atrakcyjny, bo symbolizuje płodność kobiety. W naszej kulturze jest natomiast trudno akceptowalny, stąd taki wzrost zainteresowania chirurgią plastyczną na przestrzeni ostatnich kilku lat.

 

Skoro już weszliśmy na temat implantów, to czy są one rozwiązaniem dla wszystkich kobiet?

 

Implanty to wypełniacze, które imitują naturalny biust. Aktualne techniki ich podmięśniowego umieszczania oraz wariacja kształtów dają możliwość wypracowania biustu do złudzenia podobnego do naturalnego. Jest to rozwiązanie dla kobiet o niewielkich biustach, które marzą o pełnych piersiach, jednak nie jedyne. To o czym warto pamiętać decydując się na implanty to fakt, że piesi mogą zmienić swój kształt na skutek ciąży czy karmienia piersią,  a w niektórych przypadkach w ogóle je wykluczając.

 

Co wtedy?

 

Po zakończeniu prokreacji można oczywiście wykonać korektę piersi, uzupełniając je większymi lub innymi implantami. Ważne jest jednak by podejmując decyzję o powiększeniu piersi mieć pełen obraz sytuacji i możliwości.

 

Wspomniał doktor, że nie jest to jedyne rozwiązanie, czy są inne?

 

W zakresie powiększania piersi oczywiście istnieją inne rozwiązania, w Klinice Kobiet Medifem od ponad dwóch lat wykonujemy zabiegi augmentacji, a więc powiększania piersi własną tkanką tłuszczową, co daje plastyczne możliwości modelowania biustu według oczekiwań pacjentki oraz zachowując jego naturalną strukturę. Nie wiem, czy Pani redaktor wie, ale biust u każdej kobiety składa się m.in. z tkanki tłuszczowej i gruczołu piersiowego. Przeszczepiając własny tłuszcz nie wprowadzamy sztucznych uzupełniaczy, tylko dodajemy tkankę, która już tam jest, uzyskując efekt wypełnienia piersi nawet o dwa rozmiary. Co warto zaznaczyć jest to technika szczególnie przydatna po okresie karmienia piersią, kiedy to ubytek tkanki tłuszczowej staje się zauważalny w ich górnej części. Ponadto mamy możliwość pełnego modelowania sylwetki, gdyż tłuszcz pobieramy z miejsca gdzie występuje jego naddatek, najczęściej z okolic brzucha. Taki zabieg na zachodzie nazywany jest Mommy Makeover, u nas w klinice ochrzciliśmy tę grupę zabiegów mianem BellaMama.

 

A co jeśli kobieta po zabiegu lipotransferu zajdzie w ciąże i zdecyduje się na karmienie piersią?

 

Cóż to tak jakbyśmy zaczynali od początku. Jednak bez konsekwencji dla kobiety i zagrożenia dla dziecka. Jeżeli mama po lipotransferze decyduje się na karmienie piersią, to nie ma medycznych przeszkód do tego. Biust zachowa się dokładnie tak samo, jak przy poprzedniej ciąży lub jak po znacznej utracie wagi.

 

Czy wiotkie piersi również można wypełnić?

 

Tak, jednak w części przypadków zalecamy wykonanie plastyki piersi, a więc chirurgiczny lifting piersi. Polega on najogólniej mówiąc na wycięciu eliptycznego fragmentu skóry w okolicach brodawki, w taki sposób by znajdowała się ona we właściwej i naturalnej pozycji oraz pionowemu eliptycznemu cięciu pod biustem, podnoszącemu pierś. Efekt finalny jest zbliżony do  tego sprzed pierwszej ciąży pacjentki pozostawiając jedynie pionową bliznę pod biustem, którą to po zakończeniu rekonwalescencji możemy również laserowo zredukować lub usunąć. Oczywiście u niektórych pacjentek wystarczy jedynie uzupełnić biust tkanką tłuszczową, wszystko zależy od wieku i konkretnego przypadku. Dodam tylko, że jest to doskonałe rozwiązanie dla młodych kobiet u których nie wykształcił się biust, a którym zależy na naturalnym efekcie oraz dla amazonek o biustach nie przekraczających rozmiaru c.

 

A czy są przeciwskazania do wykonania takiego zabiegu i jaki jest czas rekonwalescencji?

 

Oczywiście jak przy każdym zabiegu chirurgicznym, wymagane są podstawowe badania do znieczulenia. Ponadto pacjentka musi być zdrowa i nie może być w ciąży lub w okresie menstruacji i karmienia piersią. Ważne jest też by piersi były pod kontrolą radiologiczną. Nie przeprowadzamy zabiegu jeśli w piersiach znajdują się niezdiagnozowane zmiany.

Czas rekonwalescencji jest różny, część Pań wraca już na trzeci dzień do pracy inne po dwóch tygodniach. Wszystko zależy też od zakresu operacji, bo tak jak wspomniałem często łączymy augmentacje piersi z pełną liposukcją brzucha i wzgórka łonowego, czasem również z pełną plastyką brzucha.

 

Czy już na etapie ciąży, karmienia piersią lub jeszcze przed rozpoczęciem prokreacji możemy zrobić coś by zachować jędrność biustu?

 

Oczywiście można stosować różnego rodzaju kosmetyki, balsamy, masaże, które uelastycznią skórę ograniczając ryzyko wystąpienia rozstępów, a także pomogą jej się zregenerować. To jaki będzie efekt tych działań zależy od indywidualnych zdolności do regeneracji.

 

A kuracje ziołowe i suplementy diety, reklamowane jako efekt push-up?

 

Osobiście nie spotkałem się z preparatem, który faktycznie działałby w ten sposób. Nie mniej jest to możliwe o ile są to kuracje oparte na hormonach. Proszę zauważyć, że część kobiet obserwuje wypełnienie biustu nawet o 1 rozmiar w trakcie miesiączki, kiedy piersi są nabrzmiałe, a co za tym idzie lekko uniesione. Należy jednak zastanowić się na ile te preparaty pomagają, a na ile zakłócają naturalny cykl menstruacyjny, szczególnie jeżeli mamy na uwadze jeszcze prokreację.

 

Jak dbać wobec tego o piersi?

 

Przede wszystkim kluczowa jest regularna samokontrola oraz badania radiologiczne, zarówno usg, jak i mammografia. Im szybciej wychwycimy nawet drobne zmiany, tym szybciej możemy zdiagnozować problem i wdrożyć leczenie. W Polsce stosujemy już technikę radioterapii śródoperacyjnej, pozwalającą na precyzyjne podanie radioterapii w miejsce guza tuż po jego usunięciu, zachowując pierś i pozostawiając niewielką bliznę.

Jednak w każdym przypadku ważny jest stopień zaawansowania choroby oraz jej typ. Tym  samym zachęcam panie do kontrolnego badania usg piersi oraz badania ginekologicznego z cytologią, które powinno być wykonywane raz do roku. Pamiętajmy „Piękna Kobieta  ​bo Zdrowa”!

Bibliografia
M jak Mama , marzec 2017
Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji