Piękna kobieta to zdrowa

Opublikowano: 24 maja 2018, 12:53

Źródło: Moje Zdrowie, Marzec 2018

Świadomość zdrowia intymnego wśród kobiet wciąż jest tematem tabu lub sprawą pomijaną, odkładaną w czasie. Wspólnie z kampanią „Piękna bo Zdrowa” staramy się to zmienić podkreślając jak kluczowa jest profilaktyka. Większość problemów ginekologicznych, które utrudniają nam życie można skutecznie rozwiązać już na etapie wystąpienia pierwszych objawów.

Cytologia to zaledwie chwila, a może uratować nam życie, zaś nieinwazyjny zabieg ultradźwiękami, podobnymi jak przy badaniu dopochwowym usg (złoty standard, HIFU), może być skutecznym rozwiązaniem problemu wysiłkowego nietrzymania moczu i działać prewencyjnie przeciwko zaburzeniom statyki narządu rodnego. W kwalifikacji do zabiegu liczy się zarówno stadium zaawansowania schorzenia, jak wiek pacjentki. Im młodsza osoba tym zdolność do regeneracji tkanek jest większa. Dlatego korzystajmy z dobrobytu natury i działajmy od razu. Dobry lekarz ginekolog, ginekolog plastyk po zebraniu wywiadu doradzi najlepszą terapię dopasowaną do naszych oczekiwań.

Czy popularność terapii małoinwazyjnych dowodzi ich skuteczności?

Medycyna estetyczna to rynek rozwijający się w błyskawicznym tempie. Podobny wzrost zauważa się również w ginekologii plastycznej. Kobiety coraz częściej mówią o swoich potrzebach i oczekiwaniach intymnych. Wraz z rozwojem rynku, pojawiają się nowe technologie i terapie małoinwazyjne, które są wsparciem w początkowych stadiach choroby lub uzupełnieniem terapii chirurgicznej. Pamiętajmy jednak, że nie każda terapia małoinwazyjna jest panaceum na wszystkie problemy. Często trafiają do mnie do kliniki Medifem pacjentki, które miały niewłaściwie wykonany zabieg, najczęściej bez uprzedniej kwalifikacji, który w swoim następstwie nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, a niekiedy wręcz zaszkodził. Skrajną sytuacją jest już fakt wykonywania zabiegu przez osoby nieupoważnione, nieposiadające wiedzy i koniecznych uprawnień. Na pytania czy np. popularny zabieg laseroterapii pochwy jest skuteczny mogę odpowiedzieć twierdząco tylko w sytuacji gdy pacjentka faktycznie go potrzebuje i nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Natomiast gdy podczas badania i wywiadu medycznego widzę bezpośrednie wskazanie do chirurgii intymnej nie proponuję rozwiązań doraźnych. – dr n. med. Andrzej Barwijuk – ginekologii plastyk, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej.

Kiedy zabieg to prewencja, a kiedy już terapia?

Jako kobiety mamy tę szczególną możliwość by wydać na świat dzieci. Poród zarówno naturalny, jak i przez cesarskie cięcie niesie ze sobą pewne ryzyko wystąpienia powikłań lub następstw. Ważne jest by po porodzie zatroszczyć się zarówno o maleństwo, jak i o siebie. Jeżeli zauważamy zmiany, które nas niepokoją, sprawiają dyskomfort, czy dyskwalifikują z życia codziennego lub intymnego, zgłośmy się do ginekologa. Jeśli objawy utrzymują się od dłuższego czasu lub pojawiają się w sytuacjach krępujących, tym bardziej nie bójmy się mówić o nich podczas konsultacji.  Właściwa diagnoza pomoże Ci szybko rozprawić się z problemem i cieszyć się życiem. Małoinwazyjna terapia ultradźwiękami HIFU oraz laseroterapia pochwy, złoty standard, to zabiegi powszechnie stosowane w leczeniu zachowawczym u kobiet po porodzie drogami natury i zakończonym okresie połogu. Działanie zarówno na tkankę mięśniową okalającą pochwę jak i na samą śluzówkę, wymusza przebudowę i regenerację tkankową. Dobre rekomendacje od pacjentek świadczą o skuteczności tej metody zarówno w poprawie jakości życia intymnego, jak również codziennego, redukując problem wysiłkowego nietrzymania moczu, umożliwiając aktywność fizyczną.

Jeżeli problem nietrzymania moczu uniemożliwia ci już aktywność fizyczną lub pojawia się przy codziennych czynnościach konieczna może okazać się już terapia chirurgiczna. Jednak i tu technika poszła o krok na przód i znacząco zredukowała inwazyjność zabiegu. Chirurgiczny zabieg założenia siatki lub taśmy podtrzymującej pęcherz to zaledwie kilka minut, a problem jest rozwiązany na resztę życia.

Podobnie jest w przypadku innych zabiegów chirurgii intymnej, plastyki pochwy oraz jej przedsionka czy plastyki warg sromowych. Są to zabiegu które wykonujemy już w znieczuleniu miejscowym, a pacjentki jeszcze tego samego dnia mogą wrócić do domu.  

Wartością nadrzędną przy wszystkich zabiegach ginekologii plastycznej i estetycznej zawsze powinny być względy medyczne i dobro pacjenta, a dopiero w kolejnym etapie estetyka.

Jeżeli odczuwasz brak satysfakcji lub wręcz ból podczas stosunku, cierpisz na nawracające infekcje intymne, suchość pochwy lub wysiłkowe nietrzymanie moczu, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Ciesz się życiem i upływającym czasem na aktywnościach, które kochasz, bez ograniczeń i wstydu. Pamiętaj o corocznej kontroli cytologicznej!

Położna, Klinika Kobiet Medifem

 

Andrzej Barwijuk

Dr n. med.
Ginekolog plastyk,
Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej,
Autor pierwszego w Polsce Atlasu Ginekologii Plastycznej

 

Umów się na wizytę

Kontakt

ul. Puławska 488
02-884 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Czwartek: 9:00 - 19:00.
Piątek: 9:00 - 15:00

W sprawach pilnych lub zagrożenia życia
prosimy o kontakt pod numerem tel. 698 399 999‬.

Umów się na konsultacje do dowolnego specjalisty online

Szybko, bez kolejek przez całą dobę!

Wybierz termin konsultacji