Poporodowe SOS – każda Mama to ciągle Kobieta

Opublikowano: 24 marca 2018, 12:32

Kobieta to prawdziwe perpetum mobile aktywowane z chwilą porodu. Nikt nie jest tak wszechstronny i zaradny jak matka. Jedną ręką gotuje obiad, drugą zabawia młodsze rodzeństwo w międzyczasie pomaga w lekcjach pozostałym. Zna się na wszystkim, a odpowiedzi udziela szybciej niż Google. W wolnych chwilach, prasuje, sprząta, śpi by rano przywdziać garsonkę i stać się prawdziwym rekinem biznesu. Jest piękna, wykształcona i wie czego chce. To typowy obraz dzisiejszej kobiety – matki, ciągła gonitwa, próba zaspokojenia potrzeb ekonomicznych i ambicji zawodowych. Gdzie w tym wszystkim jest zdrowie? Odpowiedź jest prosta, na pierwszym miejscu zaraz po „tym” wszystkim. W konsekwencji o zdrowiu myślimy dopiero jak choroba uniemożliwia nam „normalne” funkcjonowanie, a profilaktyka kompletnie nie istnieje.

Gdy patrzymy na siebie w lustrze, dostrzegamy mankamenty urody, słabości. Godzinami wertujemy internet by znaleźć skuteczne rozwiązanie, a ewentualny zabieg w najlepszej cenie. Przez myśl nawet nie przemknie pytanie czy oby wszystko jest ze mną ok? Może te sińce pod oczami to nie tylko efekt niewyspania i zmęczenia, ale również, a wręcz głównie skutek innych chorób, np. zaburzeń tarczycy lub cukru.

Właściwa droga do piękna zawsze zaczyna się od zdrowia. To co jemy, ile śpimy i jak traktujemy nasze ciało stanowi składowe naszego zdrowia i samopoczucia. Jeżeli dbając o naszych najbliższych zapominamy o nas samych, to same, na własne życzenie wpędzamy się w kłopoty. Zaczynając od złego samopoczucia, a kończąc z przewlekłymi dolegliwościami  i chorobami. „Piękna bo Zdrowa” to kampania społeczna fundacji Kwiat Kobiecości, której celem jest uświadomienie wszystkim kobietom jak ważna jest profilaktyka, jak krótkie i bezbolesne badanie, jakim jest cytologia, może uratować życie. W tak zaawansowanym technologicznie świecie zaskoczeniem jest wciąż niski poziom świadomości w tym zakresie i ogromny odsetek umieralności na raka szyjki macicy.  Od niedawna standardem okołoporodowym jest wykonanie cytologii, dla wielu jest to jedyna cytologia w życiu. Drogie Panie, koleżanki, siostry, przyjaciółki, ile z was wie, że badanie cytologiczne powinno się wykonywać raz do roku? Że wczesne wykrycie zmian to wasza przepustka do zdrowia?

Że ginekolog to lekarz każdej kobiety, nie tylko w trakcie ciąży, porodu i połogu, ale przez całe życie? To jest przede wszystkim Wasz przewodnik po zdrowiu intymnym i seksualnym.Tak drogie Panie, to nie błąd redakcyjny. To właśnie ginekolog może odpowiedzieć Wam na Wasze naintymniejsze pytania, dlaczego stosunek od porodu nie sprawia Wam już przyjmności, a często ból. Czemu jest inaczej i czy to się kiedyś zmieni? Co najważniejsze, czy można zrobić coś, cokolwiek by to zmienić? Często temat jest tak krępujący, że zostaje pomijany podczas wizyty, a Wy pozostajecie ze swoimi wątpliwościami i obawą o jakość życia codziennego i intymnego. Brak bliskości z partnerem szybko przekłada się na Wasze relacje, a standardem są ciche dni. Obydwoje czujecie się odrzuceni i pokrzywdzeni nową sytuacją, rzeczywistością o której istnieniu nikt Was nie uprzedzał. Czy faktycznie jest to warte tych kilku minut krępującej rozmowy u ginekologa? Pamiętajcie, że macierzyństwo to wartość dodana do bycia kobietą, nie odwrotnie. Koniecznie zadbajcie o swoje zdrowie, zróbcie okresowe badania krwi, cytologię, usg piersi oraz porozmawiajcie z Waszym ginekologiem. Opowiedzcie mu o porodzie, o tym co Was boli lub niepokoi. Jeżeli po nacięciu krocza pozostały głębokie, bolące blizny lub wargi sromowe uległy przerostowi, deformacji, przedyskutuj z lekarzem możliwości terapii, opowiedz mu o wszelkich obawach.

Dzisiejsza ginekologia plastyczna dysponuje nie tylko chirurgią, ale również szerokim arsenałem małoinwazyjnych rozwiązań. Problemy takie jak suchość pochwy oraz bolesność przy współżyciu może w większości rozwiązać zabieg laseroterapii pochwy i jej przedsionka. Dodatkowo rozszerzony o Hifu, a więc zogniskowane ultradźwięki stanowi skuteczną terapię wysiłkowego nietrzymania moczu, problemu który średnio dotyka co drugą młodą i dojżałą mamę. Cała procedura to zaledwie dwa zabiegi ambulatoryjne wykonywane w odstępie 7-14 dni, zajmujące łącznie godzinę, bez hospitalizacji i rekonwalescencji. Efektem finalnym procedury jest pobudzenie tkanki mięśniowej do regeneracji, redukcja nietrzymania moczu, odczuwalne zwężenie pochwy, a także zdecydowany wzrost satysfakcji seksualnej. Chirurgii intymnej wymagają natomiast zmiany o dużym stopniu zaawansowania lub przerosty warg sromowych czy fałdów okołołechtaczkowych. Większość procedur mieści się jednak w zakresie chirurgii jednego dnia.

Kluczowe w efekcie finalnym i satysfakcji seksualnej jest doświadczenie ginekologa plastyka, podejmującego się przeprowadzenia określonej procedury, zachowując czucie w operowanym obszarze i jeżeli to możliwe nie pozostawiając przy tym śladów ingerencji. Estetyka w tym przypadku jest równie ważnym elementem, gdyż wpływa na samoakceptację i jakość życia intymnego.

Nie bójmy się pytać i oczekiwać szczęścia, cieszmy się macierzyństwem i zawsze pamiętajmy o nas samych, kobietach – matkach, które są fundamentem rodziny. Dajmy naszym milusińskim wszystko co najlepsze, a więc zdrową, kochającą i szczęśliwą mamę oraz właściwe wzorce do naśladowania w ich dorosłym życiu.

Siostro, mamo, przyjaciółko „Weź się zbadaj”.

 

Klinika Kobiet Medifem

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji